Vidíte nějaký posun po dnešním jednání poslaneckého klubu ODS?
Jan Schwippel: Nevidím žádný, nedopadlo to nijak. Popravdě řečeno jsem dosud nepochopil jeho smysl, protože se pouze opakovala ta obvinění z minulosti, jako že chceme rozbít koalici, případně způsobit pád vlády.
Juraj Raninec: Když jsme řekli, že bychom se rádi bavili o věcných problémech, debata byla vzrušená, ale nebylo to nijak akceptováno. I když mediálně bylo pak řečeno, že se bude jednat v rámci předsednictva klubu.
Co říkáte na výzvu výkonné rady ODS, která žádá všechny poslance, aby zákon neblokovali?
Jan Schwippel: Vyjadřování politování a obvinění považuji za trapnou náhražku dialogu.
Juraj Raninec: My to budeme rádi respektovat, ale zatím jsme toho názoru, že to neblokování se týká všech poslanců ODS, tedy i členů vlády. A situace se dá jednoduše odblokovat tím, že se začne jednat a doplní se důvodová zpráva. Jako poslanec potřebuji vědět, o čem jednám a jak se došlo k částce 83 miliard.
Tedy nevidíte zatím snahu vysvětlit, jak vláda k těm číslům došla?
Juraj Raninec: Spíše mi to připadá, že kdybychom chtěli do důvodové zprávy doplnit byť jedinou čárku, že by to byl problém.
Takže i při příštím hlasování setrváte v dosavadním odmítavém postoji?
Jan Schwippel: To bych nerad říkal, protože je tu ještě čtrnáct dní, během kterých se může leccos odehrát. Pokud ale nedojde k naplnění usnesení Sněmovny, tak samozřejmě budu mít problém návrh pustit do druhého čtení.
V obou případech se k vašemu postoji vyjádřily vaše domovské organizace. V jednom případě kladně, ve druhém případě záporně. Jak se k doporučení postavíte?
Jan Schwippel: V mém případě šlo o výzvu oblastní rady, která mne podpořila, kdežto u kolegy Ranince to bylo rozhodnutí regionální rady (aby hlasoval pro zákon, pozn. red.).
Juraj Raninec: Je to pro mne důležitá informace, to usnesení mne zavazuje, abych propustil návrh do druhého čtení a podpořil ho i ve třetím čtení. Já to určitě rád udělám, ale platí to, že potřebuji vědět, o čem jednám.
Jak se na vás nyní straničtí kolegové dívají? Vnímají vás spíše jako potížisty, nebo vám někteří tajně fandí?
Jan Schwippel: Potížisty? Tak to je ještě poměrně jemně nazváno. Trápí mne, že někteří kolegové bohužel podléhají té interpretaci, která je šířená, a myslí si, že jsme nějací kazisvěti, kteří to všechno komplikují. Ale přitom ze strany vedení nebyla žádná výzva k jednání. Proto se ptám, kdo ohrožuje koalici?
Juraj Raninec: Mne zase osobně překvapuje, že někdo může s tak lehkým srdcem hlasovat o něčem, k čemu nemá přesné podklady. Co se tady odehrává, by bylo nedůstojné i jednání nějakého obecního zastupitelstva.
Zažili jste nějaký nátlak třeba od premiéra Mirka Topolánka či šéfa klubu Petra Tluchoře?
Jan Schwippel: Ty hrozby, které jsou vyslovovány, se vždy týkají spíše koalice, neschválení zdravotnické reformy, neschválení radaru. Nikdy to nemělo osobní nádech.
Minule vás podpořil i kolega Jan Klas. Změnil se nějak jeho postoj?
Jan Schwippel: Pan Klas dnes na klubu pojmenoval celou řadu výhrad ke koaličním partnerům, nicméně nebude prý bránit propuštění zákona do druhého čtení.
Nebojíte se, že když v odmítavém postoji setrváte, koaliční partneři naopak odmítnou podpořit některé jiné vládní zákony?
Juraj Raninec: Mohu se obávat různých věcí, ale také bych neměl žádnému lidovci za zlé, kdyby chtěl doplnit nějakou důvodovou zprávu. To snad není tak velký požadavek, který by mohl ohrozit koalici nebo vést k tomu, že by koaliční strany na oplátku blokovaly návrhy jiných zákonů.