Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co jste se při dovolené v Itálii asi nedozvěděli o tamějším separatismu

  9:09aktualizováno  9:09
Mnoho separatistických hnutí v Evropě se od druhé poloviny dvacátého století uchyluje k nejrůznějším násilným teroristickým činům. Od šedesátých let byly bomby a smrt příkazem dne v různých oblastech, jako například v Severním Irsku, na Korsice (Francie), v jižním Tyrolsku (Itálie) nebo v Baskicku (Španělsko).

Itálie čelí neustálé hrozbě kulturního a hospodářského separatismu, byť pokojnou cestou. To si turisté neuvědomí. | foto: Helena Křivohlávková

Strašidlo násilného separatismu nyní znovu zvedlo hlavu ve Španělsku. Baskická organizace ETA ukončila příměří se španělskou vládou a u příležitosti 50. výročí svého založení nastražila ve městě Burgos a na ostrově Mallorca bomby. Naštěstí se zdá, že jinde v Evropě dnes převládl rozum a násilné útoky se podařilo omezit.

To však ještě neznamená konec separatismu. Například Itálie čelí neustálé hrozbě kulturního a hospodářského separatismu, byť pokojnou cestou. Liga severu (Lega Nord), spojenec Silvia Berlusconiho ve vládě, nepřetržitě vymýšlí plány, jak ztrapnit národní vládu ohrožováním konceptu národní jednoty.

Nebezpečný charismatik

Liga severu vedená charismatickým Umbertem Bossim disponuje v parlamentu rozhodujícími hlasy, které drží Berlusconiho vládu nad vodou. Svého vlivu Bossi využívá k vydírání kabinetu, aby zaváděl opatření, která rozlišují mezi obyvateli italského severu a jihu. Exponenti Ligy severu, jako jsou europoslanec Mario Borghezio, poslanec Roberto Cota nebo senátor Federico Bricolo, nechvalně prosluli svými xenofobními prohlášeními v parlamentu, zejména na adresu obyvatel zemí stojících mimo EU. Tím však jejich šovinismus nekončí: ustavičně navrhují opatření, která rozlišují na jedné straně mezi obyvateli severoitalských regionů, jako jsou Benátsko nebo Lombardie, a jižními Italy obývajícími Neapol, Kalábrii nebo Sicílii na straně druhé.

Vydírání

Liga severu disponuje v parlamentu rozhodujícími hlasy, které drží Berlusconiho vládu nad vodou.

Během letošního léta nesoucího se ve znamení "separatistického" bláznovství se první návrh týkal jmenování ředitelů škol v regionu Benátsko: místní radní v provincii Vicenza schválili opatření, které vyhrazuje všechna místa ředitelů škol v provincii severoitalským učitelům. Na konci července navrhla poslankyně Ligy severu Paola Goisisová v parlamentu, aby učitelé z italského jihu nesměli učit v severoitalských školách, pokud nebudou zběhlí v dějinách, tradicích a dialektech oblasti, v níž se škola nachází. Italská ministryně školství Mariastella Gelminiová souhlasila, že bude o návrhu diskutovat.

Úchylné uvažování

Třetí útok na italskou jednotu zahájil na počátku srpna předseda senátního klubu Ligy severu Federico Bricolo, když navrhl přidat do článku 12 italské ústavy odstavec, podle něhož budou vlajky a hymny různých regionů země oficiálně uznány a budou mít stejnou váhu jako státní hymna a vlajka.

pistole nefunguje

Mao se mýlil: zdá se, že politické vydírání je účinnějším nástrojem než hlaveň pistole.

Nejnovější provokací Ligy severu je pak návrh, aby státní zaměstnanci pobírali za stejnou práci odlišnou mzdu podle toho, zda bydlí na severu, nebo na jihu země. Ministr zemědělství Luca Zaia sáhl dokonce k tvrzení, že odvozování mezd od životních nákladů v různých regionech přinutí jih, aby byl soběstačný a přestal spoléhat na pomoc ze severu. Zdá se, že tento návrh získal jistou míru podpory i u Berlusconiho, ačkoliv by byl premiér pravděpodobně jediným člověkem v zemi, který by s ním souhlasil. Odbory, sdružení zaměstnavatelů, všechny opoziční politické strany, ba dokonce i mnoho poslanců Berlusconiho partaje, ti všichni se sjednotili proti návrhu, který pokládají za úchylku.

Zaiova bujná fantazie však jde ještě dál: nyní navrhl, aby oblíbené italské televizní seriály byly nadabovány nebo opatřeny titulky v místním dialektu! A Berlusconi, jehož plně vytěžuje obhajoba vlastní složité pozice coby hlavního protagonisty zdánlivě nekonečné telenovely plné sexuálních skandálů, není schopen učinit těmto křiklavým provokacím Ligy severu přítrž.

Mao se mýlil

Výsledkem je, že Berlusconiho údajní stoupenci, jako jsou bývalý ministr Gianfranco Micciche nebo současný guvernér Sicílie Raffaele Lombardo, vážně uvažují o založení "Strany jihu", která by jihoitalským regionům zajistila takový vliv, aby dokázaly odolávat výpadům Ligy severu.

Teprve uvidíme, zda budou tyto plány realizovány. Jisté se zdá jen to, že na rozdíl od Španělska získávají italská separatistická hnutí půdu pod nohama prostřednictvím nekrvavé revoluce. Mao se mýlil: zdá se, že politické vydírání je účinnějším nástrojem než hlaveň pistole.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Arnold Cassola je bývalým generálním tajemníkem Evropské strany zelených a bývalým poslancem italského parlamentu.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.
ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj proti drogám selhal. To jsou témata...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.