Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČSSD chce dostat i civilní rozvědku pod kontrolu poslanců

  • 4
Česká civilní rozvědka je zatím jedinou tajnou službou, jejíž práci nekontrolují poslanci. To by se ale mohlo změnit. Špiony by měl kontrolovat výbor, který zatím dohlíží na činnost další tajné služby - BIS. Změnu chce prosadit do zákona sociální demokrat Jeroným Tejc.

Šéf komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Tejc chce v nejbližších dnech navrhnout poslaneckému klubu sociálních demokratů, aby tuto změnu zapracoval do současného zákona o tajných službách.

Zda se mu to povede, ale není jisté. Nekontrolovaná rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) sice vadí všem poslancům, ODS se ale zatím o novince nechce bavit. "To je pozdní probuzení pana Tejce. A proč to vlastně chce nyní? Až přinese konkrétní návrh, tak se o tom můžeme bavit," řekl iDNES.cz ministr vnitra Ivan Langer, pod kterého civilní rozvědka spadá.

Opatrný je i Tejcův místopředseda v komisi Zdeněk Mach "Takový krok musí mít svoje pravidla. Zda to jde, nebo ne, můžeme rozhodnout až u sepsaného návrhu," řekl Zeman.

Tejc: Alespoň něco ...

Tajné služby

Civilní rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace shromažďuje pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny. Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území České republiky a získává informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i České republice a zabezpečuje především informace o vojenském ohrožení.

Tejc se ale řídí pravidlem, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Už před rokem totiž začal vznikat zcela nový zákon o všech zpravodajských službách. Ten řešil problém s kontrolou civilní rozvědky a dával zároveň službám nové pravomoci. Počítalo se dokonce s prolomením bankovního tajemství, tedy že by služby mohly získávat informace o kontech českých občanů.

Vše ale skončilo návrhem lidí do pracovní komise připravující konkrétní znění zákona. "Poslali jsme na vládu seznam osob, které jsme nominovali, a od té doby se nic neděje," poznamenal Tejc. A vzhledem k současné politické situaci také od vlády nic nečeká. Chce proto prosadit alespoň parlamentní kontrolu nad civilní rozvědkou.

Rozvědka prý kontrolu vítá

"Myšlenku posílení kontroly zpravodajských služeb rozhodně vítáme. Stávající mechanismy kontroly zpravodajského systému ČR jako celku jsou totiž nedostačující a měly by být nahrazeny podstatně účinnějšími nástroji," řekl iDNES.cz mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer. Vzápětí ale dodává. "Prosté rozšíření mandátu stávající kontrolní komise nic neřeší.“

Rok starý věcný záměr úplně nového zákona přitom chtěl tajné služby radikálně proměnit. Dosavadní tři služby by se měly změnit na dvě. Jednu kontrarozvědku - BIS - a jednu rozvědku - Národní zpravodajskou službu. Ty by pohltily dvě součásti současného Vojenského zpravodajství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video