ČSSD má fiktivní dárce

  • 83
Sociální demokracie čelí vážnému podezření, že má mezi loňskými sponzory fiktivní dárce. Strana mezi mecenáši uvádí například pětadvacetiletou Gabrielu Vogelovou z Prahy, která podle výroční zprávy o hospodaření strany věnovala ČSSD padesát tisíc korun. Vogelová však jakékoli sponzorství popřela.

"Nic jsem jim nedávala. Sama mám málo," uvedla Vogelová. Sporný je i případ dalšího údajného sponzora - Davida Bečváře. Ten měl podle stranických dokumentů věnovat ČSSD rovněž padesát tisíc, ačkoli jeho finanční situace není nijak dobrá: například měl kvůli dluhům odpojenou elektřinu ve svém bytě.

Tyto informace zjistila MF DNES při detailní analýze sponzorských darů ČSSD, které jsou veřejně přístupné v parlamentu. Bývalý místopředseda ČSSD Karel Kobes, za jehož éry strana dary přijímala, tvrdí, že si to neumí nijak vysvětlit.

Jeho nástupce Martin Starec zase říká, že ho to vůbec nezajímá a nehodlá se tím nijak zabývat. "Nemám takové informace, jaké máte vy. Zprávu o financování jsme odevzdali a vše je v pořádku," prohlásil Starec.

Poté, co mu MF DNES nabídla, že mu předá jména a další údaje o podezřelých sponzorských darech, Starec řekl, že s tím stejně nebude nic dělat: "Považuji to za vnitřní záležitost ČSSD."

Stejný problém přitom měla před pěti lety ODS. Ta připsala dva milionové dary dvěma lidem, kteří své sponzorství následně rovněž popřeli. Právě podvody s financováním tehdy přispěly k pádu Klausovy vlády.

"Mecenáška" Gabriela Vogelová byla uvedením svého jména mezi dárci ČSSD zjevně zaskočena. O to víc, že kromě jména má strana k dispozici i její adresu a rodné číslo. "Vůbec tomu nerozumím. Nikdy jsem s ČSSD neměla nic společného," řekla Vogelová, která pracuje jako účetní.

Podezřelý je i dar Davida Bečváře. Ten sice tvrdí, že padesát tisíc věnoval ČSSD ze svého, ale nedokáže vysvětlit, kde na to vzal, když dlužil na nájemném a elektřině. Bečvářovi sousedé z panelového domu, kde bydlí, považují za vyloučené, aby někomu dával nějaké peníze. "Je to taková sociálně slabší rodina," uvedla jedna ze sousedek.

Bečvář přiznává, že dlužil. "Ano, nějaké nedoplatky jsem měl. Ale i kdybych neměl co do huby, vám může být jedno, jestli jsem něco dal nebo nedal nějaké straně," řekl. A proč se rozhodl finančně podpořit ČSSD? "Oslovili mě sami," přiznal Bečvář. Tvrdí však, že už si nepamatuje, kdo to konkrétně byl.

Pochybnosti provázejí i další dar, tentokrát stotisícový. Jde o peníze, které ve dvou částkách poslali dva jednatelé stavební firmy Centrr Zdeňka Richterová a Josef Janata. Richterová totiž nebyla schopna vysvětlit, čí peníze to vlastně byly.

"Něco jsem jim posílala, ale nevzpomenu si, jestli to byly moje, nebo firemní peníze. Tomu panu Janatovi jsem pak firmu prodávala, a proč je i on uveden mezi sponzory, to nevím. Zjistím to a zavolám," uvedla Richterová a už se nikdy neozvala. Sama však předtím prozradila, že její manžel "má v ČSSD nějaké aktivity".

Nejasnosti v uvedených darech mají jediné možné vysvětlení: ČSSD prostě připsala peníze fiktivním dárcům. A buď to udělal přímo někdo z aparátu strany, nebo skutečný mecenáš, který si nepřál, aby se o jeho náklonnosti k sociálním demokratům vědělo.

"Nevím o tom. Vím jen to, že určitě to nešlo přes hlavní sekretariát. Spoustu údajů o menších darech jsme dostávali od krajských organizací ČSSD a jen jsme to pak přepisovali do výroční zprávy," řekl bývalý místopředseda ČSSD Karel Kobes, který byl až do březnového sjezdu strany odpovědný za její hospodaření. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video