Sociální demokracie navrhla do funkce předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka

Sociální demokracie navrhla do funkce předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

ČSSD nabídla do čela Sněmovny Zaorálka. Vábí svými návrhy véčkaře

  • 720
Sociální demokraté navrhují do funkce předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ve Sněmovně mají ale většinu ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které hledají vlastního kandidáta. "Rozhodně nepřistoupíme na obchod: funkce za program," řekl úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Strana také předložila návrh na přímou volbu prezidenta i obecné referendum.

Politici rodící se vládní koalice sice původně hovořili o tom, že by sociální demokracie mohla pozici předsedy Sněmovny za určitých okolností získat. Po včerejším jednání už ale zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných naznačili, že se přiklánějí spíš k tomu, aby v čele dolní komory parlamentu stál zástupce většiny ve Sněmovně (čtěte také Vést Sněmovnu má zástupce vznikající vládní koalice).

"ČSSD získala ve volbách 22 procent hlasů, to je nejvíce ze všech stran zastoupených ve Sněmovně, i proto přicházíme s vlastním kandidátem do vedení Sněmovny," řekl Sobotka.

"Nepovažuji pana Zaorálka za vhodného kandidáta do čela Sněmovny. Je reprezentantem politického stylu invektiv, proti kterému bojujeme," reagoval pro iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Podobně smýšlí i Věci veřejné. "Toto jméno je signálem, že sociální demokracie post předsedy Poslanecké sněmovny nezíská. A to z jednoduchého důvodu: Radek John vyhlásil konec studené války, konec slovních přestřelek a napadání mezi stranami. A právě pan Zaorálek je ten, kdo neustále v médiích útočí na své politické konkurenty a tu válku vede dál," řekl člen vyjednávacího týmu strany Vít Bárta.

Lídr ODS Petr Nečas označil výběr kandidáta z řad ČSSD za ne zrovna podařený. "Pan poslanec Zaorálek je známý svými konfrontačními vystoupeními ve Sněmovně. A my si myslíme, že šéf Sněmovny by měl být osobností, která ji spíše dává dohromady, než nějakým způsobem štěpí," řekl Nečas v pořadu Impulsy Václava Moravce.

Testují rodící se koalici - navrhli přímou volbu i zrušení poplatků

Sociální demokraté se rozhodli otestovat také soudržnost rodící se vládní koalice tím, že předložili už nové Sněmovně sérii vlastních návrhů zákonů - o přímé volbě prezidenta, obecném referendu i zrušení poplatků u lékaře.

"Já jsem vyzval sociální demokracii, ať s námi jedná i o důchodové reformě. Budeme se snažit hledat konsenzus a zprůchodnit Sněmovnu, aby občané viděli, že zájem o blaho republiky mají všechny strany, takže vítáme jakoukoli iniciativu," odpověděl předseda Věcí veřejných Radek John na dotaz iDNES.cz, co říká na návrhy ČSSD.

Na zavedení přímé volby hlavy státu tlačí Věci veřejné a po dnešním jednání lídrů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných šéf občanských demokratů Petr Nečas oznámil, že na přímé volbě hlavy státu má vznikající koalice zájem a experti začnou připravovat konkrétní návrh (o jednání koalice k možnosti zavést přímou volbu čtěte zde).

"Náš návrh předkládáme proto, aby mohla být přímá volba prezidenta přijata velmi rychle a mohli pro ni hlasovat všichni, kdo si ji přejí," řekl dnes po jednání poslaneckého klubu ČSSD Sobotka. Podle návrhu sociální demokracie by kandidáta do přímé volby mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50 tisíc občanů.

"Prezidentem by pak byl zvolen ten, kdo v prvním kole získá nadpoloviční většinu hlasů, pokud ji žádný nezíská, postupují do druhého kola dva nejúspěšnější," uvedl poslanec Jeroným Tejc. Podle návrhu jeho strany by měl být přímo volený prezident i odvolatelný, pokud by se na hlasování o odvolání shodl parlament.

Věci veřejné se také při jednání o vládě pokoušejí prosadit zrušení poplatku za položku na receptu, a tak sociální demokraté do Sněmovny znovu poslali návrh na úplné zrušení poplatků u lékaře. "Jsme připraveni podpořit i variantu, že by padl jen poplatek za položku na receptu," řekl na tiskové konferenci ČSSD středočeský hejtman David Rath.

Podaří se sociálním demokratům nalákat Věci veřejné?

Dalším z návrhů oranžových ve Sněmovně je zákon o obecném referendu, který se také už dlouho strana snaží prosadit. I tímto návrhem ČSSD jasně testuje "véčkaře" při jejich jednání s ODS a TOP 09. Jedním z nejdůležitějších prvků programu Věcí veřejných je totiž přímá demokracie. Dokonce i koaliční smlouvu, pokud se na ní s partnery dohodnou, chtějí schvalovat hlasováním na internetu, kterého se budou moci zúčastnit registrovaní příznivci Věcí veřejných.

Referendum by podle nového návrhu ČSSD mohlo navrhnout 80 poslanců, 33 senátorů, vláda nebo 200 tisíc voličů, popsal zákon, s nímž strana přišla, poslanec Jeroným Tejc.

Co všechny zákony, s nimiž dnes ČSSD přišla, spojuje, je to, že se jimi kromě svých voličů pokouší zaujmout i nováčka ve Sněmovně - Věci veřejné - a naznačit této straně, že na některých věcech by se domluvila snáze se sociální demokracií než s ODS a TOP 09. "My jen plníme svůj volební program," odvětil Sobotka na otázku iDNES.cz, zda se ČSSD domluvila na této taktice, aby zkusila rozbít jednání o vládě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video