Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Vše pro dítě. Úřady i rodiče má u rozvodu zkrotit německá praxe

  • 457
Rozvody rodičů mohou poznamenat děti na celý život. Do české justice ale pomalu proniká Cochemská praxe, která by měla sjednotit postup soudu, orgánů sociálněprávní ochrany dětí a odborníků na rodinné problémy a přimět rozvádějící se páry k jednání v co nejlepším zájmu dětí. V Novém Jičíně taková spolupráce začne už letos v červnu.

Cochemskou praxi, která vznikla po roce 1991 v Německu, lze charakterizovat jako pojetí rozhodování o dětech, při kterém všechny zúčastněné instituce ve vzájemné spolupráci vedou rodiče k převzetí odpovědnosti za budoucí život jejich dětí. Cílem je, aby nebyl přerušen kontakt ani s jedním z rodičů. Řízení přitom probíhají velmi rychle a účastníci a advokáti jsou soudem vedeni k bezkonfliktnímu jednání.

„Když budou instituce rodičům opakovat totéž, budou jasně dané lhůty a proces bude předvídatelný, tak to může mít pozitivní vliv. Cílem je dohoda, ale pokud by k ní nedošlo, dítě alespoň nebude v konfliktní situaci příliš dlouho, protože se celý spor utne autoritativním rozhodnutím soudce. Pro dítě to nebude tříleté nebo čtyřleté trauma, kdy bude žít s rodiči, kteří nejsou rozvedení a neustále se hádají,“ uvedla Jana Zapletalová Koláčková, která na Justiční akademii připravovala seminář o cochemském modelu.

Myslete na děti

V České republice se míra rozvodovosti pohybuje dlouhodobě mezi 45 až 50 procenty. Až 57,5 procenta rozvodů se v roce 2015 týkalo manželství s nezletilými dětmi.

„Rozchod rodičů znamená pro děti stres, strach a úzkost, ovlivňuje jej nepřímo i tím, že zhoršuje výchovné schopnosti rodičů a zhoršuje vztahy mezi dítětem a rodiči. Běžnou reakcí dítěte na rozvod je smutek, pocit vlastní viny za rozvod, poruchy spánku, poruchy soustředění, agresivní zlobení, zdravotní potíže psychosomatického charakteru i zhoršení prospěchu ve škole,“ upozorňuje nadace Naše dítě v kampani Myslete na děti.

Některé prvky cochemského modelu se rozhodl převést do praxe místopředseda Okresního soudu v Novém Jičíně Vladimír Polák. „Když jsem se před rokem a půl stal místopředsedou pro úsek opatrovnický a péče o děti, chtěl jsem zefektivnit řízení ve věcech péče soudu o nezletilé. Brzy jsem však zjistil, že metody a prostředky, které urychlily civilní řízení sporné, v řízení o dětech samy o sobě k vytčenému cíli nevedou. Ukázalo se, že problém spočívá v celkovém pojetí rozhodování o nezletilých dětech, a že je nutno změnit celý přístup k této otázce. Začal jsem hledat inspiraci a našel ji v cochemské praxi,“ uvedl pro iDNES.cz.

Soudci se podle Poláka obecně snaží najít ve sporech co nejlepší zájem dítěte. „Důvodem, proč dochází právě u nás k nastavení multidisciplinární spolupráce zúčastněných institucí a zavedení některých prvků Cochemské praxe, je skutečnost, že se ve správnou chvíli na správném místě našli soudci, pracovníci orgánů sociálněprávní ochrany dětí a další odborníci, kteří mají otevřenou mysl a chuť dělat věci dobře,“ dodal.

Cochemský model na Justiční akademii

Celý projekt multidisciplinární spolupráce inspirovaný cochemskou praxí už nyní vede řídící skupina, ve které jsou zapojeni soudci, pracovníci orgánů sociálněprávní ochrany dětí, pracovníci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, odborné poradny působící v obvodu soudu v Novém Jičíně, zástupci Justiční akademie v Kroměříži a další odborníci.

Právě v Justiční akademii se na počátku května uspořádal první seminář, kterého se zúčastnilo zhruba 15 soudců z různých okresních soudů po České republice. Soudci tak měli možnost seznámit se s principy Cochemské praxe a jejího možného zavedení v České republice. První výsledky bude akademie prezentovat v září letošního roku.

„Jen málokterý soudce by sám od sebe informoval své kolegy z vyšších instancí o tom, že se ubírá cestou změny a že jim nabízí se po této cestě, na základě a za podpory jím nasbíraných zkušeností, vydat také. Takové chování se mezi soudci nenosí. Je to prostředí, kde vládne přísná hierarchie nejen v rámci instancí soudů, ale i v rámci oborů práva. Justiční akademie jako instituce zodpovědná za vzdělávání soudců hraje ve snaze vyzkoušet nový postup v praxi významnou roli tím, že vytváří prostor pro sdílení získaných zkušeností,“ vysvětlila Markéta Nováková z iniciativy Cochem.cz, která se zabývá propagací modelu v České republice.

Cochemský model pomáhá až 80 procentům párů

Je střídačka to pravé pro dítě?

Přečtěte si, jak probíhá střídavá péče na eMimino.cz. Jaké jsou zkušenosti rodičů a jak to zvládají jejich děti?

Cochem je menší město v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Rozvodoví advokáti, sociální pracovníci, soudci, soudní znalci, mediátoři a další si zde po roce 1991 řekli, že chtějí hájit skutečný zájem dítěte tak, aby s rozvodem nepřišlo ani o jednoho z rodičů. Viděli, že v dosavadní praxi jednali svými kroky často i proti sobě a napětí pouze eskalovali. Spory většinou končily „odstraněním“ jednoho z rodičů z dosahu dítěte. Společným úsilím vznikla interdisciplinární spolupráce, která efektivně pomáhá obnovit komunikaci mezi rodiči a chrání dítě.

Tento postup je úspěšně uplatňován u některých německých i jiných zahraničních soudů, někde už přes dvacet let. Až 80 procent párů, které řeší úpravu péče o nezletilé děti za pomoci soudu, se díky této metodě dokáže dohodnout nejpozději do čtyř měsíců od podání žádosti (více jsme psali zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video