PŘEHLEDNĚ: Blíží se start inkluze. Jaké změny čekají školy a rodiče? - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Blíží se start inkluze. Jaké změny čekají školy a rodiče?

  16:18
Novela školského zákona, která obsahuje pravidla inkluze, vstoupí do praxe od začátku nového školního roku. Vzbuzuje u učitelů a rodičů očekávání i obavy. Co ve školách čeká handicapované a mimořádně nadané děti? Redakce iDNES.cz s pomocí odborníků odpovídá na nejčastější otázky, které v souvislosti s inkluzí vyvstávají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

1 Kolik dětí se speciálními potřebami přijde do běžných škol?

Ministerstvo školství (MŠMT) v uplynulých týdnech zjišťovalo počty dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v jednotlivých krajích a počty těch, které budou směřovat do běžných základních škol. Výsledná data MŠMT zveřejní koncem července.

Střední školy

Žákem se speciálními potřebami, který potřebuje podpůrná opatření, se rozumí děti se zdravotním postižením - zrakovým, sluchovým nebo tělesným, děti s kombinovanými vadami, autismem, vadami řeči atd. Dále děti s mentální retardací nebo se sociálním znevýhodněním.

„Už nyní je jasné, že přesně tak, jak jsme předpokládali, bude počet dětí se speciálními potřebami, které nově zamíří do běžných škol, velmi nízký. Nic dramatického se od prvního září dít nebude,“ říká mluvčí MŠMT Jarmila Balážová s tím, že už v předchozích letech děti z praktických škol postupně přecházely do škol běžných.

2 Kdo rozhodne, zda dítě půjde do běžné nebo praktické školy?

O výběru školy rozhodují rodiče - v tomto ohledu novela nic nemění. Zdravé dítě jde automaticky do běžné základní školy. Má-li však speciální vzdělávací potřeby vyplývající ze zdravotního, mentálního či sociálního handicapu, navštíví s ním rodiče školské poradenské zařízení (pedagogicko- psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum - pozn red.), kde odborníci posoudí, v čem konkrétně vězí problém.

Co musí škola dítěti poskytnout

Mezi podpůrná opatření, která může poradenské zařízení dítěti doporučit, a která následně škola musí zařídit patří:

  • využití speciálních metod, postupů, forem a prostředků vzdělávání
  • kompenzační, rehabilitační a učební pomůcky, speciální učebnice a didaktické materiály
  • zařazení předmětů speciálně pedagogické péče
  • poskytování pedagogicko-psychologických poradenských služeb
  • zajištění služeb asistenta pedagoga
  • snížení počtu žáků ve třídě nebo studijní skupině

„Zařízení určí, která podpůrná opatření dítě potřebuje pro své vzdělávání. Vystaví zprávu a informace předá rodičům i škole, kterou pro své dítě vybrali, aby přesně věděla, co má s dítětem dělat, aby dosáhlo svého maxima,“ vysvětluje Jana Zapletalová ze sekce pro pedagogicko - psychologické poradenství Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV).

Poradna rovněž doporučí, zda je pro dítě vhodnější vzdělávání v běžné škole, či zda dát přednost škole praktické (zřízené podle §16 odst. 9 školského zákona - pozn. red.). Konečné slovo však mají rodiče. Na podpůrné prostředky, které poradna „naordinuje“, má dítě ze zákona nárok, ať rodiče zvolí jakoukoli školu.

3 Může škola přijetí dítěte se speciálními potřebami odmítnout?

Spádová základní škola žáka nesmí odmítnout. Jedinou výjimkou je pokud prokáže, že má naplněnou kapacitu. V tom případě má zřizovatel školy povinnost zajistit pro žáka místo v jiné škole. U jiných škol než spádových povinnost přijmout žáka stanovena není, a závisí tedy na dohodě mezi rodiči a vedením školy.

Od chvíle, kdy se rozhodne o přestupu dítěte se speciálními potřebami do běžné školy, má škola maximálně čtyři měsíce na to, aby zajistila všechna podpůrná opatření, které dítěti stanovila poradna.

4 A co mimořádně nadané děti?

Od 1. září dostanou rovněž tyto děti nově spektrum podpůrných opatření. „Mají například možnost získat přístupy do světových knihoven, laboratorní pomůcky, drahé učebnice a další speciální pomůcky. Máme například velké množství mimořádně nadaných dětí, které se zabývají fyzikou a astronomií. Rodič obvykle nemá na to, aby koupil například drahý dalekohled. Nově tyto speciální pomůcky může opatřit škola,“ vysvětluje Zapletalová.

