Co jsme si to upekli?

  • 4
Třetina lidí chce socialisty, skoro každý pátý dal hlas dinosaurům, čtvrtina věří udýchané pravici a čtrnáct procent volí politické matlaly. A přes tři miliony lidí volí klidný víkend bez voleb. Takhle jsme si to upekli. Co nás teď čeká? Žádná dramaticky velká změna, podle všeho.

Když tedy člověk za drama nepovažuje fakt, že komunista je vážně braným účastníkem televizní diskuse a mluví o tom, že by rád nějaké to vládní křesílko. Oči by raději neviděly, uši neslyšely a žaludek žádá vyprázdnění.

Tahle katastrofická varianta komunisté ve vládě -, doufejme, nepřipadá v úvahu. Na co se tedy můžeme těšit? Kupodivu, možná na rozumnější a schopnější vládu, než byla ta dosavadní.

V každém případě to bude vláda kompromisu, která nebude s to prosadit zásadnější změny. Mohla by však sestavit stravitelný program rychlé cesty do Evropy. Na řešení problémů, jako je korupce či rychlejší cesta ke spravedlnosti, by se ČSSD i Koalice měly dokázat shodnout.

Díky koaliční kontrole by ekonomika pod novou vládou nemusela utrpět příliš mnoho socialistických šrámů. Špidla na své programy peníze potřebuje, a tak rozpočet zůstane napnutý k prasknutí a bude hlavní rozbuškou pro existenci téhle vlády. Zadlužování bude bohužel pokračovat. Špidlova slova, že deficit bude tak velký, jak ho bude potřebovat, jsou silná káva.

Je jisté, že se neudá žádná velká změna v daních. Shodu se socialisty může najít koaliční plán daňových úlev pro rodiny, ale snižování podnikových daní bude větší problém. I tam se ještě dá čekat překvapení, socialisté ústupek udělat mohou. Na snížení daní však mohou už teď zapomenout dobře vydělávající zaměstnanci. V tuhle chvíli se snad také nemusí bát, že jim Špidla a spol. sáhnou do peněženek hlouběji, koaliční nárazník by měl právě v tomto bodě zapracovat.

Naopak mohutnou podporu nově získávají tradiční socialistické plošné přídavky na děti, podpora bytové výstavby či Špidlův příspěvek na populační explozi. To jsou věci, které se líbí i lidovcům. Slabá, mlžná Unie svobody zavře oči.

Levicový parlament, tedy socialisté a komunisté, mohou dokonce protlačit třeba majetková přiznání. Tleskalo by jim přitom skoro padesát procent voličů! Těmito volbami skončila doba paradoxu, kdy Češi levě cítili a žili a v rozporu s tím volili v reformní euforii pravici. Nemusí se nám to líbit, ale je to tak.

Zeměkoule se po těchto volbách nezačne točit na druhou stranu, tragédie se nekoná. Budeme jen žít v socialističtější zemi se silnějším státem. Tohle přesně si totiž voliči v letošních volbách vybrali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video