Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co vzniklo 28.10.1918?

  9:28aktualizováno  9:28
Odpověď se zdá jasná i pro dítě základní školy: přece suverénní československý stát. Pokusím se samozřejmost této odpovědi zpochybnit. Nezpochybňuji tedy, že zde vznikla ČSR. Moje otázka zní: Byla tato skutečně suverénním státem? K tomu se váže odpověď na otázku následující: Udělal dr. Beneš dobře, když přijal Mnichovskou dohodu (M. diktát) ? Odpovědi jsou možné 2:

1) Ano, ČSR byla suverénním státem. Z toho ovšem plyne, že Mnich. dohoda jakožto dohoda jiných suverénních států byla pro ČSR pouze doporučením a jeho představitelé byli povinni se řídit v 1.řadě její ústavou, která říkala, že jakoukoliv změnu hranic musí schválit parlament. Protože dr. Beneš jako prezident suverénního státu a vrchní velitel ozbrojených sil parlament nesvolal a o své újmě vydal nepříteli strategická území, čímž de facto ČSR zlikvidoval, pak se evidentně dopustil vlastizrady a měl by být odsouzen k smrti in memoriam.

Pravda, pokud by nebyl omilostněn za své onačejší činy pozdější, například jak po té, co válka skončila a německá armáda byla spolehlivě odzbrojena, neohroženě zavelel k vyhánění, okrádání ba i statečnému pobíjení německých žen, dětí a starců, kterýmžto čackým činem se zapsal zlatým písmem do srdce každého českého národovce. Stejně jako by mohl být vzat na milost za své bohaté aktivity znárodňovací, které spolu s velmi tolerantním postojem k partě Gottwaldově významně přispěly ke hladkému přerodu demokracie národní v demokracii socialistickou, kteréžto zásluhy byly již ostatně již oceněny i jistým zákonem o státu, ze kterého jen adjektivum sovětský kdoví proč vypadlo.
 
2)  Nikoliv, ČSR byla malá a slabá, pokud V.Británie a Francie v Mnichově rozhodly, pak dr. Beneš neměl jinou možnost než poslechnout, jinak by nastala katastrofa. Z toho ovšem vyplývá, že dr.Beneš nebyl prezidentem suverénního státu, nýbrž jakýmsi subalterním úředníkem západních mocností. Z čehož ovšem dále plyne, že ČSR v r.1938 nebyla suverénním státem. A nebyla-li jím v roce 1938, pak jím nebyla ani nikdy předtím.

Pokud se tedy shodneme na tom, že suverenita se projevuje v klíčových okamžicích dějin. (Ono kdyby spočívala pouze v rozhodování o daních a clu na brambory tak by mohl být suverénem pomalu i starosta Kostelní Lhoty). Čímž se dostáváme k otázce v nadpisu. Co tedy tehdy vzniklo? Francouzsko-britská kolonie ? Mandátní území Společnosti národů ? Odpověď ponechám na čtenáři. Podotknu k tomu jen to, že ve vídeňském parlamentu před rokem 1918 Češi své zástupce měli, zatímco v londýnském a pařížském nikoli. Nabízejí se otázky další, například: Míra suverenity, tedy podíl na rozhodování  o podstatných politických otázkách, pro českého voliče v r. 1918 skutečně stoupla a nebo naopak klesla? Nebo: Byl v roce 1918 naplněn zájem národa anebo jen zájem několika národních politiků, kterým se v menším útvaru snáze získávaly vlivné a dobře placené posty ?  Další podobné otázky si jistě P.T. čtenář vymyslí sám.

Aby to nevypadalo jako pouze historická úvaha podotýkám, že s tím souvisí i otázky současné, resp. budoucí:

1) Co se to vždy 28.10. vlastně slaví, potažmo je vlastně co slavit ?
2) Jaká je praktická hodnota oné „suverenity“, kterou jsme se vstupem do EU pozbyli a s její (EU nikoliv suverenity) další přeměnou na federální stát dále pozbývati budeme a o jejíž (suverenity nikoli EU) ztrátě hovoří naši čelní politici s naším prezidentem v čele jako o národní tragédii ?
3) Co se skrývá pod pseudonymem národní zájmy dnes?

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Požár v panelovém domě v Plzni na Košutce zřejmě způsobila powerbanka. (22. 8....
Hasiči evakuovali čtyřicet lidí, noční požár způsobila powerbanka

Tři hasičské jednotky vyjely v noci k požáru panelového domu v Plzni na Košutce. Černý kouř vyhnal z bytů čtyřicet lidí, lékaři ošetřili dvě ženy. Požár...  celý článek

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...
Vlaky v Praze nestačí náporu cestujících, nové tratě mohou vést pod zemí

Tunely metra a komplex Blanka v budoucnosti zřejmě v Praze doplní tunel pro vlaky. Ty už nestíhají nápor cestujících a rozšíření tratí brání historická...  celý článek

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Otázka pro prezidenta: Ptáme se, kdy by vítěz voleb neměl být premiérem

Do parlamentních voleb zbývají necelé dva měsíce. Přestože na ně povinnost jmenovat novou vládu ještě nepadne, uchazečů o Hrad se v dalším kole projektu Otázka...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.