Kromě toho mají mimořádně nadané děti stejně jako dosud možnost přeskakovat ročníky, učit se podle individuálního vzdělávacího plánu či ve vyšších ročnících využívat různé stáže.

5 Jak škola sežene asistenty a speciální pomůcky?

Ředitel dostane ze školského poradenského zařízení seznam konkrétních podpůrných opatření, které má škola pro žáka zajistit. Zřizovatel pak škole na základě těchto požadavků pošle finanční prostředky.

Většina škol už integruje

Z posledních dostupných údajů za školní rok 2014/2015 vyplývá, že se v běžných ZŠ vzdělává téměř 52 tisíc dětí s postižením, z toho téměř 46 tisíc formou individuální integrace. Z celkového počtu 4 100 běžných základních škol individuálně integruje děti s postižením 3 175 škol.

V praktických a speciálních školách se vzdělává téměř 24 tisíc dětí s postižením. Největší podíl dětí v těchto školách tvoří děti s mentálním postižením, i jejich počet v běžných školách však trvale roste.

Zdroj: ČOSIV

„Rozdíl oproti dřívějšku spočívá v tom, že dosud, když školy žádaly o podpůrné prostředky, například o asistenty, často je nedostávaly, protože kraje na všechny neměly finance. Od září přidělování asistentů kraj nemůže ovlivnit. Pokud školské poradenské zařízení navrhne, že dítě asistenta potřebuje, tak ho nemůže nedostat,“ říká Zapletalová.

Předpokládá se proto, že asistentů na běžných školách výrazně přibude. „Zvyšují se počty kurzů připravujících asistenty pedagoga. Na portálu RVP budeme zveřejňovat jména absolventů těchto kurzů v jednotlivých regionech, aby školy mohly snáze hledat lidi, které potřebují,“ dodává.

6 Jak se učitel naučí pracovat s postiženým dítětem?

Kurzy zaměřené na vzdělávání učitelů a jejich přípravu na práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami běží už několik let, jejich počet se v souvislosti s inkluzivní novelou školského zákona ještě zvýšil.

V jednotlivých regionech kromě toho funguje síť speciálně pedagogických center. Ta budou vytvářet metodickou podporu školám, které dosud neměly zkušenosti s dětmi se speciálními potřebami. „Učitelé z běžných škol se například mohou přijít podívat do speciálních škol třeba na to, jak v praxi probíhá vzdělávání dětí se sluchovým nebo zrakovým postižením a jakou péči běžná škola bude muset těmto dětem vytvořit,“ vysvětluje Zapletalová.

7 Jaké změny čekají speciální a praktické školy?

Fungování speciálních škol se novela školského zákona nijak nedotkne. Tyto školy jsou určeny pro děti se středně těžkou nebo těžkou mentální retardací. Tyto děti jsou v běžných školách těžko vzdělavatelné, inkluze se jich proto netýká.

Praktické školy, určené pro děti s lehkým mentálním postižením, budou rovněž fungovat i nadále. Je však pravděpodobné, že část žáků z nich postupně přestoupí do běžných škol. „Je možné, že základní školy praktické budou mít určitý úbytek žáků. Na druhou stranu jim přibude práce v tom, že budou poskytovat metodickou podporu běžným školám,“ říká Zapletalová. Obavy, že speciální pedagogové přijdou o práci, jsou podle ní liché. „Naopak je možné, že jejich kapacity budou nedostatečné,“ domnívá se.

8 Co z novely plyne pro školská poradenská zařízení?

Nejpozději do dvou let od 1. září 2016 musí školská poradenská zařízení provést novou diagnostiku u všech dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. „Průběžně budou přicházet nové děti, které budou dostávat nová doporučení. A ty, které byly diagnostikovány již dříve, budou postupně chodit do školských poradenských zařízení na rediagnostiku,“ vysvětluje Zapletalová.

Školská poradenská zařízení kvůli změně systému rovněž zvýšila kapacitu. „Obdržela desetiprocentní navýšení počtu pracovníků, nikoliv plošně ale v průměru. Někde to tedy bylo více a někde naopak méně. Jejich práce se bude monitorovat a vyhodnocovat, takže se nedá vyloučit i další zvýšeni počtu pracovníků,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí NÚV Markéta Růžičková.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23