Michal Kraus přiznal, že jeho strana je ochotná jednat s komunisty o majetkových přiznáních.

Michal Kraus přiznal, že jeho strana je ochotná jednat s komunisty o majetkových přiznáních. | foto: Dan Materna, MF DNES

ČSSD a komunisty spojily klíčové zákony

  • 526
Úplně jiná hlasovací koalice než ta, kterou uzavřeli sociální demokraté s lidovci a unionisty, funguje stále častěji v Poslanecké sněmovně. ČSSD dala včera najevo, že je připravena prosadit spolu s komunisty zákoník práce.

Šéf poslanců sociální demokracie Michal Kraus přiznal, že jeho strana je ochotná jednat s komunisty o jejich návrhu zákona o majetkových přiznáních.

Už včera obě strany ve Sněmovně společně zablokovaly vznik vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu a ještě na této schůzi hodlají přehlasovat veto prezidenta a prosadit zákon, který zabrání převodu nemocnic na obchodní společnosti a následně jejich privatizaci.

Noční dohoda z Kramářovy vily
Zásadní dohody, které v parlamentu fakticky vyřazují ze hry nejen opoziční ODS, ale i koaliční partnery ČSSD - lidovce a unionisty - se rodily na pondělním nočním jednání ve vládní Kramářově vile.

Tam na pozvání premiéra Jiřího Paroubka dorazili šéf komunistů Miroslav Grebeníček a předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. A spolu s nimi i šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Michal Kraus.

Výsledek? Komunisté jsou připraveni podpořit zákoník práce, který chce ČSSD ve vládě protlačit i proti vůli obou menších koaličních partnerů.

Zákoník by se měl objevit na říjnové schůzi Sněmovny, stejně jako návrh komunistů zavést majetková přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun.

"Budeme uplatňovat naše návrhy, které by některá ustanovení tohoto zákona mohly pozměnit," řekl MF DNES Kraus. Jednání o majetkových přiznáních potvrdil také Kováčik. Přitom premiér Jiří Paroubek včera tvrdil, že o majetkových přiznáních nepadlo ani slovo.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek prohlásil, že spolupráce ČSSD s komunisty na zákoně o majetkových přiznáních by byla v rozporu s uzavřenou koaliční dohodou. Na rozdíl od zákoníku práce, který podle něj není na seznamu témat, kde mají koaliční partneři právo veta.

"Nebyl by to dobrý signál, vypovídalo by to něco o pevnosti této koalice," řekl včera místopředseda unionistů František Pelc.


Komunisté nepodpořili komisi parlamentu k Unipetrolu
To, jak spolehlivě funguje většina ČSSD s komunisty ve Sněmovně, ukázalo včera hlasování o návrhu ODS, aby vznikla vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu.

Její vznik pomohli komunisté sociálním demokratům zablokovat. Přitom až dosud tvrdili, že vznik komise podpoří, aby se zjistilo, zda privatizaci neprovázely úplatky špičkovým politikům v Česku i Polsku, čímž se už zabývá podobná komise v Polsku.

"Dovolte mi vzhledem k výsledku hlasování vznést ryze řečnickou otázku. A kolik bylo včera na stole v českých?" reagoval šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Narážel tak na pondělní schůzku v Kramářově vile. Vypůjčil si přitom výrok bývalého šéfa Paroubkova kabinetu Zdeňka Doležela, který při jednání s polským lobbistou Jackem Spyrou o privatizaci Unipetrolu mluvil o tom, že na stole bude "pět v českých".
Podle Spyry byla řeč o pěti milionech korun.

Komunisté tvrdí, že názor nezměnili kvůli dohodě s ČSSD. Chtějí prý počkat na výsledek policejního vyšetřování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video