Co má společného Schröder s Grossem

  • 10
Jeden je na začátku kariéry, druhý zřejmě míří do politického důchodu. Mezi premiérem Stanislavem Grossem a jeho německým protějškem Gerhardem Schröderem je generační propast, přesto mají řadu podobných rysů. Oba vědí, co je to správný image a jak jej vybudovat.

Oba pocházejí z "prostých poměrů" a ke vzdělání se dopracovali až v pozdějším věku. Oba nastolili ve své straně populární střední proud pod heslem Sociální demokracie pro všechny.

Řeč je o Gerhardu Schröderovi a Stanislavu Grossovi, dvou vůdcích sociální demokracie, kteří se v pondělí sešli v Praze. Pro Grosse to bylo první setkání s německým kancléřem od chvíle, kdy se stal předsedou české vlády.

Na první pohled jsou zdánlivě neporovnatelní. Při bližším zkoumání se však jako největší propast mezi nimi jeví jejich věkový rozdíl.

Schröder, jehož otec zahynul za druhé světové války v Rumunsku, je generačně blíž spíše Grossovu předchůdci Vladimíru Špidlovi. S ním se mohl snadno domluvit německy a také sdílel vizi evropského sociálního státu, který však byli oba donuceni okolnostmi reformovat.

Oba na to také doplatili katastrofální ztrátou podpory voličů i ve své straně. Nejprve Schröder odstoupil z vedení německé SPD a Špidla nakonec skončil i jako premiér. Podobný osud Špidlu se Schröderem hodně sblížil. "Díky tomuto až intimnímu přátelství se naše vztahy staly opravdu nejlepšími, jaké kdy byly," říká jeden z českých diplomatů.

Jeden začal na dráze, druhý v obchodě s hřebíky
Ačkoli Gross němčinu neovládá, má podle mínění diplomatů a znalců německých reálií podobný přístup k politice. Oba mluví o moderní sociální demokracii pro všechny, staré "dělnické" partajníky odsunuli z hlavní koleje, ale zároveň jim vždy v pravou chvíli vzkážou: Bez vás to nejde.

Stačí si také pročíst životopisy obou politiků. Gross po střední škole šel dělat dělníka v železničním depu, Schröder se vyučil obchodníkem a prodával šroubky a hřebíky v železářství. Oba v raném věku vstoupili do sociální demokracie.

Německý politik měl přece jen pomalejší rozjezd než byla Grossova hvězdná dráha. Zatímco Gross dosáhl na politický vrchol v pětatřiceti letech, Schröderovi bylo o rok méně, když se stal předsedou mladých sociálních demokratů.

Oba si doplňovali vzdělání večerním studiem, v obou případech práv. "Na vlastní kůži jsem zakusil, co to znamená vybojovat si vlastní šanci, proto vím přesně, co znamená spravedlnost, jak důležité jsou šance na vzdělání," píše kancléř ve svém životopise.

Také jejich cesty na vrchol v sobě nesou řadu podobných rysů. Schröder se prosadil do vedení německé SPD na úkor Oskara Lafontaina. Podobně se Gross vyšplhal do premiérského křesla po Špidlových zádech.

Svých pozic dosáhli i díky umně budované popularitě a důvěře. Gross, který se už léta drží na předních pozicích žebříčků popularity, se stylizuje do role milého a upřímného kluka od vedle.

Také Schröder to s veřejností umí. Dobře mluví, je vtipný až žoviální. Je skvělým řečníkem, což předvedl v pondělí v pražském Žofíně, když vysvětloval, proč je třeba reformovat evropský sociální stát. Mluvil spatra, v přesně formulovaných a srozumitelných větách, které doplňoval gesty.

Také během společné tiskové konference dokázal, že to umí s fotografy. Když ucítil, že ho z jedné strany fotografují, několik vteřin se zadíval jejich směrem. Německá média mu sice už nejsou nakloněna tak jako dřív a jeho strana se ve výzkumech veřejného mínění propadá, ale Schröderova osobní popularita v poslední době roste.

Schröderovi ani Grossovi není rovněž cizí svět velkého obchodu. Znají se s vedením velkých společností. Schröder seděl ve správní radě automobilky Volkswagen a vysloužil si přezdívku autokancléř.

Po úzkém přátelství se Špidlou se nyní Schröder začal seznamovat s Grossem, kterého nazval mladým a dynamickým ministerským předsedou, "který má potenciál řešit problémy současné Evropy".

Zeptejte se mě znovu, ale ne anglicky
 Cesty německého kancléře do Prahy jsou čím dál idyličtější a pondělní krásné podzimní počasí tento dojem jen umocnilo. "Praha je pro mě vždycky krásný zážitek, bohužel krátký," poznamenal Gerhard Schröder, když si prohlédl sluncem zalitou Prahu.

V české metropoli strávil jen odpoledne. Nejprve zamířil do Hrzánského paláce za českým premiérem Stanislavem Grossem, se kterým se už krátce setkal na aténské paralympiádě. Oba politici na společné tiskové konferenci nešetřili úsměvy a vzájemnými lichotkami. Ačkoli Gross nemluví žádným cizím jazykem, několikrát Schröderovi šeptal do ucha pár slov.

Schröder včera odmítl mluvit v Praze anglicky, a to když se ho novinář BBC chtěl zeptat na rozšíření Evropské unie o Turecko. Kancléř anglicky nejprve odpověděl, že sice rozumí této "krásné řeči", a dokonce je schopen i tímto jazykem odpovídat, ale ne při návštěvě České republiky.

"Řekněte to česky nebo německy, jste v Praze, ne v Londýně," poznamenal s úsměvem už německy Schröder. Novinář proto začal svou otázku formulovat česky. "Vaše čeština je velmi dobrá," pochválil ho poté německý kancléř.

Dostal vlastní portrét
Schröder si z Prahy do Berlína veze i dárek, a to vlastní portrét, který namaloval kutnohorský malíř ruského původu Vladimír Zubov. Sám mu ho předal v Hrzánském paláci.

Bývalý učitel historie a češtiny Zubov se proslavil portréty známých osobností - zvěčnil exprezidenta Václava Havla a jeho manželku Dagmar, tibetského dalajlamu i japonského císaře Akihita. Jeho obrazy vlastní i americký prezident George Bush.

Ačkoli Schröder byl v Praze jen na skok, co nevidět ho bude následovat řada významných německých politiků. V polovině října se do České republiky chystá nový německý prezident Horst Köhler, přijede také předsedkyně opoziční CDU Angela Merkelová a další možný aspirant na budoucího kancléře, premiér Hesenska Roland Koch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue