Václav Havel, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, někdejší americká...

Václav Havel, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, někdejší americká ministryně Madeleine Albrightová a velvyslanec USA Norman Eisen na sympoziu společnosti American Friends of the Czech Republic

ČR dluží Americe víc než jen Wilsonův pomník, míní Havel

  • 258
Václav Havel kritizoval na sympoziu k odkazu Woodrowa Wilsona a T. G. Masaryka postoj České republiky ke Spojeným státům americkým. Česká republika podle něj dluží Americe více než jen Wilsonův pomník.

"Se spojencem, který chce přijímat, ale nechce dávat, bych se věru bál spojit. Doufejme, že Wilsonův pomník, který bude stát v Praze, nám bude připomínat, že dluhy se ve slušné společnosti platí. Myslím, že Americe dlužíme víc než jeden pomník," řekl Havel na sympoziu k odkazu bývalého prezidenta USA Woodrowa Wilsona a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Havel ve svém projevu porovnával dobu kolem roku 1918 a pád komunismu v roce 1989 a zamýšlel se nad rolí, kterou v tom hrála Amerika. Podle něj byla důležitá vůle aktérů "těchto dramat" a morálka.

"Nedovedu si například představit, že by nově vznikající Československo vyjádřilo svůj vztah ke spojencům a společným vojenským cílům nikoli statečným bojem legií, ale protesty proti umístění spojeneckého radaru na našem území," míní Havel.

Někdejší americký prezident Thomas Woodrow Wilson patří podle Havla k těm, co se zasloužili o vznik samostatného Československa. Odkazy a demokratické vize Wilsona i Masaryka jsou stále živé, zdůraznil Havel.

Sympozium pořádala společnost American Friends of the Czech Republic. Konalo se u příležitosti středečního slavnostního znovuodhalení pomníku Wilsona před pražským hlavním nádražím.

Pomník Woodrowa Wilsona byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté ho zničili v roce 1941. Místo, kde pomník byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou. Letos v září se Wilsonova socha k nádraží vrátila.

Sympozia se kromě Havla zúčastnili také někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Organizace American Friends of the Czech Republic v úterý vůbec poprvé udělila Masarykovu a Wilsonovu cenu za mír a demokracii. Obdržela ji nezisková společnost Člověk v tísni za dlouhodobou a systematickou činnost v humanitární pomoci, dlouhodobých rozvojových projektech a za podporu snah o demokratizaci a dodržování lidských práv. Dopoledne byla otevřena výstava v nové budově Národního muzea. Deset panelů návštěvníky informuje o životě Wilsona a Masaryka a také o historii sochy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video