ČSSD pod současným předsedou Bohuslavem Sobotkou do svého programu pustila poplatky v nemocnici. Za stravu, jen na 30 dnů, ve výši 60 korun.

ČSSD pod současným předsedou Bohuslavem Sobotkou do svého programu pustila poplatky v nemocnici. Za stravu, jen na 30 dnů, ve výši 60 korun. | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD kývla na poplatky v nemocnici. Za třicet dnů a ve výši 60 korun

  • 1335
Jedno ze svých velkých tabu zbořila sociální demokracie. Její vedení kývlo definitivně na to, že souhlasí s placením v nemocnici, oficiálně "za stravu". Ale jen po dobu třiceti dnů a ve výši 60 korun. I to považují absolutní odpůrci poplatků v ČSSD v čele s místopředsedou Zdeňkem Škromachem za prohru.

"Podle mě od programu neustupujeme. Příspěvek za stravu je běžný všude ve světě. Jde jen o to, abychom tomu vytvořili určité limity. Udělali jsme si i průzkum mezi pacienty a 60 procent z nich s tím souhlasí," řekl iDNES.cz stínový ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath. Strana se podle něj inspirovala v Německu a v Rakousku v tom, že poplatky mají být časově omezené.

Přímé platby v nemocnici, při návštěvě lékaře, na pohotovosti i za recept byly zavedeny za vlády Mirka Topolánka. V nemocnici začali pacienti platit 60 korun za den. Současná vláda Petra Nečase prosadila zvýšení poplatku na stovku za den, ale bez časového omezení.

"Navrhujeme, aby se poplatek zase snížil na 60 korun. V sociální demokracii proběhla několikaměsíční debata a náš názor ovlivňuje i situace krajských nemocnic. Naším zájmem je stabilizace regionálních nemocnic a pro tento poplatek mají občané určité pochopení," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V minulosti přitom jeho strana neuspěla se snahou veškeré poplatky zcela zrušit - jak v parlamentu, tak u Ústavního soudu.

Jaromír Drábek (vlevo) a Zdeněk Škromach - současný a bývalý ministr práce a sociálních věcí v Otázkách Václava Moravce

Mezi odpůrce jakékoli změny programu ČSSD ohledně poplatků ve zdravotnictví dlouhodobě patří  místopředseda strany a senátor Zdeněk Škromach. Na jednání vedení ČSSD marně bojoval za to, aby strana placení v nemocnici do svého programu v žádné podobě nepustila."Osobně to považuji za velký ústup od programu sociální demokracie," řekl iDNES.cz Škromach, když zklamaný odcházel z jednání.

Tvrdou kritiku také sociální demokracie sklidila od svého bývalého předsedy Jiřího Paroubka. Když ještě stranu řídil, proti změně názoru na poplatky za stravu v nemocnici, které už tehdy navrhoval Rath, vystoupil a jeho nápad mu tehdy zatrhl.

Jiří Paroubek a Jiří Šlégr oznámili na tiskové konferenci odchod z ČSSD. (7. října 2011)

"ČSSD definitivně překročila Rubikon, když se rozhodla pro přijetí principu poplatků ve zdravotnictví, i když ve velmi omezené míře. Jde o krok špatným směrem a především proti programu, za který byli politici sociální demokracie zvoleni," reagoval Paroubek, který po odchodu z ČSSD vede vlastní stranu Národní socialisté - levice 21. století.

Špičky ČSSD potvrdily plán pokusit se shodit Nečasovu vládu

Sociální demokraté také v sobotu při jednání svého ústředního výkonného výboru potvrdili to, co již dříve avizovali, a to že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. "Je třeba dát jasně najevo, že s politikou vlády nesouhlasíme," řekl Sobotka. Pokusí se o to již při březnové schůzi Sněmovny. Ale ani s podporou komunistů nemá ČSSD pro pád vlády dost hlasů. Vládu by musela chtít potopit některá ze tří stran koalice, kterou tvoří ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Důvodem pro hlasování o nedůvěře vládě jsou podle ČSSD jednak škrty, které vláda chystá - zejména omezení valorizace důchodů a další růst DPH - a také naprostá ztráta kreditu Věcí veřejných, kterou podle nich prokázal proces s Vítem Bártou obžalovaným z podplácení. Po jednání předsednictva sociální demokracie dokonce Sobotka mluvil o tom, že je třeba oddělit od vlády takřka "mafiánskou strukturu Věci veřejné". (podrobnosti zde)

"Není možné, aby se předseda vlády Petr Nečas tvářil, že se nic neděje," prohlásil Sobotka. Není podle něj z hlediska politické kultury možné, aby o klíčových záležitostech v zemi při koaličních jednáních rozhodovaly Věci veřejné. "Vyzývám také představitele ODS a TOP 09, abychom začali jednat o možnosti předčasných voleb ještě na podzim tohoto roku," uvedl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video