Bohuslav Sobotka a Michal Hašek po jednání předsednictva ČSSD.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek po jednání předsednictva ČSSD. | foto: ČTK

Sobotka: Omezí-li vláda právo na stávku, vyvoláme hlasování o nedůvěře

  • 1601
Po čtvrteční stávce odborů budou podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky následovat další projevy odporu proti vládě. "Míra nespokojenosti s reformami připomíná Papinův hrnec," řekl Sobotka kolegům při jednání širšího vedení. Výkonný výbor ČSSD v sobotu zvolil další čtyři členy předsednictva strany.

Při jednání přijalo širší vedení ČSSD tři usnesení - v jednom vyzývá vládu Petra Nečase, aby obnovila sociální dialog s odbory, ve druhém odmítá "snahy premiéra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska zvyšovat napětí ve společnosti" a ve třetím úmysl vlády přijmout zákon, jímž by byly stanoveny podmínky pro konání stávky. To ČSSD považuje za omezení práva na stávku.

Kvůli tomu, že se vláda kvůli stávce obrátila na soud, odbory ji o tři dny odložit, když původní termín odmítl soud předběžným opatřením. Soud to zdůvodnil tím, že stávka nebyla řádně vyhlášena tři dny předem. Tuto argumentaci odboráři odmítli.

"Je podstatné, aby lidé měli právo na stávku. Kdyby vláda přistoupila na omezení práva na stávku, byl by to důvod k hlasování o nedůvěře vládě," zopakoval Sobotka.

Vláda slábne a Věci veřejné ji mohou opustit, napsal straníkům Sobotka

Bohuslav Sobotka na jednání ÚVV ČSSD mluvil o tom, že vláda ztratila právo provádět reformy a vysvětloval návrh vyslovit vládě nedůvěru.

"Zdá se, že i koaličním partnerům docházejí síly a vůle držet vládu pohromadě," napsal Sobotka do zprávy pro sobotní jednání širšího vedení ČSSD. Zprávu se iDNES.cz podařilo získat.

Nově zvolení členové předsednictva

Členové výkonného výboru zvolili do předsednictva místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou, poslankyni Vlastu Bohdalovou, ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a pražského radního Petra Dolínka.

Poměr mezi dvěma stranickými křídly v třicetičlenném orgánu je nadále vyrovnaný. Jde na jedné straně o spojence současného předsedy Bohuslava Sobotky a na druhé o přívržence neúspěšného kandidáta na šéfa strany, prvního místopředsedy a hejtmana Michala Haška. Straně zbývá zvolit dva členy, aby naplnila plný počet členů předsednictva.

Slábnoucí Věci veřejné vidí podle Sobotky v možnosti odejít do opozice a při nejbližší příležitosti odepsat vládu poslední šanci, jak se přidat k sílící kritice  ve společnosti vůči vládním reformám a pokusit se obnovit důvěru ve VV.

Věci veřejné vyjednávají s partnery o dodatku ke koaliční smlouvě, jehož schválením podmiňují svou účast v koalici i po 30. červnu.

I když lídr ČSSD ve své zprávě pro členy strany upozorňuje na stále slabší soudržnost vlády, hlavně v posledních dnech ve Sněmovně vůči sobě politici vládních stran na veřejnosti vystupují vstřícněji.

VV požadují důstojné zastoupení ve vládě, chtějí v ní mít čtyři křesla - premiér Nečas jim nabízí ministra, šéfa legislativní rady vlády. Hlavní kandidátkou na tuto pozici je šéfka klubu VV a místopředsedkyně strany Karolína Peake. Druhou možností je, že strany obsadí pozici vicepremiéra pro boj s korupcí, kterou nakonec nepřijal předseda Radek John.

Vláda je sama jako "kůl v plotě", tvrdí předseda oranžových

Sobotka ve zprávě pro jednání širšího vedení strany píše, že vládní reformy si v důsledku rostoucí kritiky a hledání kompromisů vynucují úpravy, které je mění v bezkoncepční paskvil, od kterého si pozitivní změny může slibovat jen ignorant.

"Vláda sice ustoupila od povinného soukromého pilíře financování důchodů, ale stále na něm trvá s tím, že půjde o pilíř dobrovolný a budou do něj vyvedeny prostředky z veřejného státem garantovaného pilíře. Od takového řešení se však již odvracejí i pravicoví ekonomové a podnikatelé, takže vláda je s tímto řešením sama jako pomyslný kůl v plotě," tvrdí Sobotka.

Proti penzijní reformě podle představ vlády ve čtvrtek stávkovaly odbory. Zastavily vlaky v celé zemi a jeden den nejelo pražské metro. Odboráři to označili za vítězství, premiér Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek naopak míní, že odboráři neuspěli a ostatní lidé ukázali více rozumu než oni.

ČSSD chce už příští týden začít představovat vlastní alternativy k reformám. Začne důchodovou - 21. června "kulatým stolem" v pražském hotelu Olšanka. Alternativu ČSSD budou prezentovat například expremiér Vladimír Špidla či exministr práce Zdeněk Škromach. Zajímavostí je, že mezi panelisty má být i sociolog Pavel Rusý, který donedávna o důchodové reformě ve vládní koalici vyjednával za Věci veřejné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video