Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka po setkání ANO a ČSSD v...

Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka po setkání ANO a ČSSD v Průhonicích v neděli 10. listopadu. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Poplatky u lékaře zrušíme, penze porostou víc, shodly se ČSSD a ANO

  • 1055
Třicetikorunový poplatek u lékaře, který prosadil exministr Tomáš Julínek, může být brzy minulostí. Skoncovat s poplatky chtějí ČSSD i ANO, a jejich omezení měli v programu i lidovci. "Pokud by nebyly zrušeny poplatky ve zdravotnictví, těžko tady může vzniknout vláda," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Obě strany se shodly i na vyšším tempu růstu penzí.

Ve čtvrtek začaly expertní týmy sociální demokracie a hnutí ANO hledat shodu na možné budoucí koaliční smlouvě. Zajímavé je, že expertní jednání probíhají zatím bez lidovců, které chce ČSSD také v koalici.

"Dopadlo to perfektně, shodli jsme se na všem. Poplatky budou zrušeny, s výjimkou jediného, šedesáti korun za den v nemocnici, který by se ale měl platit jen po třicet dnů v roce," řekl iDNES.cz po jednání stranických expertů na zdravotnictví ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Za hnutí ANO se jednání zúčastnil přednosta kliniky brněnského Masarykova onkologického ústavu a nový poslanec Rostislav Vyzula, který je odpůrcem poplatků.

"Ukázalo se, že regulační poplatky nijak neregulují návštěvy u lékaře. Navíc po dlouhodobě nemocných, kteří jsou častokrát v důchodu nebo na nemocenské, přece nemůžeme chtít při každé návštěvě poplatek. Vybraly se 5,3 miliardy, ale nikdo neví, kam ty peníze šly. Proto chceme regulační poplatky zrušit," vysvětloval Vyzula na pondělním mítinku hnutí ANO, prvním, který je součástí povolebního turné Jsme stále s vámi. (více o mítinku zde)

Před volbami ANO slibovalo, že bude prosazovat zásadní změnu systému regulačních poplatků, aby nebyli znevýhodněni chroničtí a sociálně slabí pacienti, a že skončí poplatek za recept.

KDU-ČSL měla ve volebním programu větu, že prosadí sociálně únosnou míru spoluúčasti pacientů a že zavede limit pro placení poplatků za hospitalizaci na třicet dnů ročně. Takže přesně tak, jak si na to ve čtvrtek kývly ČSSD a ANO. Nesouvisí to ale ani tak s léčbou, ale s tím, že pacienti dostávají v nemocnici stravu. A náklady za jídlo by měli i doma.

Penze porostou o celou inflaci, shodli se vyjednavači

Hned na prvním jednání se vyjednavači ČSSD a ANO shodli na tom, že penze by měly růst znovu vyšším tempem.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák

"Naprostá shoda panovala nad tím, že důchody se budou zvyšovat o celou inflaci a třetinu růstu průměrných mezd," řekl iDNES.cz po tříhodinovém jednání kandidát ČSSD na ministra práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Bývalá vláda Petra Nečase se přitom rozhodla šetřit právě na zvyšování důchodů. Penze podle nyní platné úpravy rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy. ANO zatím nekývlo na zrušení důchodového pilíře.

Strany rozdělují církevní restituce a vyšší daně

Domluvit se na této věci i s lidovci by pro ČSSD neměl být problém. Obě strany dělí zatím názor na jiné věci - zejména na církevní restituce, které chce ČSSD znovu otevřít a omezit. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už iDNES.cz řekl, že kvůli tomu požádal o schůzku kardinála Dominika Duku a předsedu Ekumenické rady církví Joela Rumla. (více zde)

Andrej Babiš

Hnutí ANO má zase problém s nápadem ČSSD, aby se platily vyšší daně. "Neměli bychom penalizovat lidi, kteří vytvářejí hodnoty a mají nějaký příjem. To, že bychom vybrali víc na progresivní dani, to by byly drobné. Pokud by stát přestal plýtvat, tak by šlo o řádově větší peníze," zopakoval tento týden šéf ANO Andrej Babiš.

Pro lidovce, kteří odmítají vyšší daně pro firmy, je zásadní to, aby stát daňově zlepšil postavení rodin s dětmi. Chtějí zvýšit slevu na dani na děti, tak aby byla stejně velká jako o dospělého (24 840 korun ročně), a usilují o zavedení společného zdanění manželů. Aby existovala možnost společného zdanění manželů, chce i ANO.

Vyjednavači o programu ČSSD a ANO se ve čtvrtek shodli, že podporují zrušení superhrubé mzdy. Rozdílné názory ale dál mají na vyšší daně i na zavedení registračních pokladen. Jednání bude pokračovat příští týden.

Rozdílný názor na majetková přiznání. Ale chtějí je všichni

Pokud jde o majetková přiznání, chtějí je všechny tři strany, ale každá trochu jinak. "Můžeme se ale bavit o parametrech," připustil už šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

ANO má v programu, že by měl obviněný povinnost prokázat původ majetku ve všech případech podezření na závažnou hospodářskou a finanční kriminalitu a organizovaný zločin. A kdyby nebyl schopen původ majetku prokázat, byl by mu zdaněn. Lidovci chtějí majetková přiznání pro lidi, kteří v jednom kalendářním roce získají majetek nad 10 milionů korun. A ČSSD voličům slíbila, že majetek, jemuž nebudou odpovídat zdaněné příjmy, dodatečně zdaní sazbou 100 procent.

Právě majetková přiznání jmenoval vedle zrušení poplatků u lékaře předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz mezi těmi věcmi, od kterých při vyjednávání o vládě sociální demokracie v žádné případě neustoupí. Ale čtvrteční schůzka expertů stran, které se za ČSSD účastnili Jan Mládek a Václav Votava a za ANO poslanec Jan Volný a zástupci s Babišem spolupracující Rady ekonomických poradců, názor stran na majetková přiznání nesblížila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video