Božena Sekaninová (vpravo) a Jiřina Rippelová v Senátu při školení v hlasování. (28.11. 2006)

Božena Sekaninová (vpravo) a Jiřina Rippelová v Senátu při školení v hlasování. (28.11. 2006) | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

ČSSD chybí ve vedení žena, změnit to chtějí dvě senátorky

  • 8
První žena po dlouhé době se hlásí do vedení ČSSD. Na jaře bude kandidovat na místopředsedkyni senátorka Božena Sekaninová, další senátorka to zvažuje. Sociální demokracie má jako jediná velká strana kvótu na ženskou místopředsedkyni, jenže už více než rok ji není schopna zvolit.

Senátorka Božena Sekaninová působí skromně, přízvuk prozradí její moravský původ, ale právě tato charakteristika by jí mohla získat sympatie u spolustraníků.

Nechala se totiž přemluvit kolegy z Prostějova a chce na jaře kandidovat na místopředsedkyni ČSSD.

PROFILY

Božena Sekaninová (53) Senátorka za Prostějov. Pracovala jako zdravotní sestra a posléze jako místostarostka města. Už má nominaci, bude kandidovat.

Jiřina Rippelová (51) Senátorka za Klatovsko. Pracovala jako právnička a starostka Sušice. Kandidaturu nevylučuje.

"Ženy jsou citlivější političky," mluví o svých přednostech Sekaninová. Skromně však dodává, že ještě raději než sebe by ve vedení viděla svou kolegyni ze Senátu Jiřinu Rippelovou. Právničku Rippelovou ze Sušice podpora z opačného konce republiky těší, o kandidatuře však zatím neuvažovala, i když ji přímo neodmítá. "V politice nikdy neříkej nikdy," zopakovala Rippelová obvyklé rčení.

Úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka to komentoval obecně - že by mu nevadilo více žen ve vedení.

"Zaveďme oranžové véčkaře"

Do sjezdu ČSSD schází ještě pět měsíců, ale seznam uchazečů o funkce předsedy a místopředsedů se rychle rozšiřuje. Jednu nominaci na předsedu získal i Jiří Dienstbier mladší, ale sám chce usilovat maximálně o post místopředsedy.

Další nováček ve vysoké politice, poslanec Jaroslav Foldyna, okouzlil i kolegy mimo svůj Ústecký kraj. Má nominaci i z Prahy.

Chce prosadit obdobu registrovaných příznivců strany, které využívají Věci veřejné a říkají jim véčkaři. "Veřejnost si internetová referenda žádá," věří Foldyna.

Podporu sbírají i dosavadní místopředsedové Zdeněk Škromach a Roman Onderka.

Sobotka, Hašek i Pecina sbírají hlasy

Od voleb se rozběhly okresní konference a hlavním kandidátům na předsedu, Bohuslavu Sobotkovi a Michalu Haškovi, vyjadřuje podporu jeden okres za druhým. "Každý týden navštívím až šest konferencí," svěřil se ve čtvrtek Sobotka. Prozatím je stav nerozhodný 6:6.

Také se vyjasňuje, kdo patří do kterého tábora. Za Haškem stojí až na pár výjimek "jeho" hejtmani a stoupenci velkých koalic ČSSD a ODS. Sobotku podporuje odstavený pražský lídr Jiří Dienstbier, David Rath a také úřednický aparát strany, na což už si Hašek postěžoval: "Lidový dům nerozeslal mé volební desatero, ale program Sobotky ano."

Před pár dny se poprvé naplno přihlásil ke kandidatuře na předsedu i exministr vnitra Martin Pecina. Zatím má jen dvě nominace, v Karviné a v Praze-Břevnově. Chybějí mu silní spojenci. "Protože nemám stálou skupinu přívrženců, nominace mohu dostat jen tam, kam sám dojedu," uvedl Pecina. Nepohrdl by ani místopředsednickou funkcí, kdyby byl navržen.

Stranou zatím zůstal senátor Vladimír Dryml, který také oznámil kandidaturu na šéfa. "Mě nepříjemně překvapilo, že nebude přímá volba," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video