Co sledoval Viktor Orbán?

  • 2
Maďarský ministerský předseda Orbán se vyjádřil poměrně razantně na adresu Benešových dekretů. Jeho slova je potřeba vnímat v kontextu maďarského předvolebního boje, ve kterém je jistě lehce možné získat nějaká procenta akcentováním národnostní struny. Orbán chce voličům ukázat, že pevně stojí za zákonem o zahraničních Maďarech a nehodlá být přehnaně vstřícný ke Slovákům (dekrety jsou i pro Slováky federálním dědictvím). Maďarský premiér však způsobil roztržku v rámci Visegrádské čtyřky a dal tak vzpomenout na její první rozpad, který byl způsoben zahraniční politikou Klausovy vlády.
Současné Maďarsko je v podobné situaci, ve které byla v polovině devadesátých let Česká republika - je chápána jako nejlepší žák z postkomunistických zemí. Na rozdíl od tehdejší ČR si současné Maďarsko tuto nálepku zřejmě zaslouží. Transformace ekonomiky a celé  společnosti proběhla úspěšněji než u nás, zahraniční investice  směřovaly ve velké míře (nebo přinejmenším ve větší míře než u nás) do oblasti vědy a výzkumu. Maďarské sbližování s EU označil Günter Verheugen za nespornou "success story", Maďaři jsou z postkomunistických zemí hodnoceni jako nejlépe připravený kandidát členství v EU - a rovněž o to zde zřejmě částečně jde.
Jakkoli se země Visegrádu pokouší o společný vstup do EU, je dost dobře možné, že Maďaři vnímají ostatní tři země jako břemeno na svých bedrech a budou se snažit o svou vlastní cestu do Unie, která bude podle jejich názoru rychlejší a schůdnější. Tady můžeme vidět paralelu s postupem tehdejší Klausovy zahraniční politiky, která svou neúspěšnou strategií české cesty způsobila první rozpad Visegrádské čtyřky. Není divu, že o čemsi podobném uvažuje v tomto emočně vypjatém předvolebním období i maďarský ministerský předseda. Otázkou zůstává, jak to myslí vážně a do jaké míry bude tato strategie používána v předvolebním boji.
Jak celou situaci zhodnotit? Jisté jsou v podstatě tyto dva závěry:
1. Visegrádská spolupráce je zcela jistě prospěšná pro celý region východu střední Evropy, která má obrovský potenciál pomoci vytvářet (středo)evropskou identitu (i po vstupu těchto zemí do EU).
2. Benešovy dekrety jsou přes půlstoletí starou záležitostí. Jakkoli můžeme v jejich zpochybňování z Bavorska, Rakouska a nově i Maďarska spatřovat sledování vlastních politických zájmů, měli bychom se možná zamyslet nad úlohou dekretů na počátku 21. století.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video