Co je dražší? Zlomený kotník, či život dítěte?

  • 25
Jakou hodnotu má lidský život? Řečí bezpočtu vysouzených částek odškodného jsou to desítky, stovky tisíc, ba i miliony. A přece v posledním případě, při němž zbytečně zemřelo dítě, stačilo ke smazání viny, ať už byla kdekoliv, deset tisíc korun.

Loni v prosinci zemřela ve Zlíně jedenáctiměsíční Kristýnka Borýsková. Doma podlehla během noci zápalu plic, protože jí nikdo nezajistil adekvátní lékařskou pomoc. Policie obvinila lékařku pohotovosti, že po telefonátu matky nenechala převézt dítě do nemocnice.

Státní zastupitelství ve Zlíně však umožnilo oběma stranám mimosoudní vyrovnání. Lékařka, jež trvá na své nevině, nabídla rodině deset tisíc korun. A Borýskovi, kteří žijí v holobytě na úrovni sociálního minima, přijali. Potřebovali jsme výbavu pro dítě, které se má brzy narodit, říkají.

Co představuje deset tisíc, které si rodina nechala za smrt dítěte zaplatit? Je to zhruba tolik, kolik je podle vyhlášky bolestné za zlomený kotník. Osmkrát méně než odškodné za ztrátu palce. A pětasedmdesátkrát méně, než musel stát vyplatit lidem, kteří se při transfuzích krve nakazili virem HIV.

Proč takovou částku vůbec přijala, vysvětluje matka zemřelé Kristýny Petra Borýsková slovy: "Sociální pracovnice a soudní úředník na nás tlačili, ať se nesoudíme a vezmeme si peníze. Nabízeli nám pět nebo deset tisíc korun."

Zneužila lékařka situace, protože věděla, že rodina sáhne po každé koruně? Přiznala tím svou vinu? Nebo naopak něco zanedbala rodina a ještě si za to nechala zaplatit? To jsou otázky, které napadají kdekoho.

Způsob, jakým byl případ smazán ze světa, napadl brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal. Označil jej za nezákonný a návrh na zrušení zašle Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Coufal mimo jiné upozorňuje, že "finanční plnění musí odpovídat závažnosti činu a v neposlední řadě i osobním a majetkovým poměrům obviněného".

Lékařka byla obviněna, že nevyjela k dítěti, když jí matka telefonovala. Doktorka podle policie matce pouze řekla, ať dceři uvaří čaj a případně ji přiveze do ordinace. Borýsková neměla čím jet a dítě kolem páté hodiny ráno zemřelo.

Z lékařského posudku policie vyplývá, že pokud by lékařka k dítěti vyjela, mohla by mu nejspíš zachránit život. Policie proto lékařku obvinila z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti a poslala spis na zlínské státní zastupitelství. V soudním procesu by doktorce hrozilo až pětileté vězení nebo zákaz činnosti. Díky finančnímu narovnání může dál vykonávat svoji lékařskou praxi.

Doktorka Radomíra Jelínková od počátku říká, že je nevinná a že jí matka například neřekla, že dítě mělo vysoké horečky. Deníku Blesk se svěřila, že na finanční vyrovnání přistoupila na naléhání svých právníků. "Nemám čas trávit hodiny u soudu," řekla. Doktorka navíc podle svých slov zvažuje, že na matku Kristýnky podá trestní oznámení pro zanedbání péče.

Tvrdí, že dítě bylo nemocné už delší dobu, podvyživené a na policejních fotografiích je plné modřin. Policie ji přesto vnímá jako osobu, která se provinila. "Lékař na dětské pohotovosti je povinen vyjet k dítěti do dvou let věku nebo zajistit převoz do nemocnice," řekl mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček.

Kdyby šla lékařka k soudu a byla odsouzena, nebyly by ve hře peníze, ale přinejmenším několikaměsíční podmíněný trest. V obdobném případě letos odsoudil opavský soud dva zdravotníky: doktorka z pohotovosti dostala devět měsíců podmínku, záchranář zákaz výkonu povolání na dva a půl roku. Podle rozsudku chybná diagnóza zavinila smrt čtyřleté dívky.

Paradoxně hůře dopadla i doktorka z vinohradské nemocnice ve známé kauze TBC: byla prozatím odsouzena k dvouleté podmínce za to, že neposlala na izolaci pacienta s podezřením na TBC. Spolehla se na jeho přítele, který se zavázal, že ho odveze na infekční oddělení.

"Je to divné," říká při srovnání obou případů Petr Příhoda, který vyučuje etiku na lékařské fakultě. "Mám za to, že deset tisíc korun není adekvátní kompenzací života, jakkoli všichni děláme chyby."

Krajskému zástupci Petru Coufalovi však nejde primárně o finanční částku, ale o to, že v celé podivné transakci je zásadní nelogičnost: "Hlavní důvod našeho zásahu nespočívá v tom, že částka by byla příliš nízká. Součástí vyrovnání musí být i doznání, jakási kajícnost ze strany té doktorky. Dát peníze a říct, že necítím vinu, to jsou dva skutky, které si vzájemně odporují," upozorňuje.

"Představte si, že budete dobře finančně zajištěn. Pak vám bude třeba stačit jedna koruna, ale půjde vám o kajícnost a doznání. Někdy bude stačit koruna, jindy nebude stačit deset tisíc," míní.

Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové je to ještě složitější: "Žádné peníze nedokážou navrátit hodnotu lidského života."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video