Amedy Coulibaly před útokem v košer obchodě natočil video, ve kterém objasnil...

Amedy Coulibaly před útokem v košer obchodě natočil video, ve kterém objasnil motiv svého zločinu. | foto: Reuters

Francouzi pohřbili teroristu z košer obchodu, Mali jeho rakev odmítlo

  • 3
Terorista Amedy Coulibaly, který vraždil před dvěma týdny v pařížském košer obchodě, byl pohřben nedaleko Paříže. Ve Francii po teroristických útocích ze začátku ledna výrazně vzrostl počet činů namířených proti muslimům.

Tělo dvaatřicetiletého Coulibalyho podle BBC spočívá v muslimské sekci hřbitova ve městě Thiais, které leží v jihovýchodní části metropolitní oblasti Paříže.

Francouzský list Le Parisien ve čtvrtek informoval, že rodina chtěla Coulibalyho pohřbít v Mali, odkud pocházeli jeho rodiče. Rakev s jeho ostatky už byla údajně připravena k odletu, úřady v Bamaku ale na poslední chvíli oznámily, že tělo teroristy nepřijmou. „Jestliže ho Mali odmítlo pohřbít na svém území, bude pohřben ve Francii,“ oznámil později vládní mluvčí Stéphane Le Foll.

Coulibaly v pátek 9. ledna vpadl do obchodu s košer potravinami v Paříži a vzal několik rukojmí. Čtyři lidi zabil, sám zemřel při policejním zásahu. Útok spáchal dva dny poté, co bratří Chérif a Said Kouachiové vyvraždili redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Při třídenním teroru celkem zahynulo sedmnáct lidí.

Bratři Kouachiové byli v tichosti pohřbeni do anonymních hrobů už minulý víkend. Chérif Kouachi byl pohřben v Gennevilliers u Paříže, jeho bratr Said už o den dříve v Remeši.  Starostové obou měst tomu chtěli zabránit, protože se obávali, že se z jejich hrobů nich stanou poutní místa muslimských radikálů. Podle zákona ale nemohli odmítnout uložení těl lidí, kteří ve městech bydleli.

Výhrůžky muslimům a hanobení mešit

Ve Francii ve dnech po teroristických útocích výrazně vzrostl počet činů namířených proti muslimům. Uvedla to organizace monitorující útoky a diskriminaci vůči vyznavačům islámu. Počet incidentů, k nimž došlo od začátku roku, se přiblížil číslu, které organizace evidovala za celý loňský rok, uvedla agentura AFP.

Podle Národní organizace proti islamofobii (ONCI) bylo jen během dvou týdnů po pařížských útocích nahlášeno ve Francii 128 protimuslimských činů, zatímco loni se jich stalo 133. Většinou šlo o výhružky, urážky či napadení muslimů, ve třech desítkách případů se jednalo o hanobení mešit. Statistiky muslimské organizace prý vycházejí ze záznamů policie a četnictva a nezahrnují incidenty v oblasti Paříže.

Prezident François Hollande prohlásil, že za teroristické útoky nelze klást vinu muslimům a ke zdrženlivosti vyzvali Francouze i další politici. Podle šéfa organizace však politická elita množící se protimuslimské činy nijak neodsoudila, což prý přispělo k tomu, že jich za tak krátkou dobu bylo nejvíce v evidované historii.

Loňských 133 případů bylo ve statistikách ONCI výjimečně nízkým počtem, když například v roce 2012 evidovala organizace 226 protimuslimských incidentů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video