Nic takového se oficiálně neprojednávalo, brání se Zdeněk Škromach.

Nic takového se oficiálně neprojednávalo, brání se Zdeněk Škromach. | foto: David Port, MF DNES

ČSSD chtěla dotlačit ODS ke společnému vládnutí

  • 391
Přestože sociální demokraté společnou vládu s ODS oficiálně odmítali, ve skutečnosti se pokoušeli dotlačit ODS do skryté velké koalice: tedy aby si moc rozdělily mezi sebou jen tyto dvě největší strany.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Vyplývá to z návrhu socialistů nazvaného Dohoda o ustavení vlády českého předsednictví Evropské unie, který má MF DNES k dispozici.

Strany si ve dvanáctistránkovém dokumentu přesně rozdělují místa v nové vládě: "ODS nominuje předsedu vlády, dva místopředsedy a šest dalších členů. ČSSD nominuje prvního místopředsedu, dva místopředsedy a šest členů vlády."

Sociální demokraté přišli s tímto nápadem, jak vyřešit volební remízu, na jednání s ODS před týdnem. Topolánkova strana však něco takového odmítla.

"Ten návrh jsme jim hned vrátili jako naprosto nepřijatelný, byla to jen skrytá velká koalice. Pokud chtějí být skutečně opoziční stranou, tak nemohou mluvit do personálního složení vlády," řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Socialisté v navržené dohodě tvrdili, že jedině tato smlouva může vyvést zemi z volebního patu. A stabilní vládu podle politiků Česko potřebuje už proto, že v první polovině roku 2009 bude historicky poprvé předsedat Evropské unii.

"Přestože na tomto řešení žádná ze zúčastněných stran nevydělá, odpovědnost vůči zemi a jejím občanům stojí výše než stranické krátkodobé cíle," píše se v dokumentu.

ČSSD se dnes už k týden starému návrhu nehlásí. "Nemohu vyloučit, že někdo, kdo zpracovával podklady pro jednání, takovouto verzi skutečně napsal. Ale nebyla předmětem oficiálních jednání," tvrdil v pátek místopředseda a jeden z vyjednavačů ČSSD Zdeněk Škromach.

V návrhu dokonce stojí, které lidi chtěla ČSSD Topolánkovi do vlády dosadit: bývalého eurokomisaře Pavla Teličku, Paroubkova poradce Petra Petržílka, bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou nebo nynějšího ministra a šéfa legislativní rady vlády Pavla Zářeckého. Právě se Zářeckým přitom Mirek Topolánek do své vlády počítá.

ODS opravdu přistoupila na podmínku, že do svého kabinetu vezme šest nestraníků, ale vybírat si je chce sama. To už je součástí nového návrhu, který mají nyní vyjednavači obou velkých stran na stole.

Připravila ho ODS a jmenuje se Dohoda o řešení patové situace a vzniku proreformní, proevropské a protikorupční menšinové vlády ODS.

"ODS jako vládní strana se zavazuje, že případné nominace do vládních funkcí z řad nečlenů ODS bude konzultovat s ČSSD," zní nová formulace, s níž souhlasí obě strany.

"Pro nás to vlastně znamená právo odmítnout každého kandidáta na ministra, který by měl vazby na menší parlamentní strany nebo vystupoval proti ČSSD," vysvětlil Škromach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video