Jiří Paroubek chce dvě ze čtyř nejzásadnějších ministerstev.

Jiří Paroubek chce dvě ze čtyř nejzásadnějších ministerstev. | foto: Stanislav Peška, ČTK

ČSSD chce šéfa diplomacie, ODS zase vnitro

  • 1889
Ivan Langer z ODS podruhé přebírá jmenovací dekret pro ministra vnitra, poblíž stojí Lubomír Zaorálek z ČSSD jako novopečený ministr zahraničí. Tak by mohl brzy vypadat ceremoniál jmenování vlády na Hradě.

Šéf socialistů Jiří Paroubek řekl MF DNES, že ve vládě s ODS by trval na obsazení dvou ze čtyř klíčových resortů (financí, sociálních věcí, vnitra, zahraničí) svými lidmi. Současně připustil, že nebude bránit setrvání Langera na vnitru. Také ODS dává najevo, že se Langera nevzdá.

Paroubek potvrdil, že ve vládě by nebyli členové vedení ČSSD. Vlivný poslanec této strany prozradil, že socialisté budou chtít post šéfa diplomacie pro Zaorálka. “Resort bude nesmírně důležitý kvůli českému předsednictví EU v roce 2009,“ vysvětlil.

Otázkou je, jak se obě strany podělí o finance a sociální věci. Není pravděpodobné, že by se ODS vzdala dohledu nad státní kasou. Davidu Rathovi se vzdaluje sen o návratu do čela zdravotnictví – Mirek Topolánek to vyloučil. Jaké resorty zbudou na KDU-ČSL, případně zelené, není jasné. Paroubek však nechce, aby se lidovcům vrátila doprava.

Jednají o vládě. Dohodnou se?
Těsně před volbami si ani nepodali ruku. Po pěti měsících nekonečných jednání a vzájemných urážek si Mirek Topolánek a Jiří Paroubek už skoro plácli. MF DNES v úterý oběma rivalům položila stejné otázky, aby zjistila, nakolik je jejich snaha dohodnout se opravdová.

Co se vámo víkendu odehrálo v hlavě, že jste byl v pondělí ochoten k tak zásadnímu ústupku? (ODS už netrvá na předčasných volbách příští rok, ČSSD chtěla jen velkou koalici s ODS – pozn. red.)
Topolánek: Není to pravda. My pořád máme absolutní prioritu předčasné volby v roce 2007. Ale pro to je pouze ODS a zelení, tedy 87 hlasů ve Sněmovně, což nestačí. Volby v příštím roce jsou prostě nemožné.
Paroubek: Šlo to v logice těch ústupků, které jsme udělali minulý týden. Navrhli jsme kompromis, tedy vzdali jsme se vlastního pokusu o vládu. Prostě jsme postavili ODS před hotovou věc. Oni to mohli odmítnout, ale to by veřejnost vnímala nelibě. Takže s námi začali hovořit.

Kdo víc ustoupil, vy, nebo váš soupeř?
M. T.: Já odmítám personifikovat celé vyjednávání. To je jen mediální hra. ODS tím, že nabízí dohodu všech čtyř stran, relativně ustupuje nejvíce. Ale každá z těch stran musí částečně ustoupit ze svých priorit.
J. P.: Zatím to bylo přijatelné pro obě strany. U kompromisů se nedá mluvit o vítězství či prohře.

Jak ústupky přijala vaše strana?
M. T.:
To se dozvím o víkendu na kongresu. Budu s tímto projektem určitě před kongres předstupovat. Pokud bych nepřišel s žádným řešením, tak bych v podstatě riskoval to, že jakékoliv sestavování vlády by bylo zbytečné. My máme mantinely, že nechceme připustit vládu s komunisty ani velkou koalici s ČSSD.
J. P.: Už na sobotní schůzi ústředního výkonného výboru jsem si otestoval, že v zásadě žádný významnější odpor proti tomu není.

