Cola pro muslimy? Mecca Cola!

  • 25
Je to cola, a přece to není cola. Jmenuje se Mecca Cola a tváří se jako velmi politický drink. "Je to odmítnutí americké politiky, imperialismu a nadvlády," propaguje nápoj Tunisan Tawfik Mahlouthi. On je tvůrcem této nové, téměř americké značky s téměř americkou chutí (Mecca Cola má jen méně cukru než její americký protějšek).

Podle představ svého tvůrce má nový nápoj vyjádřit muslimský odpor k politice dnešní Ameriky a zároveň napadnout její slabé místo: peníze. "Už žádné hloupé pití - pijte angažovaně!" útočí nyní z arabských obchůdků v Paříži i jinde nápisy na lahvích s hnědou tekutinou. Vše na nich připomíná starou coca colu jen název říká, že jde o Mahlouthiho výtvor.

"Napadlo mne to jednou ve sprše. Říkal jsem si: Jaký má smysl stěžovat si pořád na Ameriku, když pak jdete a pomůžete její ekonomice nákupem amerických výrobků?" vykládá Mahlouthi. Od zahájení prodeje před dvěma měsíci odebrali zákazníci už dva miliony lahví.

S mecca colou prý tento majitel malého arabského rádia ve Francii jen vyhověl poptávce - ve vlastní rodině. Ale nutno říci, že ji sám vytvořil. "Můj syn zbožňuje McDonald's i colu. Chtěl jsem, aby s tím přestal, a on mi řekl: Dobře, táto. Souhlasím, že nebudu pít colu - ale musíš mi za to něco dát. A tím to vlastně všechno začalo," tvrdí Mahlouthi.

Při svém novém podnikání narazil tento bývalý právník zatím jen na jedinou překážku. Konzervativní souvěrci ho napadli, že kupčí s posvátným jménem. Mekka je totiž jedním ze tří nejposvátnějších míst islámu. S tím se však Mahlouthi snadno vyrovnává. "V nynějším protimuslimském ovzduší může každá kladná zmínka o Mekce jen prospět," tvrdí.

Je možné, že Mahlouthi narazil na zlatou žílu: mnoho muslimů hledá cesty, jak projevit svůj odpor k politice USA i bez bomb a násilí. Stále častěji proto sahají k bojkotu amerického zboží.

Ariel měl smůlu
V Saúdské Arábii na tom vydělává íránský výrobce Zam Zam Coly, která už z této bohaté země vytlačila coca-colu i pepsi colu. A v Egyptě na stejných náladách zase ztrácí výrobce pracích prášků Procter & Gamble.

Ten měl tu smůlu, že prodával i na Středním východě svůj prášek značky Ariel. Místní odpůrci Západu se mu postarali o "publicitu": rozhlásili, že tento prášek je prý pojmenován na počest izraelského premiéra Ariela Šarona. Pravda to není, ale tím se klesající prodej nezastaví. Egypťané pověsti věří a Šaron je pro mnohé z nich cosi jako ďábel, ne-li něco horšího.

Mahlouthi začal ve Francii, ale teď má už objednávky na 24 milionů litrů svého nápoje pro Británii a zájem sílí i na druhé straně Atlantiku. "Máme zakázky z New Yorku, Kalifornie i Floridy. Zvláště na univerzitách je zájem," tvrdí Louiza Chennoubová, marketingová ředitelka Mahlouthiho firmy.

Obchody jdou tak dobře, že nabídka se má už tento měsíc rozšířit o mecca colu s citronovou a kávovou příchutí. Dosud jsou k dispozici čtyři verze: mentolová, pomerančová, tonic a ovšem Classic.

A aby toho nebylo málo, v březnu má odstartovat HFC - nikoli Kentucky Fried Chicken, nýbrž Hallal Fried Chicken. I toto politicky správné kuře pochází z "dílny" neúnavného Mahlouthiho.

Tento Tunisan přitom není žádný muslimský fanatik. Celkem pravidelně navštěvuje USA a nijak neskrývá svůj obdiv k americkému podnikání. Snad proto jsou všechny jeho nápady tak "americké".

Z rovnováhy jej vyvádí jen Izrael, přestože takový stát pro něj vlastně neexistuje. Mahlouthi mluví vždy jen o "sionistické entitě". Mecca cola má být zbraň proti ní. Její výrobce totiž slibuje, že deset procent zisků věnuje Palestincům, údajně jen na čistě humanitární aktivity.

Dalších deset procent slibuje Mahlouthi dát jiným charitativním seskupením v Evropě či jinde. Ale to je zatím hudba budoucnosti. Nyní Mahlouthi čeká, zda poptávku po jeho zboží podpoří i americká vláda: úderem proti Iráku. "Kdyby došlo k válce, prodej mecca coly by prudce vzrostl," konstatuje suše.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video