Co na to Pákistán!

Snaha USA přimět státy jihovýchodní Asie k vytvoření obranné aliance srovnatelné s NATO souvisí s úsilím administrativy prezidenta Bushe o provedení restrukturalizace amerických ozbrojených sil.

Je pravděpodobné, že USA vnímají případnou existenci takové organizace jako nástroj, který by v oblasti do značné míry zastoupil, v případě potřeby, roli amerických jednotek, jejichž počet bude Pentagon omezovat.

Vznik a efektivita fungování bezpečnostní asijské organizace bude ovlivňována mnoha významnými faktory: postojem Ruska a Číny k této alianci a případnou spolupráci těchto zemí s ní, charakterem členských států a jejich vzájemných vztahů.

Důležitou roli bude také sehrávat vnímání bezpečnostních rizik a hrozeb touto organizací a jejími jednotlivými členy. Značná shoda v zásadních otázkách by usnadnila přijímání rozhodnutí, přílišná polarizace by naopak pokus o spolupráci v bezpečnostní oblasti odsoudila k neúspěchu.

Velmi důležité rovněž bude, jakou pozornost budou organizaci a její činnosti věnovat USA. Pokud snahy Spojených států dojou naplnění a aliance, jejíž založení podporují, skutečně vznikne, může sehrávat v oblasti jihovýchodní Asie poměrně významnou roli. Je zajímavé, že USA v této souvislosti motivují zejména Indii, která přitom v minulosti nepatřila k jejím nejvýznamnějším spojencům. Zdá se, že ji současná administrativa považuje za jednoho z nejvhodnějších partnerů pro kooperaci v bezpečnostních otázkách.

Nicméně je nutné poznamenat, že má-li mít plánovaná aliance smysl, je nezbytné ke členství v ní přimět také tradičního rivala Indie - Pákistán. Vedle řešení různých bezpečnostních otázek, které v oblasti existují, nebo v budoucnu vyvstanou, by totiž aliance mohla přispět ke zmírnění nepřátelství a napětí právě mezi těmito dvěma jadernými státy.

V současné době by bylo předčasné význam možné aliance přeceňovat. Podobné snahy USA z období studené války sice vedly k založení bezpečnostních organizací, kterými byly SEATO a CENTO, jež měly být jakousi obdobou NATO. Jejich role byla ovšem velmi omezená a tyto organizace nikdy nedosáhly pozice Severoatlantické aliance.

Osobně se domnívám, že i v případě založení nové aliance v jihovýchodní Asii, budou Spojené státy nuceny zachovat a udržovat takovou připravenost svých sil v oblasti, aby i v případě selhání aliance či neexistence konsensu, mohly v tomto regionu efektivně hájit své vitální národní zájmy.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video