Jsme jako hráči ve fotbalu

Změnil se v posledních dnech či týdnech váš osobní vzájemný vztah?
M. T.: Já myslím, že nikolivěk.
J. P.: K panu Topolánkovi necítím žádnou osobní animozitu. Naopak bych řekl, že to je docela příjemný člověk. Něco jiného je, že v televizních střetech jsou debaty poněkud ostřejší. Není na tom nic pokryteckého. Hráči fotbalu, kteří proti sobě bojují a jdou ostře do sebe, mohou být po zápase nejlepší kamarádi nebo hrát jindy za národní mužstvo.

Věříte kolegovi, že ústupek ve vyjednávání myslí vážně? Neobáváte se, že ještě couvne?
M. T.:
Pokud by to byl jenom další z úhybných manévrů ČSSD, tak žádné rozumné řešení už není. Pak budeme směřovat už k velmi nestandardnímu třetímu pokusu sestavit vládu. A neexistuje člověk, který by dokázal odhadnout, jak by to v něm dopadlo.
J. P.: Já prostě věřím svému partnerovi v jednání. Jiná věc je, jestli jsem ostražitý, to asi ano, ale ne nějak přehnaně, protože očekávám od partnera určitou úroveň.

A co vy? Nedočkáme se ve vašem případě nějaké náhlé změny názoru, co se týče dnešního ústupku?
M. T.:
Ne, předčasné volby v roce 2007 jsou nemožné, protože k nim neexistuje žádná cesta v Poslanecké sněmovně.
J. P.: Ne, to určitě ne. Pokud ODS bude dál seriózně jednat, tak jsme schopni najít řešení. Může se stát, že po kongresu přijdou s tím, že už nebudou chtít jednat. Podle toho se samozřejmě zařídíme.

Jak by se vláda, na které se dohodnete, měla jmenovat?
M. T.: Vláda Mirka Topolánka.
J. P.: My jsme to už včera použili: Vláda národního dialogu a českého předsednictví EU. Já se zrovna nechci chválit, ale byl to nápad, který akceptovaly obě strany.

Má cenu pořádat rok před řádným termínem předčasné volby?
M. T.:
Nevím. Vím ale jediné, že délka vlády je přímo úměrná hloubce reforem v jejím programovém prohlášení. Neboli: silné reformní kroky znamenají možnost pozdějšího termínu předčasných voleb.
J. P.: Ta možnost je spíš symbolická. Jde o to ukázat, že se jedná o mimořádné řešení mimořádné situace. Pat v Poslanecké sněmovně je opravdu unikátní, to se těžko může ještě někdy zopakovat. I když těsný výsledek je pravděpodobný.

Které z těchto klíčových resortů budete chtít určitě obsadit svými lidmi: finance, sociální věci, vnitro, zahraničí?
M. T.:
Tuto otázku vidím jako předčasnou.
J. P.: Určitě bychom chtěli nejméně dva z těchto resortů, protože ODS bude mít funkci premiéra. Nechci zveřejňovat které.

Mělo by ministerstvo dopravy připadnout lidovcům?
M. T.:
Tuto otázku vidím jako předčasnou.
J. P.: To si nemyslím.

Má ve vládě zůstat jako ministr vnitra Ivan Langer z ODS?
M. T.:
Otázku vidím jako předčasnou.
J. P.: Pokud bude Ivan Langer v čele úsilí o restrukturalizaci policie, boje proti korupci a pokud se domluvíme na nějakých institucionálních změnách – mám na mysli vytvoření vládního výboru pro tyto otázky – tak si myslím, že nebudeme namítat nic proti jeho nominaci.

A může křeslo ministra zdravotnictví obsadit David Rath z ČSSD?
M. T.: Otázku vidím jako předčasnou, ale říkám dopředu, že ne.
J. P.: To je věc diskuse, kdo bude držet zdravotnictví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video