ČSSD chystá plán: Pithart prezidentem

  • 145
Šance lidovce Petra Pitharta, že se příští týden stane novým prezidentem Česka, se výrazně zvýšily. Část ČSSD totiž chystá plán, který by z boje o Pražský hrad vyřadil vlastního kandidáta sociálních demokratů, Jaroslava Bureše. Tři vysoce postavení členové sociální demokracie MF DNES potvrdili, že se podstatná část stranického vedení pokusí přesvědčit poslance své strany, aby hlasovali proti Burešovi.

Důvodem je parlamentní matematika. Do druhého kola, kde se sejdou už jen dva z kandidátů, by totiž mohl ze sněmovny postoupit Bureš a ze Senátu Pithart. To by ovšem znamenalo, že prezident nebude zvolen vůbec. Prezidenta mohou strany vládní koalice zvolit, jen pokud budou hlasovat jednotně, a ne každá pro svého kandidáta.

Kdyby však místo Bureše ze sněmovny postoupil například Václav Klaus, v druhém a třetím kole by už ČSSD neměla takový problém hlasovat pro Pitharta. "Špidla naznačil, že by proti tomu nic neměl," řekl člen širšího vedení ČSSD, který si nepřál být jmenován.

Sociální demokraté nechtějí o svém scénáři otevřeně mluvit. Čeká je totiž složité přesvědčování svých sedmdesáti poslanců, aby dali hlas lidovci Pithartovi, což je pro některé z nich zatím nepřijatelné. "Stále je ještě několik variant. O téhle se definitivně nerozhodlo," řekl předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Pro Špidlu a většinu vedení jeho strany by bylo zvolení prezidenta už příští týden výhodné. V opačném případě by se totiž mohla konat druhá volba a do ní by mohl nastoupit Miloš Zeman. Špidlovi lidé v ČSSD si ho za prezidenta nepřejí. Mimo jiné by totiž oslabil jejich pozici ve straně. Špidla se děsí také možnosti přímé volby a toho, že by v ní mohl uspět jeho další politický protivník, Václav Klaus.

Burešovy šance na zvolení klesají
Část vedení ČSSD chce obětovat svého vlastního kandidáta na prezidenta Jaroslava Bureše. Naopak chtějí podpořit Petra Pitharta, který má větší šanci na zvolení.

Jaroslav Bureš ztratil v soutěži o příštího prezidenta další body. Kandidát ČSSD měl od začátku na své straně jen část sociální demokracie. Nepřidalo mu, že v rozhovoru pro MF DNES tvrdil, že za minulého režimu pomohl jako soudce chartistovi, a pak se ukázalo, že šlo o člena KSČ, který Chartu 77 nikdy nepodepsal.

Lidové noviny a Právo včera navíc přinesly informaci, že Bureš v roce 1983 při nezaviněné nehodě usmrtil chodce.

Jinému uchazeči o prezidentský post Otakaru Motejlovi, který před mnoha lety usmrtil chodce při nehodě, kterou zavinil, přitom Bureš před nedávnem vyčetl, že o tom neinformoval veřejnost.

Bureš má být obětován
Předseda ČSSD a vlády Vladimír Špidla řekl, že informace o Burešově nehodě neotřesou jeho kandidaturou. Přesto to může být argument pro ty sociální demokraty, kteří ho podpořit nechtějí.

Burešovi nehrají do karet ani parlamentní počty. Část vedení ČSSD, jde především o nejbližší spolupracovníky Špidly, chce Bureše obětovat, aby se parlament při volbě prezidenta nedostal do patové situace a byl zvolen vůbec nějaký prezident.

V prvním kole volby nemá šanci na zvolení nikdo, ale do druhého kola postupují dva kandidáti. Počítá se se dvěma dvojicemi: Petr Pithart - Jaroslav Bureš a Petr Pithart - Václav Klaus. (Pithart by měl téměř jistě postoupit ze Senátu, Bureš nebo Klaus mohou postoupit ze sněmovny.)

