Co ještě může odvrátit válku?

  • 32
Co ještě může zastavit válku proti Iráku? Možností je hned několik, ale s přibývajícím časem se všechny začínají jevit jako spíše teoretické. Amerika je pevně odhodlána svrhnout Saddáma Husajna a její vojáci jsou plně připraveni k boji. Otázka už nezní, zda bude válka, ale spíše, kdy bude a s kým do ní Spojené státy půjdou.

Jasnou indikací je čerstvý, Amerikou tvrdě vynucený irácký souhlas s likvidací raket, na který však Washington reaguje tak, jako by o žádný pokrok vůbec nešlo. Navzdory tomu předkládáme několik variant vývoje, které by mohly válku odvrátit.

Zde jsou:

Saddám bude souhlasit s odchodem do exilu
USA několikrát naznačily, že by byly pro. Zůstává však mnoho otázek. Například která země by iráckého vůdce přijala, co by se stalo se zbytkem iráckého vedení. Je to nepravděpodobná varianta (sám Saddám ji jasně odmítl), přesto však ve srovnání s většinou zbývajících zní méně utopicky. Určitě by s ní souhlasilo Rusko, arabské země a zřejmě i Francie a Německo. Vojska USA by i tak do Iráku vstoupila, aby převzala kontrolu, ale mohlo by se to alespoň obejít bez krveprolití.

• Saddám plně odzbrojí a otevře svoji zemi
V podstatě by to musela být téměř kapitulace. Saddám by se musel zcela pokořit, prakticky se vzdát svrchovanosti Iráku, vydat sám sebe k dispozici, nabídnout a umožnit vstup do země mezinárodním jednotkám.

Je to nepravděpodobné, i když proskočily zprávy, že něco podobného vyjednával při své nedávné misi do Bagdádu ruský vyslanec Primakov. Tato varianta by mohla být spojena i se Saddámovým odchodem do exilu.

• USA ustoupí diplomatickému tlaku zbytku světa
USA nedostanou mandát OSN. Odpor proti válce ve světě naroste v krátké době do takových rozměrů, že Washington raději ustoupí od tlaku na brzký úder. Je to nepravděpodobné a musel by k tomu přispět silný odpor proti válce přímo v USA. Stejně by šlo spíše jen o odložení akce. Inspekce by dál pokračovaly s tím, že by na nátlak USA byly maximálně posíleny.

• Puč v Bagdádu
Část iráckého politického vedení ve spolupráci s armádou a hlavně elitními republikánskými gardami svrhne Saddáma. Jde opět o velmi nepravděpodobnou možnost. Saddám má moc v zemi pevně v rukou. Prokázal to už několikrát a vždy potenciální odpůrce krutě zlikvidoval.

• Varianta "Usáma bin Ládin"
Saddám Husajn se jednoho dne z ničeho nic vypaří. Ve spolupráci s tajnou službou některé jiné země se s úzkým okruhem svých nejbližších pokusí prchnout z Iráku. Podobně jako to mohl udělat Usáma bin Ládin v Afghánistánu.

I to je však velmi, velmi nepravděpodobné. Saddám dává každým svým činem najevo, že je spojen s Irákem a vládou v něm. Experti soudí, že bude chtít vládnout až do samého konce. Navíc si podobnou operaci lze ještě představit v případě Usámy bin Ládina, ale ne u Saddáma Husajna, který má kolem sebe mohutný aparát spolupracovníků a ochránců. Saddám by prostě nemohl utéci nepozorován.

• Náhlá a prudká eskalace v jiné části planety
V podstatě válka na jiné frontě. V úvahu připadá za současné situace prakticky jen vyhrocení vztahu mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Navzdory ostré rétorice Pchjongjangu a některým nebezpečným krokům severokorejského režimu jde opět o velmi nepravděpodobnou možnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video