Corey Knowlton, který zaplatil 350 tisíc dolarů za právo ulovit si v Africe vzácného nosorožce (16. ledna 2014). | foto: AP

Stáhneme tě z kůže, vyhrožují muži, který vyhrál právo na lov nosorožce

  • 771
Když dallaský lovecký klub v neděli nechtěl zveřejnit jméno člověka, který s nabídkou 350 tisíc dolarů vyhrál právo na lov vzácného nosorožce, měl k tomu dobrý důvod. Jméno nakonec na internet stejně proniklo a rodina Coreyho Knowltona se rychle stala terčem výhružných vzkazů.

"Chtějí mě zabít. Chtějí zabít mé děti. Chtějí nás zaživa stáhnout z kůže," vylíčil Knowlton v místní televizi KTVT obsah dopisů, které od začátku týdne dostává. Kromě 350 tisíc dolarů, které za výlet do africké Namibie zaplatil, jej tak vítězství v dražbě stojí i další peníze. Kvůli obavám o život si najal vlastní ochranku.

Pytláctví

Legální odstřel, kterým vláda získává finance na ochranu zbylých zvířat, však za razantním úpadkem nosorožčí populace stojí jen okrajově.

Jak v pátek upozornila agentura Reuters, jen za minulý rok zabili pytláci v Jihoafrické republice tisícovku nosorožců.

Cena za nosorožčí rohy je výrazně vyšší než za obyčejnou slonovinu. Podle některých zdrojů se cena jednoho kilogramu rohoviny mnohdy vyšplhá až k 60 tisícům dolarů.

Při průměrné váze jednoho rohu kolem deseti kilogramů se jedná o velmi lukrativní byznys (více se dočtete zde).

"Jsem lovec. A chci zkrátka zažít černého nosorožce. Chci se s ním důvěrně setkat," citoval Knowltona britský list The Times. Muž, který žije asi 50 kilometrů od Dallasu, má lov očividně v krvi.

Dokazuje to jeho facebooková stránka s 13 tisíci fanoušky, kde Knowlton publikuje fotografie ze svých loveckých výprav. Vlnu kontroverze vzbudil už koncem listopadu, kdy se vyfotografoval se zastřeleným medvědem hnědým.

Sám tento svůj zážitek nazval lovem snů, pohoršení milovníci zvířat však jeho nadšení nesdíleli. "Měl ten medvěd také zbraň?" ptal se například jeden z uživatelů. Jeho vítězství v aukci teď vyvolává na sociálních sítích  podobné emoce.

Po internetu několik týdnů kolovala petice, jejíž signatáři chtěli dražbu zrušit, v Dallasu se proti aukci protestovalo i v ulicích. Otázka, zda má i starý a neplodný nosorožec právo na klidný zbytek života, rozvířila debatu i mezi čtenáři iDNES.cz.

Pomáháme chránit zbylé nosorožce, brání se lovecký spolek

"Bez urážky, ale takový jedinec má z přírodního hlediska naprosto nulovou hodnotu. Zato za sedm milionů se dá v chudé zemi pořídit poměrně solidní armáda strážců s AKčky," domnívá se třeba Alexandr Kostka.

"Pokud se ty peníze skutečně dostanou k ochráncům, tak v podstatě souhlasím. Z čeho mám strach je, aby v Africe najednou nebyla spousta neplodných nosorožců a bohatých úředníků," upozorňuje David Dirga.

Výtěžek z dražby, který spolek správně odhadoval na částku mezi 250 tisíci a jedním milionem dolarů, údajně poputuje přímo do Namibie, kde má pomoci ochráncům přírody v boji proti pytlákům. Tamní vláda, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz a zkorumpovanými úředníky, je sama zastavit nedokáže.

Povolení k odstřelu několika starých a neplodných samců se v Africe prodává vcelku běžně. Minulý týden se však vůbec poprvé toto právo dražilo na jiném kontinentu. "Biologové v Namibii si od americké aukce slibovali, že jim přinese rekordní částku, kterou budou moci využít na ochranu ohrožených nosorožců. To se přesně stalo," řekl tehdy agentuře Reuters Ben Carter, výkonný ředitel spolku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video