Co se děje v Lidovém domě, když zavřou dveře

Už to začíná být stereotyp. Místo: Lidový dům. Čas: šest hodin večer. Důvod: vyjednávání o nové vládě. Co se po celou dobu děje za zavřenými dveřmi, se veřejnost nedoví. Díky neformálním rozhovorům s jednotlivými politiky je možné nahlédnout "za kulisy". Místo, tedy sídlo ČSSD, je dané. Sestavením vlády pověřil prezident Václav Havel vítěze voleb Vladimíra Špidlu. Ten zve ke stolu ostatní. A zástupci Koalice jako pravděpodobní vládní partneři přicházejí pravidelně v jednom šiku.

Nejezdí společně autem či tramvají. Prostě se "sjedou" na začátku Hybernské ulice a počkají jeden na druhého. Pak společně vstoupí do bran Lidového domu - pokaždé s úsměvem pro televizní kamery, pokaždé skoupí na slovo. "Všechno nejdřív řekneme partnerům při jednání." To je jejich nejčastější věta.

Když se přivítají se sociálními demokraty (sestava je stejná: předseda Špidla, místopředsedové Stanislav Gross, Marie Součková, šéf poslanců Bohuslav Sobotka), usednou ke stolu proti nim. Poslední chvíle pro fotografy a kamery a pak - všichni novináři ven.

První si vezme slovo Špidla. Určí "agendu dne" a řídí diskusi. Mluví se o tom, o čem chce on. Pokud o něčem mluvit nechce, do včerejška třeba o vládních křeslech, ostatní mají smůlu. Během debaty si všichni dělají poznámky, zástupce ČSSD dohodnuté body rovnou zapisuje do počítače. Když debata trvá dlouho a k ničemu nevede, tak ji prostě nechají být a jdou na další bod.

Nejživější diskutérkou za Koalici je šéfka Unie svobody Hana Marvanová. "To plyne z logiky věci. Programy naší strany a ČSSD jsou nejvíc vzdálené," říká místopředseda Unie svobody Ivan Pilip.

Své emoce mají účastníci schůzek pod kontrolou. Jen jednou - když Marvanová nemínila ustoupit z odmítavého postoje k plošným přídavkům na děti - Špidla zvolal: "Proboha živýho!" Nejčastější formou přesvědčování je neustálé opakování (a také postupné zobecňování) postojů jednotlivých stran. Výjimkou nejsou ani chvíle, kdy se půl hodiny mluví o jednom slově. Nakonec se zvolí kompromisní formulace, na kterou přistoupí obě strany.

Při přestávkách se nekouří ani nepije, mluví se i o jiných než politických věcech. Občerstvení zajišťuje aparát Lidového domu a zcela vyhovuje Špidlovu založení: žádné chlebíčky a uzeniny.

Většinou samé ovoce. Když pak Špidla "zavelí", všichni usednou zase ke stolům a jednání pokračuje. O tom, co nakonec řeknou novinářům, se neradí. Nikdo nikomu nezakazuje říci, co chce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video