Proruští separatisté ve Slavjansku na východě Ukrajiny (3. května 2014)

Proruští separatisté ve Slavjansku na východě Ukrajiny (3. května 2014) | foto: AP

Česko potřebuje bezpečnostní strategii kvůli Ukrajině, míní Šándor

  • 25
Ukrajinská krize se dotýká Česka víc, než se zdá, tvrdí bezpečnostní poradce a býval šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. V ohrožení jsou podle něj některé naše strategické zájmy.

Ačkoliv krize na Ukrajině zatím nijak neohrožuje územní celistvost nebo svrchovanost Česka, jinak je tomu podle Šándora z některými strategickými zájmy, ke kterým se jako člen Severoatlantické aliance a Evropské unie řadu let hlásíme.

ŠÁNDOR: Strategii potřebujeme po třech letech aktualizovat

Analýza natoaktual.cz

"Ohrožena je bezpečnost a stabilita, především v euroatlantickém prostoru, soudržnost a efektivnost NATO a EU, role OBSE v oblasti prevence ozbrojených konfliktů a také zvládání místních a regionálních konfliktů a zmírňování jejich následků," vypočítává bezpečnostní poradce Andor Šándor, který dříve působil jako náčelník Vojenské zpravodajské služby.

Mezi další problémy pak podle něj patří zajištění energetické a surovinové bezpečnosti ČR a adekvátní úrovně strategických rezerv.

Putin nedal ani šest dní

Česko by proto mělo podle Šándora přehodnotit svoji strategickou koncepci a především investovat do vlastní obrany. Kvůli dlouhodobým škrtům ve výdajích na obranu by totiž, jak přiznává sama armáda, české jednotky v případném boji vydržely jen pár týdnů.

Podobný názor sdílí i Bruno Bucherie, bývalý vojenský přidělenec Francie v Praze. Podle něj armáda a obrana nikdy nebude výdělečná aktivita. "Je to pojistka, kterou si stát platí v očekávání těžkých časů," uvedl.

Ačkoliv se prakticky všechny české parlamentní strany shodnou na tom, že obrana státu potřebuje větší investice a že rozpočet by měl stoupnout až na 50 miliard korun ročně, zatím se nic konkrétního k vylepšení situace neděje.

"Ledaže by události na Ukrajině způsobily elektrošok ve společnosti. Když se však dívám kolem sebe, vidím klidné lidi, kteří sice Ukrajince litují, ale kteří se necítí být touto krizí osobně dotčeni," dodal Bucherie.

"Vojenské obsazení Krymu Ruskem, které je naprosto nepřijatelné, zbouralo naši zažitou představu, že bude dosti času k tomu, abychom odhalili přípravy konvenčního útoku se šesti měsíčním předstihem. Putin nám nedal ani šest dní!" apeluje na politiky Šándor.

Řešení sporů pouze diplomatickými prostředky v rámci existujících mezinárodních mechanismů totiž selhává a proklamovaná společná zahraniční, bezpečnostní a obranná politika všech zemí EU je podle jeho slov jen "chimérou", stejně jako plány na vznik "společné evropské armády".

"To, že má EU jeden a půl milionů vojáků ve zbrani a vynakládá na obranu dvakrát více než Rusko a Čína dohromady, ještě není předpokladem k jejímu vzniku. Po letech spoléhání se na to, že Američané vše zaplatí a vojensky zajistí, se obávám, že evropských armád na kolenou je více než jen ta naše," konstatoval Šándor.

, natoaktual.cz

Video