Kuchařka ze chorvatského Záhřebu si poté, co začal platit zákaz kouření v restauracích, vyběhla zapálit na ulici (6. května 2009

Kuchařka ze chorvatského Záhřebu si poté, co začal platit zákaz kouření v restauracích, vyběhla zapálit na ulici (6. května 2009 | foto: Nikola Solic, Reuters

Co si počneme, zoufá si třetina Chorvatů. Zakázali jim mnohde kouřit

  • 296
Pro více než milion kuřáků v Chorvatsku se dnes svět obrátil vzhůru nohama - začal platit rozsáhlý zákaz kouření v restauracích, na pracovištích a v úřadech. Po desetiletích životního stylu, jehož nedílnou součástí byla cigareta, vyvolalo toto nařízení mezi milovníky tabáku pořádný šok.

"Nastal den D a klub zeje prázdnotou. Všichni tady kouřili," postěžoval si Grubič, majitel malé kavárny nedaleko populárního divadla Komedija v centru chorvatské metropole Záhřebu. "Měli by dát restauracím a barům možnost rozhodnout se, jestli chtějí hostit kuřáky, nebo nekuřáky."

Restauranty v centru Záhřebu, obvykle kypící čilým ruchem, byly opuštěné. Kuřáci postávali venku a hloubali nad tím, co si počnou v zimě. "Asi dostanu zápal plic, protože většinu času strávím při kouření venku," směje se studentka Tijana Pivcevičová.

Nikotinu v Chorvatsku holduje přibližně třetina ze 4,4 milionu obyvatel. Se zákazem kouření v restauracích, na pracovištích a v úřadech nyní přicházejí pokuty, kterémohou dosáhnout až tisíce kun (asi 3 600 korun). Neposlušný majitel pohostinství může zaplatit až 150 tisíc kun (asi 537 tisíc korun). 

Minulý týden přinesly místní noviny desítky protikuřáckých tipů a nekuřácké nápisy šly na dračku. Podle zdravotnických zdrojů zemře v Chorvatsku na následky kouření ročně 13 tisíc lidí. Ministr zdravotnictví Darko Milinovič nekompromisně prohlásil, že to prostě musí skončit.

Jenže většina majitelů kaváren a restaurací si trpce stěžuje, že zákaz ohrožuje jejich byznys, a tvrdí, že jeho platnost by měla být v době hospodářského poklesu, který zemi tvrdě postihl, pozastavena.

"Pro naši branži to bude zlé. Většinu našich zákazníků tvoří kuřáci," konstatovala číšnice v kavárně Moka Verica Mesičová.

Týdeník Nacional dal kuřákům důvod k zamyšlení. "Říkají, že asi 50 procent smrtelných onemocnění způsobuje kouření. Znamená to, že od teďka budeme z 50 procent nesmrtelní," napsal ve svém sloupku Renato Baretič, sám milovník tabáku. "Díky bohu odjíždím na měsíc do Rakouska, posledního útočiště kuřáků v Evropské unii," pochvaloval si.

Chorvatsko je na Balkáně výjimkou

Chorvatsko je zatím jedinou balkánskou zemí, kde bylo kouření ve veřejných prostorách účinně postaveno mimo zákon. Zapálit si tady lze jen ve vymezených kuřárnách či na terasách restaurací. Přísný zákon schválil parlament loni v říjnu, nařízení ale vstupovalo v platnost postupně.

Zpočátku bylo kouření zakázáno ve zdravotnických, sociálních a vzdělávacích institucích. Norma také zavedla na krabičkách cigaret zvláštní varování před škodlivými účinky nikotinu.

Sousední Srbsko kouření formálně zakázalo v roce 1995, zákon ale nebyl nikdy realizován. Zavedení nových, přísnějších pravidel se očekává do konce letošního roku.

Zdá se, že ani Bosna - země, pro niž jsou káva a cigareta téměř národními symboly - na tom není dobře. Nedávná studie totiž ukázala, že asi 37 procent její populace tvoří aktivní kuřáci, což je dvakrát víc než evropský průměr.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii, ve Slovinsku, v Černé Hoře a v Makedonii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video