Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák s poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem

Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák s poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem | foto: Dan Materna, MAFRA

ČSSD chce přibrzdit vydávání majetku církvím, žádosti se mají řešit rok

  • 84
Poslanci ČSSD chtějí zvolnit tempo vydávání majetku církvím. Mají hotový návrh, který by prodloužil lhůtu na zkoumání žádostí o restituci majetku církvím o půl roku. "Chceme tím pomoci zabránit chybám, které by byly nevratné," řekl iDNES.cz šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc.

Nyní je lhůta na posouzení žádostí šestiměsíční, což podle sociálních demokratů zvyšuje riziko chybného rozhodnutí. Nově by měl příslušné orgány, tedy například Státní pozemkový úřad, na posouzení dvojnásobek, tedy rok.

"Panovala na tom v klubu většinová shoda. Kolega Jaroslav Foldyna byl pověřen, aby o tom jednal se zástupci ostatních stran koalice. Naším cílem totiž je, aby nebyl návrh jen předložen, ale byl také přijat," řekl Tejc.

Sociální demokraté by však podle něj měli návrh podat, i kdyby shodu v koalici, že návrh podají poslanci všech tří vládních stran, nenašli. Cílem ovšem je, aby byl návrh přijat ve zrychleném režimu a začal platit ještě před tím, než úřadům vyprší půlroční lhůta. Církve a náboženské společnosti se totiž se svými návrhy musely přihlásit do konce loňského roku. Ke konci února ministerstvo kultury evidovalo celkem 5198 výzev, které se týkají 112 564 pozemků a 1835 staveb.

Může se stát, že nám církve nekývnou, připouští Gajdůšková

Přijetí zákona by zároveň dalo sociálním demokratům a hnutí ANO více času na jednání se zástupci církví. Za ČSSD vyjednávají místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, Karel Machovec a právník Jan Kudrna, za hnutí ANO Margita Balaštíková a Radek Vondráček.

Zatím byly dvě schůzky a vládním stranám se nepodařilo přesvědčit církve, aby se vzdaly inflační doložky u finanční náhrady za nevydaný majetek či aby přistoupily na to, že by se finanční náhrada snížila z 59 miliard korun o 13 miliard korun (více zde).

Vydán má být majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun a v průběhu třiceti let mají církve podle zákona schváleného parlamentem a dohod podepsaných s expremiérem Petrem Nečasem dostat 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se v průběhu 17 let bude snižovat státní příspěvek církvím na platy duchovních.

"To se samozřejmě může stát, ale já mám pověření jednat a dojednat maximum," odvětila Gajdůšková na dotaz iDNES.cz, zda si připouští i možnost, že církve řeknou definitivně ne, protože mají oporu jednak ve smlouvách se státem a také v zákonu, který potvrdil i Ústavní soud.

Nehledá se tak jen vhodný okamžik, kdy sociální demokraté řeknou voličům, že chtěli církevní restituce změnit, ale ničeho nedosáhli? "To je také možný výsledek jednání. Pokud církve nebudou ochotny k žádné dohodě, tak samozřejmě budeme muset říci, dohodnout se nelze," připustila pro iDNES.cz Gajdůšková. Jednání budou podle ní dál pokračovat a termín, kdy je ČSSD uzavře, stanoven zatím nebyl.

Církve podle senátorky zatím souhlasily s tím, že bude veřejný náhled do jejich hospodaření a že budou ve výročních zprávách zveřejňovat své záměry do budoucna ohledně směřování financí do veřejně prospěšných záležitostí. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub je nyní na dovolené. Další schůzka se zástupci ČSSD a ANO se uskuteční, až se z ní vrátí. Nejspíše ještě v březnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video