Co když se Medveděv stane Putinovým katem

  16:09
Zůstane, nebo nezůstane Vladimir Putin u moci? Otázka, která dosud vévodila ruské politice i světové diskusi o ruské politice, se vyjasnila: Zůstane i nezůstane.

Moskva | foto: ČTK

Volba Putinova dlouholetého přisluhovače a dosazeného následníka Dmitrije Medveděva na post ruského prezidenta znamená, že Putin se formálně vzdává veškeré pompy a okázalosti kremelské moci. Teď se ale zdá, že jediné, čeho se Putin vzdává – pokud vůbec – jsou salvy z 21 děl a první místo v protokolárních řadách. Putin se domnívá, že rozhodnutím stát se pod prezidentem Medveděvem předsedou vlády se dostává blíž k mašinérii moci, neboť bude mít minutu za minutou pod kontrolou vládu.

Tento bizarní transfer úřadu, ale ne moci – snad mírné zdokonalení praxe guvernérů států na americkém jihu, kteří po vypršení limitu mandátu předávali kdysi úřady manželkám – je Putinovým scénářem. Co když se s ním ale Medveděv neztotožňuje? Co když Medveděv po několika letech ze závislosti na svém ochránci vystoupí, tak jako se Putin vymanil Borisi Jelcinovi, muži, který jej na kremelský trůn dosadil? Pokud by k tomu snad došlo, bude užitečné vědět, co vlastně Medveděv zastupuje, pokud vůbec něco.

Kde jsme to už jenom slyšeli
Jedna věc je na Medveděvovi okamžitě nápadná: má jen nepřímé vazby na siloviky, bývalé příslušníky KGB a armády, již dominovali Putinově éře. Jako vystudovaný právník by měl v zásadě rozumět významu právního řádu. Coby místopředseda vlády od roku 2005 zase dohlížel na Projekty ruských národních priorit (soubor politik k rozvoji sociálního blahobytu), čímž získal jasnější přehled o hlubokých nedostatcích Ruska, než mohl kdy získat kdokoli ze siloviků, typických zaměřeností na získání a udržení osobní moci.

Medveděv vybočuje i sliby, že modernizuje feudální poměry ruské armády, vzhledem k naprostému neúspěchu armádní reformy za Putinovy éry. Navíc se zdá, že střety mezi státem a občanskou společností považuje za kontraproduktivní. Ba trvá na tom, že úkolem vlády je občanskou společnost založenou na právním řádu posilovat.

To vše zní dobře. Potíž je v tom, že tohle všechno jsme slyšeli už od Putina – taktéž vzděláním právníka – na počátku jeho prezidentské kariéry, kdy sliboval „diktaturu zákona“, vojenskou reformu, pozemkovou reformu a následný návrat k ruskému zemědělskému snu, zmařenému plánovaným hospodářstvím po roce 1917. Namísto toho se ale společně se svými soudruhy ve zbrani z KGB povýšil nad zákon, upustil od smysluplné sociální a hospodářské reformy a těží z vysokých světových cen ropy.

Je tu však naděje, že by Medveděv na rozdíl od Putina mohl svá slova mínit vážně. Jeho kořeny mimo KGB i armádu naznačují, že jeho koncepci právního řádu nemusela plně formovat cynická láska k moci.

„Toužili jsme po lepším...“
Přehled dosavadního Medveděvova konání ale není povzbudivý. Coby ruský místopředseda vlády od roku 2005 neprolomil hranice útěšlivé rétoriky. Osm let vykonával příkazy siloviků, když spojoval úlohu kremelské šedé eminence a pokladníka hlavního zdroje silovické moci, předsednictví správní rady státního energetického obra Gazpromu. Medveděv také koordinoval vměšování Ruska do ukrajinských voleb roku 2004, které vyústily v tamní „oranžovou revoluci“.

Obecněji platí, že jako šéf Putinovy prezidentské administrativy Medveděv přímo dozíral na budování dnešního autoritářského systému ruské státní správy. Bylo tedy zcela případné, že se v roce 2005 stal místopředsedou vlády pro sociální záležitosti, neboť tou dobou už se mu zdařilo tyto záležitosti do velké míry zablokovat.

Rusko se považuje za tajemství, ale jen zřídkakdy svět překvapí tím, že by překonalo očekávání: většina analytiků si byla jistá, že Putin si najde způsob jak zůstat u moci, aniž by upravil ústavu. A to se také stalo.

Vskutku, ruské liberální naděje se vždy znovu tříštily. Destalinizační reformy Nikity Chruščova skončily stagnací za Leonida Brežněva; demokratizace za Borise Jelcina vyústila v Putinovo autoritářství. Smutně proslulá jsou slova ruského premiéra za Jelcinovy éry Viktora Černomyrdina: „Toužili jsme po lepším, ale dopadlo to jako vždycky.“

Navzdory obvyklé předvídatelnosti ruského nedemokratického systému vlády se však země jednou za čas očekáváním vzepře. Chruščov odsoudil svého učitele Stalina. Michail Gorbačov byl původně dosazen k moci, aby prosazoval vizi komunismu inspirovanou fungováním KGB pod Jurijem Andropovem, ale namísto toho stočil směřování Sovětského svazu ke glasnosti a perestrojce a nepředvídaně až ke svobodě.

Co když se Putin ve volbě svého následníka mýlí a Medveděv odmítá být jeho klonem a raději půjde ve stopách Chruščova, Gorbačova a Jelcina? Co když domnělá loutka začne tahat za nitky?

Copyright: Project Syndicate, 2008.

. Nina L. Chruščovová

Nina Chruščovová, autorka knihy Imagining Nabokov s podtitulem Rusko mezi uměním a politikou, vyučuje mezinárodní záležitosti na New School a je přední výzkumnicí World Policy Institute v New Yorku.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...