Co nám unie dá a co nám vezme?

  • 72
Ve chvíli, kdy přibude na modré vlajce Evropské unie hvězdička za Česko, otevře se před každým člověkem pestrá paleta příležitostí. Členství však bude zároveň znamenat ostřejší konkurenci. Je to podobné, jako když po letech klidné práce v malé provinční firmě získáte místo v prestižní mezinárodní společnosti. Musíte vynaložit mnohem více úsilí, máte výrazně větší šanci stát se hvězdou, ale větší je i riziko neúspěchu.

Racionální porovnání výhod, rizik a obětí hraje pro vstup. Největším plusem nejsou rozhodně hotové peníze, které nám pošle bruselská pokladna. Máme šanci získat mnohem víc.

Obchod bez bariér.
Vstupem do unie se staneme jedním z hráčů největší zóny volného obchodu na světě. "Nová" unie bude počtem obyvatel i ekonomickým výkonem silnější než Spojené státy. Na otevřeném trhu bez cel je zboží asi o desetinu levnější. Část ekonomického úspěchu USA je dána i tím, že podnikatel z Kalifornie bez překážek prodává v New Yorku. Česká firma bude moci stejně prodávat v Londýně či v Paříži. Zpočátku bude navíc výrazně levnější.

Místo v Londýně.
Prodat své znalosti kdekoliv v Evropě bude mít šanci i každý člověk. Prvních pár let sice ne všude, protože Německo či Rakousko se obávají přívalů uchazečů z Východu. Nebude však problém vyrazit za prací do Londýna, Amsterdamu či Stockholmu. Bez pracovních povolení a byrokratických obstrukcí. Podnikatelé v některých oborech služeb si na podobnou šanci bohužel budou muset počkat.

Studia na prestižních školách.
Povzdechy nad kvalitou domácích škol bude možné hodit za hlavu. Nebude problém přihlásit se na jakoukoliv školu v Evropě. Od základní po doktorát. Limitem budou jen znalosti a jazykové schopnosti. Na mnoha špičkových evropských univerzitách se navíc neplatí školné, takže Češi nebudou omezeni ani financemi.

Cesty bez ponižujících kontrol.
Při cestách do Berlína či Říma sice nebudeme moci nechat pas doma hned první den po vstupu. Ale pravděpodobně do dvou let se dočkáme i tohoto komfortu. Vtíravé dotazy při pasové kontrole a cesta ostře střeženou bránou "non EU", která s sebou často nese ponižující kontrolu zavazadel, se stane minulostí.

Vyšší životní úroveň.
Už dnes vděčíme za část své životní úrovně unii. Tím, že tlačí na průhlednější podnikání a na boj s korupcí, posunuje českou ekonomiku vzhůru. Bez kultivace poměrů by k nám nikdy nepřišlo tolik zahraničních investorů, kteří dnes dávají práci tisícům lidí a miliardy české ekonomice. Nic není zadarmo, ani český vstup do unie. Realisticky uvažující člověk musí brát nevýhody a rizika v úvahu.

Byrokraté.
S tisíci formuláři a byrokratickými postupy máme už dnes mnoho vlastních zkušeností. Nyní přibudou další tuny dotazníků z Bruselu a s nimi se rozšiřující řady úředníků.

Ostrá konkurence nepřeje slabým.
Evropské firmy jsou výrazně výkonnější než domácí. Těm nezbude nic jiného než se přizpůsobit. O polovinu nižší produktivitu práce mají i čeští zemědělci, ti navíc musí počítat jen s čtvrtinovými dotacemi proti konkurentům ze současných členských zemí.

Zdražení.
Nákupní košík Čecha se bude víc podobat evropskému. V unii jsou ceny vyšší, ty naše se jim začnou blížit. Především u bydlení a potravin. Spotřební zboží může naopak zlevnit - elektronika či auta už jsou dnes v mnoha zemích levnější než v Česku. 

Co nás čeká po vstupu do EU

VÝHODY 
• volný přístup do největší oblasti společného obchodu na světě bez cel a poplatků
• šance získat bez úředních tahanic práci v EU (s výjimkou Německa, či Rakouska)
• možnost studovat na nejlepších univerzitách
• přístup k vědeckým objevům a novinkám
• cestování bez pasu a bez zpovídání se imigračním úředníkům (asi od 2006)
• růst životní úrovně a platů

RIZIKA
• ostrá konkurence nejvyspělejších zemí Evropy bez možnosti obrany cly či kvótami
• kvóty omezující domácí zemědělce
• vysoké nároky na kvalitu práva a institucí
• bruselská byrokracie
• povinnost debatovat o důležitých rozhodnutích s ostatními členskými zeměmi
• vzestup cen


Video