Průzkum CVVM týden před volbami avizuje, že vítězem bude ČSSD, ve Sněmovně ale přesto opět může dojít k remíze mezi levicí a pravicí.

Průzkum CVVM týden před volbami avizuje, že vítězem bude ČSSD, ve Sněmovně ale přesto opět může dojít k remíze mezi levicí a pravicí.

ČSSD jasně vede, ale průzkum naznačuje pat mezi levicí a pravicí

  • 1864
Pozici ČSSD jako favorita potvrdil poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění před volbami. Oranžoví by podle průzkumu vyhráli s 30,5 procenty hlasů a více než jedenáctiprocentním náskokem před druhou ODS. Přesto po čtyřech letech opět hrozí volební pat mezi levicí a pravicí.

Do Sněmovny se podle CVVM dostane určitě pět stran - ČSSD, ODS, TOP 09, komunisté a Věci veřejné. Bez šance ale podle agentury nejsou ani zelení a lidovci, kteří se drží těsně pod pětiprocentní hranicí.

Sociální demokraté Jiřího Paroubka, které by nyní volilo 30,5 procenta dotázaných, by většinu mohli dát dohromady buď s ODS (tu by podle CVVM nyní volilo 19,5 procenta občanů) nebo s TOP 09 s podporou 14 procent voličů a Věcmi veřejnými, které mají 11,5 procenta.

Vývoj volebního modelu CVVM, květen 2010

Není ale jisté, že by oranžoví měli dohromady většinu i s komunisty, které podle průzkumu podporuje 13 procent voličů. "Úplně přesně rozdělení křesel nyní říci nemůžeme, protože volby jsou v různě velkých krajích. Při pohledu na čísla to ale opět vypadá na možný pat mezi levicí a pravicí," řekl iDNES.cz analytik CVVM Daniel Kunštát.

Komplikace pro sestavování vlády

Pro sestavování vlády to může znamenat komplikaci, zvláště když politici v předstihu říkají, s kým by do vlády určitě nešli. Pro ODS, jejíž pokles se nezastavil ani nástupem nové volebního lídra Petra Nečase, je nepřijatelná velká koalice a jako lepší řešení než dohodu s Paroubkem by viděl předčasné volby.

Se "současným vedením" ČSSD, tedy hlavně s Paroubkem, odmítá jít do vlády i TOP 09. Šéf Věcí veřejných Radek John vyjmenoval několik "politických dinosaurů", s nimiž by véčkaři nevládli - místopředsedu ODS Ivana Langera, Jiřího Paroubka, ale také prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Paroubek označuje za variantu, kterou preferuje, dohodu s menšími stranami na levostředové vládě - tedy s lidovci, zelenými, případně s Věcmi veřejnými a TOP 09. Až na druhé místo staví menšinovou jednobarevnou vládu ČSSD a jako krajní řešení vidí dohodu s ODS.

Šanci mají i zelení a KDU-ČSL, zdůraznil analytik

Jenže zelení a lidovci se tentokrát podle CVVM nemusí do Sněmovny dostat. I když zelené podle posledního průzkumu podporuje 4,5 procenta občanů České republiky a pětiprocentní hranici, kterou by museli pro vstup do parlamentu překročit, atakují.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

"Mimo hru nejsou zelení, ale ani KDU-ČSL, kterou teď podle našeho volebního modelu podporuje 3,5 procenta občanů. V případě obou stran je tu šance, že ještě 5 procent překročí, protože každý průzkum má určitou statistickou chybu," uvedl dnes Kunštát.

V případě, že by se zelení či lidovci do parlamentu dostali, rozdělení křesel by to změnilo a především pro vítěze voleb by se rozšířily možnosti pro sestavení vládní koalice.

Průzkum CVVM se uskutečnil ve dnech 3. až 10. května a zúčastnilo se ho celkem 1 016 lidí. S účastí ve volbách počítá 61 procent dotázaných, 32 procent odpovědělo záporně, 7 procent zatím neví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue