Co se ví o vrazích z letadel

  • 2
Kdo jsou únosci? To už se ví. Většina z nich přišla ze Saúdské Arábie nebo Spojených arabských emirátů, tedy z těch arabských zemí, které se Spojenými státy spojují přátelské vztahy. Ovšem sebevražední únosci byli jen článkem dlouhého řetězu, museli mít v USA řadu spolupracovníků, od řidičů po kurýry, lidi, u nichž bydleli a mnohé další. Světem už obletěl seznam jmen devatenácti teroristů i s jejich fotografiemi. FOTOGALERIE.

FBI už několik dnů ví, jací lidé se za těmi jmény skrývali i na kterých místech seděli ve čtyřech unesených letadlech. V největším pátrání historie se dává dohromady mozaika jejich osudů, která může naznačit mnohé. Nejde jen o Spojené státy, nýbrž o čtyři desítky zemí z celého světa.

Hlavní otázka, kdo skupiny teroristů řídil, financoval a koordinoval, však s definitivní platností určena ještě není. I když mnohé ukazuje na to, a výslovně to řekl prezident George Bush i jeho ministr zahraničí Colin Powell, že to byl nejhledanější terorista světa, saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin ze svého možného úkrytu v Afghánistánu.

Ládin nemusel znát podrobný plán útoku

Určení ideových původců atentátů je totiž klíčové pro to, kam a proti komu směrovat chystaný odvetný úder. Zdaleka ne všichni jsou přesvědčeni, že za tragickým úterkem byl pouze bin Ládin. "Je možné, že byl (bin Ládin) o operaci informován, je možné, že ji ovlivňoval, ale pravděpodobně není tím mužem, který řídil každou akci nebo kontroloval podrobný plán," prohlásil v sobotu Jürgen Storbeck, šéf policejní organizace EU Europolu.

Také americké zdroje naznačují, že na operaci se mohly podílet další extremistické organizace, jako islámští radikálové z libanonského Hizballáhu (a v podstatě řízeného z Íránu) či z egyptského Džihádu nebo z některé palestinské organizace.

Všech devatenáct teroristů je mrtvých, ti už nepromluví. Proto pro určení skutečných viníků je nutné najít ty, kteří teroristům s akcí pomáhali. Během posledních dvou dnů vydala americká policie zatykače na dva muže "blízkovýchodního původu, kteří mohou poskytnout zásadní svědectví," uvedla FBI.

Únosci zametali stopy

Další zatčení lze očekávat. Pátrání bezpochyby ztěžuje fakt, že devatenáct únosců, jak ukazuje šetření, pracovalo na operaci v hluboké ilegalitě. Je velmi dobře možné, že jednotlivé tří- až šestičlenné skupiny, které unesly čtyři letadla, ani nevěděly o činnosti dalších a byly koordinovány zvnějšku. Policie sice může vypátrat, kde bydleli, co říkali, kdo byli jejich známí, ale už teď je jasné, že únosci za sebou zametali stopy důkladně.

"Ti dva s nikým nemluvili, a to v podstatě po celou dobu," prohlásil pro agenturu AP Azzan Ali, účastník leteckého kurzu na Floridě, kterého se zúčastnili dva z devatenácti kamikadze. Ani jejich nejbližší, rozptýlení po zemích Blízkého východu, netušili, do jaké akce jdou jejich synové.

Někteří z těch devatenácti mladých mužů zanechali jen málo stop v USA. Jiní zase zde žili léta, účastnili se pilotních kurzů, kupovali auta, stěhovali se z bytů do podnájmů či si pronajímali domky. Chovali se normálně, nenápadně, nikdo z jejich sousedů prý ani ve snu netušil, co se chystá.

Attu a Šihhíma spojoval Hamburk

Například třiatřicetiletý Muhammad Atta, jeden z nejstarších ve skupině, pilot s hranatou tváří, která obletěla svět jako první. Atta byl ten, který zabořil první letadlo do věže Světového obchodního centra.

Společně s třiadvacetiletým Marvánem Šihhím absolvoval pilotní kurz na Floridě a společně bydleli loni v létě v domě jednoho z bývalých zaměstnanců pilotní školy. Všem říkali, že jsou bratranci a že pocházejí ze Spojených arabských emirátů. Šihhí byl v USA na turistické vízum a podobně jako Atta získal federální pilotní licenci.

Ještě jedno tuto dvojici (a nejenom ji) spojovalo - německý Hamburk. Oba tam společně žili a studovali na tamní technické univerzitě. Podle německých úřadů byli oba napojeni na tamní extremistickou organizaci, která plánovala útoky na americké cíle. Německá policie si však není jistá, zda tato hamburská organizace byla řízena bin Ládinem, Američané tvrdí, že ano.

Dvojici vrahů rozdělil až útok. Atta byl na palubě letounu, který udeřil první, Šihhí zamířil letoun do druhé věže.

Jeden z vrahů měl ženu a čtyř dětí

Další vrah, Abdal Umarí, byl pilotem saúdskoarabských aerolinií. Také prošel pilotní školou na Floridě - ve FlightSafety International, prý aby měl více zkušeností.

Podle sousedů to byl muž, který se plně věnoval rodině, ženě a svým čtyřem dětem. Jen jeho soused Jim Smith si povšiml, že přestože začala škola, Umarího žena i s dětmi zmizela. Sám Umarí se z pronajatého domku odstěhoval 3. září, že se prý vrací domů. Místo toho se společně s Attou stal pilotem - sebevrahem a vrahem tisíců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video