ČSSD chce Klause vyšachovat

  • 405
Sociální demokraté chtějí co nejvíce omezit vliv ODS na řízení země. Na jednání grémia se dohodli, že sesadí šéfa občanských demokratů Václava Klause z postu předsedy Poslanecké sněmovny. Po dohodě s Koalicí chceme toto křeslo obsadit sami, řekl předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla. "V našich úvahách převažují ženská jména," dodal šéf ČSSD. "Vůbec mě to nepřekvapuje," reagoval pro iDNES místopředseda ODS Ivan Langer.

Jména kandidátů Špidla neuvedl. V tisku se objevily informace, že ČSSD uvažuje jako o předsedkyních parlamentu o poslankyni Jitce Kupčové a o poslankyni a předsedkyni pražských sociálních demokratů Petře Buzkové.

Dohodu neporušujeme, říká místopředseda ČSSD
Křeslo předsedy sněmovny v posledních letech obsazovali šéfové nejsilnějších opozičních stran.

Po volbách v roce 1996, kdy zvítězila ODS, šéfoval sněmovně tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Po předčasných volbách o dva roky později se situace obrátila, poslancům začal šéfovat Václav Klaus.

"Toto pravidlo platilo, když se sestavovala menšinová vláda ČSSD. Myslím, že zrušit toto pravidlo je škoda, ale to je řečeno s Cimrmanem vše, co s tím můžu dělat," komentoval situaci Ivan Langer.

Na otázku iDNES, zda sociální demokraté neporušují obsazením postu šéfa sněmovny nepsané dohody, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach odpověděl: "Myslím, že to takto řečeno nikdy nebylo."

"Také v zahraničí se post předsedy parlamentu obsazuje po koaličních dohodách, my jsme se dohodli takto," dodává Škromach s tím, že co se týče poměru sil ve sněmovně, měla by mít ODS dva místopředsedy.

ODS zvažuje, zda vůbec být ve vedení sněmovny

Zástupce ODS natolik ponížily představy ČSSD a Koalice o obsazení postů ve sněmovně, že zvažují, zda by vůbec měli usednout na křesla místopředsedy a šéfů několika výborů. Podle dosavadních plánů sociálních demokratů by Klausovi lidé měli získat post jednoho místopředsedy a vedení školského, volebního, mandátového a bezpečnostního výboru.

ODS požaduje alespoň dva místopředsednické posty. Pokud neuspěje, někteří její politici prosazují, aby ODS obsazení vrcholných postů bojkotovala.

"Návrh, který nám předložili, nerespektuje poměrný systém. Tomu by odpovídali dva místopředsedové. Je zvláštní, že bychom měli mít jen jednoho jako Unie svobody, která má jen osm poslanců," uvedl místopředseda strany Ivan Langer.

Další místopředseda Petr Nečas je kategorický: "Nechť si funkce rozdělí pouze socialisté, komunisté a Koalice. Veřejnosti bude aspoň zřetelnější, že této zemi bude vládnout ve skutečnosti socialisticko-komunisticko-koaliční sestava, prohlásil Nečas.

Zachováme poměr sil, tvrdí ČSSD
Předsednictvo sněmovny a dalších její orgány by měly být obsazeny podle úspěchu, jakého dosáhly parlamentní strany ve volbách.

V tomto smyslu se podle Špidly dohodla trojice vyjednavačů Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Kühnl (US-DEU) a Jan Kasal (KSU-ČSL).

Zachována má být posloupnost: ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, Unie svobody-DEU, uvedl šéf vítězné strany, která vyjednává se stranami Koalici o nové vládě.

ČSSD a Koalice budou znovu jednat o vládě
Vyjednavače ČSSD a Koalice čeká v sobotu další jednání o budoucí vládě. Schválit by na něm měli program, který bude základem vládního prohlášení, a mechanismus fungování vládní koalice.

Očekává se, že budou poprvé konfrontovat své představy o obsazení vládních a parlamentních funkcí. Možná padnou i jména kandidátů na předsedu sněmovny.

Svoboda: Klause by měl nahradit někdo z ČSSD
Také šéf lidovců Cyril Svoboda uvedl, že v čele sněmovny by měl stanout sociální demokrat.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal, jehož jméno se také objevilo mezi případnými uchazeči o nejvyšší post ve sněmovně, řekl, že existují dvě varianty - podle jedné bude předsedou zástupce ČSSD, podle druhé někdo z Koalice.

Ministerstvo bez portfeje zřejmě zůstane
Špidla odmítl spekulace, že by ČSSD nabídla Koalici v nové vládě pět ministerských křesel. Úvahy o rozdělení resortů podle něj nejsou dosud uzavřené.

Potvrdil ale, že sociální demokracie vychází ze síly členů budoucí vládní koalice, kterou jim dali voliči.

"To se musí projevit i ve složení vlády," zdůraznil. Uzavřeny podle něj nejsou ani úvahy o tom, zda bude v kabinetu ministr bez portfeje. Funkci by měl podle spekulací tisku zastávat unionista Vladimír Mlynář.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video