Co si myslí celé lidstvo?

Víte, že 45 procent českých žen by si přálo být mužem, přičemž celosvětový průměr je jen 13 procent? Že 70 procent dívek v Jižní Koreji dostane první romantický polibek, až když je jim více než sedmnáct let? Že v posmrtný život ve Velké Británii věří 58 procent lidí? Že 74 procent rodičů ve Spojených státech souhlasí s pohlavkováním dětí? Že 33 procent lidí v Barmě budí kohoutí kokrhání a že v Kamerunu cvičí pětkrát týdně 33 procent lidí? Nevíte? Naťukejte na internetu adresu www.planetproject.com a během chvilky se stanete součástí největšího celosvětového internetového průzkumu veřejného mínění.

Zatím více než půl milionu lidí z 231 zemí odpovědělo na zhruba dvě stě otázek, které se snaží zmapovat názory lidí na manželství, sex, náboženství, zdraví, životní úroveň či vzdělání.

Z České republiky se průzkumu zatím zúčastnilo 1340 lidí.

Smyslem ankety je přispět k odstraňování předsudků a bariér mezi národy a také ukázat možnosti celosvětové sítě. "Předsudky jsou důsledkem nedostatku informací o druhých," řekl Giandomenico Picco, mluvčí generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, pod jehož patronací průzkum organizuje americká počítačová firma 3Com. V zájmu o celosvětový internetový průzkum veřejného mínění, týkající se různých otázek lidského života, se Česko a Slovensko řadí mezi přední země světa. "V internetovém expresu konce dvacátého století jedeme ve vozech první třídy," hodnotí dosavadní českou a slovenskou účast Aleš Mudruňka, ředitel české a slovenské pobočky americké společnosti 3Com, která průzkum organizuje.

Průzkumu se však nemusí účastnit pouze majitelé počítačů s připojením na internet. Po celém světě je několik tisíc tazatelů, kteří pomocí takzvaných počítačů do dlaně či laptopů umožňují odpovědět na otázky i lidem bez nejmodernější techniky. Tazatelé zavítali do amazonských deštných pralesů, Himálaje i na Sibiř. Průzkumu se mohli zúčastnit také vesničané z laoských rýžovišť, tibetské jeptišky v Indii, australští domorodci nebo sběrači oříšků kešu z Tanzanie. Tazatelé navštívili i místa, kde komunikace mění svět, například mongolský Dalandsadgad v poušti Gobi, kde byla nedávno otevřena první internetová kavárna.

Příprava projektu trvala sedm měsíců a na znění otázek se podíleli sociologové, sexuologové a další experti.

K čemu budou výsledky sloužit? "Výsledky jsou průběžně zveřejňovány na internetu. Mohou je využít studenti, humanitární organizace, kdokoli," říká Kristina Hasoňová, marketingová ředitelka firmy 3Com v České republice.

Chcete si například porovnat, zda je váš názor na fyzické trestání dětí shodný s názorem lidí v zahraničí? V Česku souhlasí s tresty 62 procent těch, kteří se průzkumu zatím zúčastnili. Ve Francii je to 84 procent, ovšem v Rakousku jen pět procent.

Lidé, kteří se napojí na internetovou adresu s průzkumem, nemusí odpovídat na všechny otázky, ale mohou si vybrat. Zatím největší zájem je o otázku, která se týká spánku a snů. Stalo se vám, že se vám něco zdálo a pak se to stalo? zní otázka. Téměř šedesát procent lidí ve věku 25 až 29 let odpovědělo, že tuto situaci už zažilo. Ale čím starší lidé, tím je počet kladných odpovědí menší. Jen zhruba 33 procent lidí ve věku šedesát a více let napsalo, že se jim uskutečnil sen, který se jim zdál ve spánku.

Jsou výsledky průzkumu reprezentativní, odpovídají reálnému životu? Představitelé firmy 3Com uvedli, že výběr byl víceméně náhodný. Odpovídali ti, co mají internet a zároveň chuť se do průzkumu zapojit. Svůj názor však sdělilo prostřednictvím tazatelů i mnoho lidí, kteří nemají napojení na celosvětovou počítačovou síť.

Minimálně některé části výzkumu jsou však určitě věrohodné. Z předběžných výsledků například vyplývá, že na celém světě touží muži po větší sexuální aktivitě svých partnerek, zatímco ženy hledají u svých partnerů větší hmotné zajištění. "Tyto závěry překvapivě přesně korespondují se zjištěním podobných průzkumů v České republice," tvrdí doktor Radim Uzel.

O účast v průzkumu je natolik velký zájem, že firma 3Com prodloužila termín na odpovědi do 7. prosince. Zároveň přidala na stránku ještě jednu otázku, týkající se volby amerického prezidenta: "Který z kandidátů by lépe řešil mezinárodní problémy?" Zatím vede Al Gore.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video