Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno byste měli vědět o návštěvě papeže: otázky a odpovědi

  6:16aktualizováno  6:16
V sobotu 26. září přiletí na návštěvu České republiky papež Benedikt XVI.. Zdrží se až do pondělního svátku svatého Václava. Jak se dostat na mši, co si obléci, kde zaparkovat? Zde najdete odpověď na důležité otázky.

Papež Benedikt XVI. | foto: AP

papež v česku

Vše o návštěvě Svatého otce v ČR najdete zde


Je ještě možné získat místenku na mši?

Ano. Lidé, kteří si o místenku nepožádali do 7. srpna, si ji mohou nyní vyzvednout na všech biskupstvích, tedy v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Litoměřicích, Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze, tak také v prodejnách Karmelitánského nakladatelství. Poslední možnost pak mají přímo na místě před začátkem bohoslužby, tedy 27. září na letišti Brno-Tuřany nebo 28. září na Proboštské louce ve Staré Boleslavi.

Do blízkosti Benedikta XVI. se však již nedostanou. Organizátoři ale zajistili, aby na papeže bylo dobře vidět odkudkoli. Mši budou do vzdálenějších míst přenášet velká plátna. Místenky jsou zdarma. Na nešpory do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha se již nikdo další nedostane, kapacita katedrály je plně obsazena.

Jak se na mši dostanu?

Autem: U obou areálů bude jasně vyznačeno odstavné parkoviště pro auta. V Brně bude na ploše bývalého letiště při ulici Těžební. Na toto parkoviště budou řidiči směrováni dočasným dopravním značením z ulic: Ostravská, Olomoucká, Zvonařka, Černovická, Hněvkovského. Přesun poutníků z parkoviště osobních aut k areálu mše svaté zajistí kyvadlová autobusová doprava. Kapacita parkoviště v Brně je 30 tisíc aut.

Horečné přípravy na papežskou mši na letišti v Tuřanech

Ve Staré Boleslavi budou pro auta sloužit dvě záchytná parkoviště P1 a P2. Parkoviště P1 bude na severovýchodním okraji města Stará Boleslav poblíž sjezdu EXIT 14 u rychlostní komunikace R10. Parkoviště P2 leží na západním okraji města u silnice II/331. Odtud půjdou k areálu návštěvníci pěšky, starší lidi a těžce pohyblivé návštěvníky odveze kyvadlová doprava.

Vlakem: Pro příjezd do Brna budou využita vlaková nádraží Brno-hlavní nádraží, Brno-Slatina a Šlapanice. Z centra Brna od hlavního nádraží bude k areálu mše svaté jezdit kyvadlová autobusová doprava. Z nádraží Brno-Slatina a Šlapanice budou k areálu mše svaté vyznačeny pěší přístupové trasy v délce cca 2,5 kilometru.

Z nádraží Brno-Slatina bude směr pěších orientován na ulici Řipskou a dále od místa EXIT 201 na dálnici D1 po ulici Evropské ke vstupu do areálu mše svaté. Z nádraží Šlapanice je řešen přístup pro pěší polní cestou z obce Šlapanice přímo k areálu mše svaté.

Pro příjezd do Staré Boleslavi bude využíváno vlakové nádraží Stará Boleslav na trati Ústí nad Labem – Mělník – Lysá nad Labem. Z vlakového nádraží budou dále návštěvníci papežské bohoslužby pokračovat po trasách pro pěší. Pro návštěvníky s omezenou hybností a starší účastníky bude vypravována kyvadlová autobusová doprava.

Autobusem: Pro parkování zájezdových autobusů v Brně přijíždějících ze všech směrů bude vyhrazena uzavřená část dálnice D1 mezi Brnem a Vyškovem v úseku EXIT 196 až EXIT 203. Na toto parkoviště budou směrovány autobusy z obou křižovatek ze směrů od Prahy a Bratislavy. Trasy pro příjezd autobusů budou zřetelně vyznačeny dočasným dopravním značením, dopravu bude usměrňovat policie.

Přijíždějící autobusy se budou postupně z obou směrů řadit k parkování od místa EXIT 201 (Brno-Slatina). Po zaparkování půjdou poutníci pěšky – z uzavřeného úseku dálnice budou pokračovat od místa EXIT 201 po ulici Evropské k areálu u letiště Brno-Tuřany, kde se bude konat mše. Délka pěší trasy od zaparkovaných autobusů po vstup do areálu mše svaté bude v rozmezí od 1,5 kilometru do 3,5 kilometrů.

Středočeský kraj ve spolupráci s ČSAD zajišťuje kyvadlovou dopravou jezdící v pravidelných intervalech z Prahy – Černého Mostu (metro B) nebo z Prahy – Letňan (metro C) na autobusové nádraží ve Staré Boleslavi. Z autobusového nádraží budou dále návštěvníci papežské bohoslužby pokračovat výhradně po trasách pro pěší.

Plán jednotlivých tras na papežskou mši v Brně

MHD: Na mši je možné dostat se v Brně také kyvadlovou městskou hromadnou dopravou z centra Brna od hlavního nádraží k areálu letiště. Po výstupu z autobusů u areálu letiště půjdou poutníci pěšky ke vstupu do areálu mše. Mimořádné linky s označením "C" (centrum) a "P" (parkoviště osobních aut) budou v provozu v neděli 27. září od 4 hodin ráno do 18 hodin a budou bezplatné.

Na ostatních linkách platí běžné jízdné. Vzhledem k dopravním omezením, předpokládaným čekacím dobám a nutnosti dojít část trasy pěšky, je třeba plánovat příjezd s dostatečným předstihem.

