V novém programovém dokumentu Reforma zdravotnictví se už ČSSD veřejně hlásí k tomu, že v nemocnicích mají pacienti platit - souhlasí s příplatkem na stravu v nemocnici.

V novém programovém dokumentu Reforma zdravotnictví se už ČSSD veřejně hlásí k tomu, že v nemocnicích mají pacienti platit - souhlasí s příplatkem na stravu v nemocnici. | foto: ČTK

ČSSD boří zdravotnické tabu. Navrhuje příspěvek na stravu v nemocnici

  • 663
Sociální demokraté v návrhu nového programu boří své dosavadní tabu - souhlasí s jedním z poplatků ve zdravotnictví, konkrétně s příspěvkem na stravu v nemocnici. Ten by mohl nahradit současný poplatek za pobyt v nemocnici, který je nyní 60 korun a který chce vládní koalice zvýšit na 100 korun za den.

Návrh, aby pacienti připláceli za stravu v nemocnici, je obsažen v dokumentu Reforma zdravotnictví, který sociální demokraté předložili k veřejné diskusi.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath o této možnosti mluvil již dříve, ale bývalý předseda strany Jiří Paroubek mu to rázně zatrhl. To, co bylo pro bývalého šéfa sociální demokracie zcela nepřijatelné, je tak nyní součástí programového dokumentu strany, který má být základem pro přípravu volebního programu.

"Mohlo by to být limitováno nějakou maximální částkou, třeba tak, že by se platilo maximálně během prvních třicet dnů hospitalizace. O výši není rozhodnuto, mohlo by to být nějaké procento z nákladů, které mají nemocnice se stravou. V některých nemocnicích je to 120, jinde třeba 160 korun," řekl Rath. Pacient by se podle něj mohl placení poplatku vyhnout, pokud by si zajistil stravování jinak, například kdyby mu rodina veškeré jídlo do nemocnice nosila.

Celkově se má ale přímá spoluúčast pacientů u lékaře podle sociální demokracie oproti současnému stavu snížit (ze 17 asi na 15 procent). "Odmítáme představy vlády, podle níž má spoluúčast pacientů dál růst," zdůraznil středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Pilířem zdravotnictví podle představy ČSSD má být síť nemocnic pod veřejnou kontrolou. Každý okres by měl mít podle stranického dokumentu alespoň jednu veřejnou neziskovou nemocnici. "Určitě chceme zastavit proces privatizace nemocnic," řekl Rath.

ČSSD chce jen dvě zdravotní pojišťovny a přidat peníze do zdravotnictví

Mezi klíčové návrhy opoziční sociální demokracie patří to, že by se počet zdravotních pojišťoven měl postupně zredukovat jen na dvě - do jedné by se sloučily VZP, Vojenská pojišťovna a Pojišťovna ministerstva vnitra.

Ostatní pojišťovny chtějí oranžoví dotlačit k fúzi tím, že by podmínkou pro ně bylo to, že budou mít alespoň 2 miliony pojištěnců. Menší pojišťovna by se podle sociální demokracie soustředila na poskytování komerčního připojištění.

"Považujeme za zbytečně drahé a nesmyslné udržovat větší počet zdravotních pojišťoven," řekl ve čtvrtek Rath.

Současně bude ČSSD usilovat o to, aby do zdravotnictví přišlo více peněz - minimálně 8 procent z HDP (nyní je to asi o procento méně). I tak bude dál platit, že třeba Německo či Rakousko dávají do zdravotnictví více peněz - asi 10,5 procenta hrubého domácího produktu.

Zvýšit se může zdravotní pojištění - ČSSD se líbí německý model, kde pojištění zvýšili o půl procenta

Zvýšit chce ČSSD platby státu za státní pojištěnce (důchodce, děti, studenty, nezaměstnané), připouští i nárůst povinného zdravotního pojištění a rozvoj dobrovolného komerčního připojištění.

"V Německu se osvědčil model zvýšení pojištění o půl procenta," řekl Rath. Zrušit chce jeho strana také současný strop při platbě zdravotního pojištění, který chrání lidi s nejvyššími příjmy, aby jejich odvody od určité hranice příjmů nerostly.

Provozní náklady zdravotních pojišťoven slibuje sociální demokracie srazit na 2 procenta ze sumy, které mají pojišťovny z vybraného pojištění. Tím se podle Rathova odhadu dají získat skoro tři miliardy korun ročně.

"Je to návrh do veřejné debaty, uvítáme připomínky ze strany lékařů i pacientů," řekl k programovému dokumentu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Debatu o textu chce strana uzavřít na podzimní programové konferenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video