První dvojice by však znamenala, že vládní strany budou hlasovat pro své kandidáty a prezident zvolen nebude. Ani jedna nemá dost hlasů. Pokud by soupeřil Pithart s Klausem, ČSSD, lidovci a unionisté by se nejspíše sjednotili a prezident by byl zvolen už příští týden. Stal by se jím lidovec Pithart.

"Myslím, že vůle zvolit prezidenta v první volbě, ve druhé nebo teoreticky si dovedu představit i ve třetí, že ta vůle sílí. V posledních dnech si myslím, že si mnozí poslanci a hlavně senátoři uvědomují, že je tu ještě jeden zřejmý důvod, proč by prezident měl být zvolen: je totiž mimořádně nešťastná situace, republika by byla bez hlavy státu," naznačil své rostoucí šance v rozhovoru pro MF DNES Pithart.

Není však jisté, zda plán ČSSD podpořit Pitharta a mít prezidenta vyjde. Sociální demokracie je rozdělena na několik skupin a vedení ČSSD musí ještě přesvědčit svých 70 poslanců, aby podpořili Pitharta.

Jeden z vysoce postavených sociálních demokratů MF DNES řekl, že vedení strany sází na to, že poslance ČSSD přesvědčí, že Pithart je menší zlo než další pokus o volbu a pak případně několik měsíců bez prezidenta.

Tato varianta by přišla ve chvíli, kdy by se po neúspěšné volbě politické strany dohodly, že raději zavedou přímou volbu prezidenta. Zákonodárci z Unie svobody-DEU a nestraníci včera dokonce představili další takový návrh. Unionisté však nechtějí zavést přímou volbu už pro nástupce Václava Havla.

Mají Bureše. Tak proč koukají na Pitharta?
Co to je za vtip: sociální demokraté mají svého kandidáta, a budou při volbě prezidenta podporovat konkurenčního Petra Pitharta? Na první pohled to vypadá zvláštně: nejdřív ČSSD zorganizuje "všelidové hlasování" o svých kandidátech, aby si ve finále někteří sociální demokraté přáli úspěch protihráče.

Ale ono to přitom do sebe všechno zapadá. A všechno to od onoho referenda vychází. Šéf ČSSD Vladimír Špidla nejprve zjistil, že jeho strana nemá žádného kandidáta, a přitom by někteří straníci na Hradě rádi viděli jeho předchůdce Miloše Zemana (od jeho politického stylu se však Špidla s chutí odstřihl). Domníval se, že hlas členů ČSSD kombinovaný s hlasem "ulice" zajistí, že nevyhraje Zeman, nýbrž jím protežovaný a veřejností oblíbený ombudsman Otakar Motejl.

Nestalo se: Zeman vyhrál na celé čáře a Motejl skončil až třetí za exministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem (favoritem místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse). Zeman si však vymínil, že bude kandidovat až v druhé volbě, neboli až se všichni kandidáti volby první ukážou jako naprostí outsideři, a až tedy vynikne jeho velikost.

ČSSD vyslala do první volby Bureše. Ten má smůlu, že jej část ČSSD nechce (vyčkává na Zemana) a ti zbylí si spočítali, že Bureš bez podpory ostatních stran nemá šanci. A co by následovalo, pokud budou ostatní trvat na svých kandidátech: ODS na Klausovi, lidovci a Unie svobody na Pithartovi? V první volbě neuspěje vůbec nikdo.

Na scénu nastoupí Zeman, proti němu Václav Klaus. Varianta, jíž se Špidlova část ČSSD bojí. Pokud by ani v této volbě nikdo nevyhrál, otevře se diskuse o přímé volbě prezidenta. A kdo by do ní šel? Václav Klaus, možná Miloš Zeman a kdovíkdo ještě. Rozhodně už by pak Špidla nemohl odhadnout a ovlivnit, kdo se prezidentem stane a jak se bude chovat k jeho vládě. Zatímco Pithart jeho vládnímu týmu předem slibuje loajalitu.  
Jiří Kubík


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video