Pěšky: Pěší trasa povede v Brně z uzavřeného úseku dálnice od místa EXIT 201 po ulici Evropské k areálu u letiště Brno-Tuřany, kde se bude konat mše. Další pěší trasy v délce asi 2,5 kilometrů budou vyznačeny z nádraží Brno-Slatina a Šlapanice. Pěší trasy budou dostatečně vyznačeny, poutníky budou směrovat také přítomní pořadatelé.

V rámci města Stará Boleslav jsou navrženy hlavní trasy pro pěší vedoucí na místo Proboštské louky. Tyto trasy pro pěší vedou ze všech významných stanovišť příjezdu jednotlivých návštěvníků: autobusové nádraží, vlakové nádraží, parkoviště zájezdových autobusů P BUS 1, parkoviště osobních automobilů P1, parkoviště osobních automobilů P2.

Bezpečnost pěších zajistili organizátoři vyloučením motorových vozidel z provozu v rámci celého města kromě vozidel se zvláštním povolením a autobusů ČSAD zajišťujících kyvadlovou dopravu do prostoru autobusového nádraží Stará Boleslav.

Kde je možné se při návštěvě ubytovat?

V Brně i ve Staré Boleslavi bude zřízeno stanové městečko. Oba areály, kde se mše odehraje, budou otevřeny od 4:00 hodin ráno. Pokud nechtějí návštěvníci spát ve stanu, musejí si ubytování sehnat sami. Církev žádnou jinou střechu nad hlavou nezajišťuje.

V Brně se lze ve stanovém městečku ubytovat po ukončení sobotního koncertu v areálu tuřanského letiště. Areál bude otevřen od soboty 15:00 do neděle 5:30 hodin. Poté si musí lidé stany sbalit. Před začátkem papežské mše bude stanové městečko zrušeno. Ubytování zde je zdarma.

Podobný režim bude fungovat i ve Staré Boleslavi. V zadní části Proboštské louky bude možné přespat po skončení nedělního předprogramu. Organizátoři doporučují si vzít stan, spacák, karimatku a izolační igelit. Městečko nebude rozdělené na sektory.

Ráno pak organizátoři radí si věci vzít s sebou, městečko bude během mše hlídáno minimálně. Ubytování je zdarma. V obou případech doporučují organizátoři dívkám a hochům spát odděleně.

Plán areálu na brněnském letišti v Tuřanech, kde proběhne mše svatá

Jak bude zajištěno občerstvení a hygiena?

V obou stanových areálech si mohou lidé koupit občerstvení, je však vhodné si vzít nějaké jídlo s sebou. Například v Brně organizátoři počítají s 36 stánky s občerstvením. V areálu bude dostatek mobilních WC i pitná voda v cisternách. Prostory budou osvětleny. Za ztracené věci však organizátoři neručí. Organizátoři upozornili, že v areálu mše se nebude kouřit a pít tvrdý alkohol.

Dá se parkovat u stanu?

Ne. Lidé nemohou parkovat přímo u stanů, ale pouze na vyhrazených parkovištích.

Co si obléci na mši?

Mše je brána jako důležitá událost, proto organizátoři doporučují vhodné oblečení. Obecně se nedoporučuje nosit na takovou příležitost krátké sukně ani odhalená ramena. Na mše pod širým nebem se mohou lidé obléci pohodlně, podle vlastního uvážení.

Organizátoři však vzhledem k ročnímu období doporučují počítat i s chladnějším počasím, přestože předpověď slibuje teplý den a slunce. Na nešpory, které se odehrají v sobotu 26. září v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha, doporučují organizátoři společenský oděv - muži by tedy měli přijít v tmavém obleku, ženy v šatech zahalujících ramena či v kostýmu.

Co si vzít s sebou?

Do sektorů je možné vzít si vlastní skládací židličky. Lidé, kteří si předem objednali místenky a liturgické texty na mši svatou, by si je doma neměli zapomenout. "Doporučujeme vzít si s sebou přiměřené množství jídla a pití. V areálu budou navíc umístěny prodejní stánky se základním občerstvením a cisterny s pitnou vodou.

Dále doporučujeme poutníkům, aby si s sebou vzali vlastní pláštěnky, protože pláštěnky v dárkových balíčcích budou distribuovány až při přístupových trasách, před vstupem do areálu mše svaté," upozornila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Papež Benedikt XVI.

Zdravotníci doporučují především dostatek pitné vody kvůli teplému počasí, které meteorologové předpovídají, pokrývku hlavy, a hlavně u starších osob všechny potřebné léky v originálním balení, aby bylo možné v případě potřeby léčivo identifikovat.

"Epileptici, diabetici a osoby s implantovaným kardiostimulátorem či používající inzulinovou pumpu by měli mít u sebe na kartičce popsánu identifikaci přístroje či tohoto onemocnění včetně kontaktu na blízkou osobu, všichni by pak u sebe měli mít doklady totožnosti a průkazku pojištěnce," doplnil mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Co nechat doma?

Skleněné lahve, deštníky a jiné špičaté či ostré předměty a přístroje, které by v davu mohly poranit někoho dalšího. Policie bude namátkově kontrolovat návštěvníky, do areálu nedovolí pronést ani spreje, nože a podobně.

Jak se chovat v davu?

Nepropadat panice a důsledně dbát pokynů pořadatelů a policie.

Text vznikl s využitím stránek www.navstevapapeze.cz.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017
Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Chce EU zakázat písmeno „Ř“? Dezinformacím na internetu neujdou ani děti

Závislost na internetu, kyberšikana, dezinformace. Těmto rizikům jsou vystaveny všechny děti, které používají internet. Je proto důležité, aby se mediálně...  celý článek

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.