ČSSD a Koalice se opět nedohodly

  • 124
Ani na dnešním jednání se ČSSD a Koalice nedokázaly shodnout na programových zásadách případné společné vlády. Jedenáct sporných bodů při jednání zredukovaly sice jen na tři, zbyly ale ty nejtěžší: deficit státního rozpočtu, majetková přiznání a plošné přídavky na děti. "Je to posun," zhodnotil výsledek čtyřhodinového jednání šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla.

Další jednání jsou naplánována na středu. "Naprostá většina rozporů už byla vyřešena. Je dost dobrá naděje, že se podaří nalézt další řešení," řekl Špidla.

Hlavním problémem zůstává rozdílný názor na to, kdy má Česká republika sladit svou rozpočtovou politiku s maastrichtskými kritérii. Koalice si myslí, že to má být už v roce 2006. S tímto tématem souvisí i otázka, zda bude stát za společné vlády ČSSD a Koalice vyplácet dětské přídavky plošně. 

Další platnost lustračního zákona, kterou si přeje Koalice, má být upravena v procesní části vládní dohody. O zrušení lustračního zákona usilují hlavně komunisté, Koalice se obávala, že KSČM to s pomocí hlasů ČSSD prosadí.

Koalice už si vybrala své ministry
Zástupci lidovců a Unie svobody přinesli na pondělní kolo povolebních rozhovorů své seznamy lidí, které by rádi viděli ve společné vládě s ČSSD. Na závěr jednání chtěli návrhy předat sociálním demokratům, ti je však odmítli převzít s tím, že stále ještě nejsou ukončeny debaty o programu vlády - podrobně ZDE.

DÁLE ČTĚTE

Koalice si už vybrala své ministry

Nekádrujte naše lidi, zlobil se Kühnl

Moc půl na půl, nebo nic, žádá Pilip

Ustoupily obě strany
Při jednání slevili ze svých původních požadavků sociální demokraté i Koalice. Z návrhu dohody tak například vypadlo zavedení registrovaného partnerství, což vadilo zejména lidovcům.

Naopak registrační pokladny, dlouhodobý cíl ČSSD, se ve smlouvě objeví. "Je tam formulace, která je přijatelná ... že to je jedna z možností, jak zlepšit evidenci příjmů, nikoli nutná," řekl místopředseda unionistů Ivan Pilip.

Rodící se koalice odmítla princip veta
Straničtí vyjednavači po schůzce řekli, že se dohodli na mechanismu fungování vlády. Právo veta sice v koaliční smlouvě nebude, předseda lidovců Cyril Svoboda ale prohlásil, že strany budou postupovat po vzájemné dohodě a případné rozpory by řešily ve smírčím řízení.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová dodala, že koaliční smlouvu budou podepisovat všichni poslanci ČSSD, lidovců a unie.

Jasno mělo být už v sobotu
Koaliční dohoda měla být na světě už po jednání sobotním. To se ale zkomplikovalo. Po více než šesti hodinách rozhovorů šéfové politických stran jen oznámili, že hodlají dál jednat a dnes se nezdá, že by byla dohoda na dosah.

"Expertní týmy to vzaly šířeji, než jsem čekali, takže jsme museli probrat haldu vět. Z původního desetistránkového textu byl najednou dvacetistránkový," zdůvodnila průtahy okolo vládního scénáře místopředsedkyně Marie Součková.

Havel chce o jednáních vědět
O to, jak pokračují jednání o nové vládě, se zajímá i prezident Václav Havel. S předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou se sejde už podruhé, a to v úterý v 15:30. 

Prezident s šéfem sociálních demokratů hovořil na téma sestavení vlády již před týdnem. Tehdy si Havel dosavadní průběh jednání pochvaloval. Na poslední schůzce se Špidlou se také dohodli na tom, že pokud se nevyskytnou žádné komplikace, sejdou se opět za týden.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video