Co nejvíc ničí mladé? Alkohol

  • 27
Je to asi jediný žebříček mezi zeměmi, které vstupují do Evropské unie, v němž Česká republika suverénně vede: šestnáctiletí v Česku jsou nejzkušenějšími pijany. S alkoholem přitom má velké zkušenosti čtyřicet procent mladých Čechů.

Výsledky vyplývají ze studie, kterou zpracovalo Mezinárodní centrum pro drogové závislosti. Za Českem skončilo na druhém nejhorším místě Slovensko, nejlépe na tom je Polsko.

Proč mladí v Česku tolik pijí? "V zemi, kde je levnější dát si pivo než limonádu, je odpověď jasná," konstatuje přední odborník na alkoholismus, Karel Nešpor. "Navíc alkohol podceňujeme. Tvrdí se, že je u nás pivo tradicí, ale není to pravda. Za první republiky byla spotřeba alkoholu třetinová," říká Nešpor.

Mladíků a slečen, kteří vypijí zhruba stejně alkoholu jako dospělí, je zhruba dvacet procent. Každý pátý, kterému je šestnáct, tedy vypije v přepočtu téměř deset litrů čistého lihu za rok. To je asi padesát půllitrových lahví vodky nebo čtyři sta piv.

Tato čísla přiměla vládní experty, aby alkohol a také kouření dospívajících zařadili na první místo ve vládou čerstvě odsouhlasené strategii boje proti drogám.

"Je to varující údaj, protože pití mladistvých má vážnější rizika a negativnější dopady než užívání ilegálních drog," uvedl vicepremiér Petr Mareš (US), který je za protidrogovou politiku státu odpovědný.
 
Alkohol ohrožuje mladé více než drogy
Ta čísla vylekala i nejliberálnější odborníky přes návykové látky - čeští teenageři pijí dvakrát víc než dospívající v kterékoliv jiné zemi, které míří do Evropské unie.

Daleko za Českou republikou zůstalo se sedmadvaceti procenty mladých pijanů Slovensko a v závěsu za ním Maďarsko. Česko vysoce předčilo i trojici pobaltských zemí.

Vláda proto v únoru schválila dvouletý program boje proti drogám, kde se o alkoholu i kouření mladých mluví jako o větší hrozbě, než jsou ilegální drogy. Státní protidrogová politika tak od nynějška počítá i s bojem proti pití či kouření u dětí.

"Obrovsky u nás narostla spotřeba alkoholu a cigaret u mladých během posledních pěti let. Přitom tady neexistuje nikdo, kdo by proti tomu něco podnikal nebo koho by to zajímalo," řekl ředitel sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Josef Radimecký.

Nejenže mladí začínají s pitím čím dál dřív - opilé třináctileté děti nejsou výjimkou. Vládním odborníkům vadí hlavně to, že se k lahvi bez problémů dostane každý teenager, ač to zákon zakazuje. To ostatně přiznávají i sami mladí.

Celkem 96 procent z nich si myslí, že alkohol je nejsnáze sehnatelná droga. Že se dá snadno pořídit heroin, si myslí jen osm procent z nich. Bezmála dvě třetiny šestnáctiletých přiznávají, že už se někdy opili. Nadměrně, tedy víc než třikrát měsíčně, pije každý pátý.

"Co s tím? Chceme, aby se o alkoholu u mladých už konečně začalo mluvit jako o problému," říká vicepremiér Petr Mareš (US), který je za koordinaci protidrogové politiky zodpovědný. Žádné konkrétní návrhy však zatím rada vlády nemá.

"Rozhodně nechceme zavést prohibici," tvrdí Mareš. Podle něho je důležité to, aby si organizace, které se věnují protidrogovým programům, či učitelé ve školách začali dávat pozor nejen na to, kde se v okolí škol válí injekční stříkačky, ale i na lahve rumu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video