Obálka publikace Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Obálka publikace Superman: Co se stalo s mužem zítřka? | foto: BB art

Co se stalo s mužem zítřka? Superman odlétá a loučí se ve velkém

  • 20
Clark Kent, Lois Laneová a všemocný superhrdina, který koná pouze dobro. Superman se stal legendou. Jak ale jeho příběh skončí? Zemře zastánce dobra? Které ženě dá přednost a zůstane navždy tak čestný, jak se doposud zdál? Odpovědi se skrývá v komiksu Superman: Co se stane s mužem zítřka?, který po pětadvaceti letech od svého vzniku konečně vyšel i v češtině.

Neohrožený a vždy čestný Superman je nejznámější komiksový hrdina světa. Jedni ho zbožňují a označují muže s nadlidskými schopnostmi za morální ikonu amerického národa, druzí se od něj odvrací a vyčítají mu podezřelou bezchybnost. Příběhy hrdiny skrývajícího se pod identitou novináře Clarka Kenta se poprvé na pultech objevily v roce 1938. Hlavní hrdina stihl několikrát přijít o své schopnosti, čelil nespočtu padouchů a jednou dokonce i zemřel. Kniha Superman: Co se stalo s mužem zítřka? odhaluje definitivní konec hrdiny ztělesňujícího víc než jen nadlidské schopnosti.

Stránka z knihy Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

O knize

Alan Moore a Curt Stan: Co se stalo s mužem zítřka?

Přeložil Viktor Janiš
Vydalo nakladatelství BB art, Praha 2011, 128 stran, doporučená cena
399 korun.

V průběhu osmdesátých let minulého století let došlo k razantnímu přerodu komiksového prostředí a pojetí příběhu jako takového. Klasického moralistického Supermana přebily trháky jako Strážci Alana Moora či batmanovský Návrat temného rytíře z dílny Franka Millera. Brzy padlo rozhodnutí o uzavření éry tajemného hrdiny a zakončení jeho dobrodružných osudů. Po dlouhém vyjednávání, kdy odpadl scenárista prvního dílu Supermana Jerry Siegel, scénář získal do rukou právě Alan Moore. Nadšeně se zhostil úkolu propojit všechny dějové zápletky a ukončit tak čtyřicetiletou Supermanovskou éru. Kresby komiksu Superman: Co se stalo s mužem zítřka? se ujal kreslíř Curt Swan, který byl s příběhy superhrdiny po mnoho let neoddělitelně spojen.

Stránka z knihy Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Ono poslední dobrodružství Supermana vyšlo, jak již bylo výše naznačeno, roku 1986 a od začátku mělo ambice stát se unikátním dílem. Jedním z důvodů bylo právě spojení tradičních tvůrců jako Curta Swana a vycházející hvězdy komikové scenáristiky – postmodernisty Alana Moora. Výsledkem snažení je důstojné rozloučení, které se nese v tradičním duchu superhrdinských komiksů, přesto však nabízí i moderní narativní linii. Alan Moore si vždy liboval v konstruování složitých zápletek a jejich následném rozplétání, takže poslední Superman pro něj představoval skutečnou výzvu. Použití určených postav a osudů, které se už objevily ve starších dílech Supermana, však představovalo značné omezení, což se odrazilo i na celkovém vyznění komiksu.

Tvůrci Supermana se s dokonalým hrdinou loučí ve třech příbězích, které čtenáři objasňují konec Supermanovy kariéry a osudy dalších postav. Každá část je diametrálně odlišná a nese vlastní poselství. Den Supermanova konce načrtnul retrospektivní rozhovor s jeho dlouholetou láskou– Lois Laneovou. Další příběh ukazuje alternativní osud Kryptonu – Supermanovy rodné planety. Do děje Alan Moore zapojil i vlastní komiksovou postavu – Bažináče, který se tak zařadil po bok Batmana či Wonder Woman.

Stránka z knihy Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Poslední kniha Supermanových příběhů dostála tomu, co slibovala. Představuje na jednu stranu komplexní, na stranu druhou však až příliš stručné rozloučení s legendou. Nesnaží se skrývat nostalgii. V knize se postupně objevuje většina Supermanových soků, a to s jediným cílem, aby se právě oni stali superhrdinovou zkázou. Zároveň se však na scéně zjevují i všichni přátelé, kteří Supermanovi skládají hold a loučí se s ním. Celý komiks se tak mění v rozlučkovou párty, jež však nepůsobí ani ironicky, ani bezdůvodně. Vrchol představuje obálka knihy, na níž tvůrci společně s vedlejšími hrdiny mávají na rozloučenou odlétajícímu Supermanovi.

Jedinou útěchou pro fanoušky zůstává fakt, že původní zakončení Supermanových dobrodružství se stalo novým začátkem jeho slávy.

Komiksový tvůrce Alan Moore

Alan Moore

Jeden z revolucionářů v oblasti komiksu patří mezi nejžádanější scenáristy se narodil roku 1953. Respekt si vydobyl dnes již kultovními díly jako jsou knihy Z pekla či V jako Vendeta. Roku 1986 přivedl na svět monumentální dílo Strážci, které představuje základní kámen moderních superhrdinských příběhů. Alan Moore dokázal, že komiks si zaslouží stejné uznání jako literatura. Vysokou úroveň vykazuje také grafický román Bažináč a kniha Ztracené dívky, jež patří mezi jeho nejnovější komiksové počiny.


Video