Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co řekli vyšetřovatelé Antl a Machala

  16:52aktualizováno  16:52
iDNES přetiskuje v plném znění rozhovory s vyšetřovateli Miroslavem Antlem a Vladimírem Machalou, které poskytli den po propuštění šéfa Novy Vladimíra Železného z policejní cely. Machala vede vyšetřování Železného, který je podezřelý z pokusu o poškozování věřitele. Antl je ředitel vyšetřovatelů.

Ředitel Úřadu vyšetřování Mirloslav Antl 16. listopadu v MF DNES:

Soud neuznal návrhy vyšetřovatele a žalobce na vazbu. Akce tedy byla špatně připravená?

Byla spuštěna i připravena správně. Materiály ve spise podporovaly naše tvrzení, že tam důvody k vazbě existují. Skutečně totiž hrozí nebezpečí, že Vladimír Železný bude ovlivňovat svědky.

Nakolik ovlivnilo práci vyšetřovatele, že se tažení proti Železnému předem prozradilo?

Na nás na všechny byl vyvíjen obrovský tlak. Po zatčení Aleše Rozehnala se čekalo na ten druhý krok, tedy na zadržení Vladimíra Železného. To všechno skutečně urychlilo naše počínání. Ale nemyslím si, že by to bylo na úkor kvality. Veškeré materiály, které vyšetřovatel opatřil, včetně těch ze závěrečné fáze při domovních prohlídkách, podporovaly žádost o vazbu. Mrzí mě, že to nakonec dopadlo jinak.

Jaké tlaky máte na mysli?

Určité tlaky při vyšetřování takto vlivných osobností jsou vždycky.

Sehrály v tom roli i politické zájmy?

Já bych to nechtěl specifikovat. Případy jako tento vyžadují velký díl osobní statečnosti vyšetřovatelů. Proto je potřeba vyšetřovatele podržet a říct, že to, co v případě Železný dělá, dělá velmi správně. Může nás jen mrzet, že rozhodnutí soudu může narušit další vyšetřování.

Čelí vyšetřovatel výhrůžkám nebo zastrašování?

Když se mě takhle zeptáte, já vám to vyvracet nebudu. I něco takového se vyskytlo.

Existují na to důkazy? Kdo a proč to dělá?

Pracujeme na tom.

Dostali jste k zatčení Vladimíra Železného "zelenou" z nejvyšších míst? Konzultovali jste to s ministrem vnitra?

Bylo mi slíbeno, že s nikým tyto věci nemusím konzultovat. Když něco je na stíhání, tak budeme stíhat. A hotovo. Nebyla tu žádná brzda. Nikomu jsem se nemusel zpovídat. Ani vyšetřovatel.

Připravuje se další obvinění Vladimíra Železného?

To záleží na další práci vyšetřovatele. Nechci mluvit za něj a nechci nic vyzradit. Myslím, že už se toho vyzradilo až moc, aniž bychom my něco řekli.

Vyšetřovatel Vladimír Machala 16. listopadu v pořadu "21" na ČT 2:

Myslíte si, že propuštění pana Železného z cely předběžného zadržení a neuvalení vazby zkomplikuje vyšetřování?

Vyšetřování jistě zkomplikuje, protože z toho důvodu byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby.

Dá se specifikovat, v jakém směru?

To souvisí s těmi důvody, které jsou uvedl ve svém podnětu státnímu zástupci.

Dohodli jste se s panem Železným na tom, že nebude ve své televizi o svém sporu mluvit?

To obviněný přislíbil při svém výslechu dne 12. 4. 2001. Právě jeho vyjadřování se v médiích, jednak ke svému vyšetřování a dále potom i k vyšetřování obviněného doktora Rozehnala bylo jedním z důvodů, proč jsem podával podnět.

Vladimír Železný nebyl vzat do vazby. Myslíte si, že bude pokračovat v trestné činnosti nebo v ovlivňování svědků, což byly vlastně důvody vazby?

Skutečnosti, které mě vedly k podání podnětu k návrhu na vzetí do vazby, byly, mimo jiné ty, že již v dřívější době obviněný doktor Železný předal překlad výslechu důležitého svědka do kanceláře, kde pracuje spoluobviněný (Rozehnal - pozn. red.) a další svědci. A tito svědci doposud nebyli vyslechnuti k novým skutečnostem. Toto je ten důvod: obava, že by nadále mohl činit tyto kroky. Dále se jednalo o ovlivňování prostřednictvím médií, o kterém už jsme mluvili. A co se týče pokračování v trestné činnosti, hlavní důvod byl spatřován v tom, že obviněný doktor Železný prostřednictvím svého právního zástupce dne 6. 11. 2001 opětovně podal návrh na zastavení výkonu rozhodnutí pro exekuci na jeho majetek, který je tedy veden u Obvodního soudu pro Prahu 1, kdy zdůvodnění tohoto návrhu je de facto totožné s odůvodněním návrhu, který byl podán 22. 2. 2001. Má domněnka (tedy) směřovala k tomu, že i nadále pokračuje v tom, aby soud zastavil řízení na základě započtení pohledávek, což je také předmětem sdělení obvinění.

Co když bude zítra ve svém pořadu Volejte řediteli komentovat svůj soukromý spor?

Pokud by nespáchal jiný trestný čin, než pro který je stíhán, tak v tuto chvíli vzhledem k tomu, že nebyly tedy shledány důvody vazby, já opětovně nemohu podat podnět k návrhu na vzetí do vazby.

Znamená to, že když zítra pan doktor Železný v pořadu Volejte řediteli bude o svém případu mluvit, tak stejně, jako minulý týden o případu doktora Rozehnala, nemáte možnost mu v tom zabránit?

Nemám možnost mu v tom v současné chvíli zabránit. Ve svém podnětu jsem toto zdůraznil a podle mě i doložil důkazy, ale nicméně rozhodnutí jak státního zástupce, tak soudu já samozřejmě nemohu komentovat. Samozřejmě v současné chvíli jsou nadále vyhodnocovány materiály, které byly zajištěny při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor, taktéž samozřejmě budou probíhat výslechy svědků, kdy tyto výslechy začnou probíhat po vyhodnocení těch materiálů. Časový horizont se tedy nedá přesně určit, ale předpokládám, že nebude delší, než v řádu dvou, tří týdnů.

Pan Antl v dnešní Mladé frontě DNES mluvil o tom, že na vás byl činěn nátlak. Můžete ho specifikovat, a je to pravda?

Já bych nerad se pouštěl do těchto diskusí ohledně nátlaku. Já bych to nekomentoval vůbec.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vchody do obchodního centra střeží betonové zátarasy. (23. 10. 2017)
Obchodní centrum začaly chránit před útokem teroristů betonové zátarasy

Před obchodním a zábavním centrem Plaza v Plzni jsou nově umístěny betonové zátarasy. Podle vedení společnosti je to preventivní opatření kvůli bezpečnosti.  celý článek

Čapí hnízdo
V kauze Čapí hnízdo čelí obvinění 11 lidí. Babiš je krok od nové imunity

V souvislosti s 50milionovou dotací na farmu Čapí hnízdo obvinila policie celkem 11 lidí. Dosud byla jistá pouze obvinění předsedy ANO Andreje Babiše a...  celý článek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přichází komentovat výsledky povolební schůzky s...
Babiš se s Okamurou shodl na zákonu o referendu, společnou vládu vyloučil

Až do večerních hodin v pondělí pokračovala vyjednávání vítěze voleb, hnutí ANO, s dalšími stranami zastoupenými ve Sněmovně. Andrej Babiš se během dne stihl...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.