ČSSD je odhodlaná Janotův balíček ještě upravovat.

ČSSD je odhodlaná Janotův balíček ještě upravovat. | foto: Michal Šula, MF DNES

ČSSD chce přes výzvy ostatních stran měnit Janotův balíček

  • 280
ČSSD se chce na čtvrtečním zasedání Sněmovny zabývat jednotlivými položkami úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, který má zabránit rekordnímu zadlužení Česka. A to i přesto, že ODS vyzývá ostatní strany, aby jej projednaly vcelku. Vedení ČSSD v úterý svůj záměr znovu potvrdilo.

Sociálním demokratům se nelíbí, že by se utahování opasků mělo dotknout i rodin s dětmi a důchodců. Jsou zejména proti snížení rodičovské a mateřské, chtějí také navzdory krizi valorizovat důchody. Na čtvrtečním jednání proto hodlají navrhnout změny úsporného balíčku při zachování sníženého schodku. Pokud to udělají, opřou se do balíčku zřejmě i lidovci.

Pro ODS je podle jejich předsedy Mirka Topolánka balíček už nyní "krvavým kompromisem". Pokud "někdo chce tu křehkou záležitost zbourat, pak je na něm, aby odpovídal na otázky týkající se budoucnosti a jiných řešení," doplnil ho po jednání stranického vedení šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Přesto chtějí občanští demokraté ve středu vyzvat ostatní strany, aby se zavázaly k tomu, že na čtvrtečním jednání Janotův balíček podpoří beze změn. "Na papír" chce předseda ODS Mirek Topolánek podpis šéfa ČSSD Jiřího Paroubka zřejmě dostat kvůli tomu, že ČSSD minulý týden zásadně změnila názor na konání předčasných voleb přes noc.

Stále tak není jasné, zda opatření, která mají snížit rekordní deficit 230 miliard korun na 155,3 miliardy, dolní komora přijme. O postojích jednotlivých stran bude s jejich šéfy hovořit premiér Jan Fischer ve středu odpoledne.

Do 30. září, které je ze zákona posledním dnem pro odevzdání rozpočtu do Sněmovny, zbývá ode dneška týden. Pokud se strany do té doby nedohodnou, pošle vláda do schvalovacího procesu návrh s deficitem 230 miliard, s přijetím úspor a snížením deficitu na 155,3 miliardy korun přitom spojuje kabinet svou budoucnost. Proces schvalování balíčku ve středu posoudí i rozpočtový výbor sněmovny.

Poslanci mají soubor úsporných opatření a souběžnou úpravu platů ústavních činitelů projednávat ve čtvrtek a v pátek v režimu legislativní nouze. Předseda sněmovny Miloslav Vlček ji vyhlásil v pondělí na žádost vlády. Umožní to, aby poslanci schválili návrhy v jednom čtení.

Konečné rozhodnutí poslanci nejspíš nechají na pátek, například lidovci svolali na čtvrteční večer zasedání širšího vedení, které má postup strany schválit.

Zaznívají i další návrhy na úspory. Lidovci chtějí diskutovat o zdanění hazardu, TOP 09 navrhuje na polovinu zkrátit příspěvky politickým stranám. Zelení přišli se zvýšením spotřební daně z fosilních paliv a žádají zkrácení investic do výstavby dálnic. Tyto návrhy vycházejí z programů jednotlivých stran a zřejmě nemají velkou šanci na rychlé přijetí.

Komunisté balíček nepodpoří. Politici budou o svých návrzích zřejmě diskutovat delší dobu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video