Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Robert Rambousek, MF DNES

ČSSD má do voleb velké plány, začala rušením regulačních poplatků

  • 133
Sociální demokracie předvedla, jak si představuje fungování politiky do předčasných voleb. Hodlá prosadit řadu zákonů, třeba loterijní či zákon o regulaci lobbingu. Už dnes předložila novelu, která ruší poplatky ve zdravotnictví. Navrhla také obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

"Snažíme vyvíjet nějakou iniciativu, nechceme do voleb sedět s rukama v klíně," uvedl statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákony o lobbingu a loteriích chce ČSSD předložit do konce roku. To je podle Sobotky mezní termín, aby Sněmovna přeložené návrhy zákonů projednala a schválila, než budou předčasné volby, a to včetně případných vet Senátu a prezidenta.

"Vláda ještě neprojednala ani věcný záměr svého nového loterijního zákona, takže je jasné, že ho do konce roku poslancům nepředloží. A šanci nemá ani senátní návrh, který už ve Sněmovně leží," míní Sobotka.

U loterijního zákona bude mít ČSSD těžkou pozici, nemůže počítat například s podporou KSČM. O svém vlastním návrhu pak hovoří lidovci.

Dnes předložená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která ruší 30, 60 i 90korunové poplatky, je podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha navržena tak, aby mohla být projednána co nejrychleji. Podporu pro návrh prý sociální demokracie zatím vyjednanou nemá, chce ale spolupracovat s lidovci. Se souhlasem ODS nepočítá.

"Ještě to musí to projít vládou. Čas využijeme k tomu, abychom vyjednávali podporu. Určitě je to základ, pak v průběhu dalších týdnů se uvidí, jestli jsme schopni s lidovou stranou domluvit kompromis," řekl dnes Rath. Lidovci podle dřívějšího vyjádření poslance Ludvíka Hovorky požadují zachování poplatků za hospitalizaci.

Nemocenská i v prvních dnech

ČSSD dnes navrhla, aby zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci dostávali od zaměstnavatele nemocenskou ve výši 30 procent z vyměřovacího základu. Zaměstnavatelům by za to měly klesnout odvody na zdravotní pojištění o půl procenta. Stát by tak měl podle návrhu přijít o tři miliardy. Nová úprava by měla platit trvale od roku 2011.

Návrh téměř totožný s novelou ČSSD do Sněmovny před měsícem podali i komunisté. Jediná změna je v tom, že KSČM chce zachovat ochranný limit 2 500 korun pro doplatky za léky. "Je to významná pomoc pro chronicky nemocné, doplatky jsou čím dál dražší. Je na pováženou, proč podávají úplně stejný návrh a nepřipojí se k našemu," uvedla dnes poslankyně KSČM Soňa Marková.

Připustila ale, že komunisté návrh ČSSD zřejmě podpoří.

Sociální demokraté se pokusili o zrušení poplatků už několikrát. Žádný pokus ale nebyl úspěšný. Novelu vždycky Sněmovně vrátil Senát a levice v dolní komoře nesehnala 101 poslanců pro přehlasování veta.

Poplatky prosadil ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Od letošního dubna už neplatí v ordinacích lékařů mladí do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z běžných 5 000 na 2 500 korun.

Ostatní platí 30 korun za návštěvu v ambulanci či u specialisty, za recept a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video