Brdy se ho nedočkají. A čeho jsme se v debatách o radaru dočkali my?

Brdy se ho nedočkají. A čeho jsme se v debatách o radaru dočkali my? | foto: Velvyslanectví USA v ČR

Co dělat nad hrobem radaru? Ani slavit, ani plakat

  • 3
Tak jsme se konečně dočkali, i když ne tak, jak zpívala někdejší ministryně Vlasta Parkanová ve svém slavném radarovém songu. Americká administrativa plán na výstavbu protiraketové základny v Česku a Polsku odpískala. Co se ale vlastně stalo? A máme se tedy radovat, nebo ne?

Těch pár let s radarem (nebo spíš bez radaru) totiž bylo přehlídkou chyb na většině stran, které se v otázce diskutabilní základny angažovaly.

Jakkoliv mohla mít Bushova a Topolánkova administrativa dobré argumenty, vloudily se mezi ně nesmysly. Když mi někdo tvrdí, že radar v Česku bude i proti Severní Koreji, že v Brdech "nebude základna, ale stanice" nebo že náhlá touha vlády obdarovat dotacemi brdské obce s radarem nesouvisí, pochybuji i o ostatních argumentech.

Jako třeba, že radar není proti Rusku. Vojensky ne. Ale vzniklo-li NATO proto, aby - dle svého prvního generálního tajemníka lorda Ismaye - "udrželo Američany v Evropě, Rusy mimo Evropu a Němce při zemi", měl mít radar - v prvních dvou bodech - stejný účel. Je fér si to přiznat a bylo by bývalo fér, ač politicky nekorektní, přiznat to už na začátku.

Rusko není Sovětský svaz. I když...

Rusko samozřejmě není Sovětský svaz a Vladimir Putin dobře ví, že Západ potřebuje, nemá-li jeho energeticky bohatou, ale vymírající zemi sežrat hladový čínský drak - ale velmocenské uvažování a zájem o střední Evropu mu zůstaly.

Země, která si na střed starého kontinentu nedělá zálusk, do něj totiž neposílá stále více agentů, nevyhrožuje mu raketami, neoznačuje ho zcela natruc za "východní Evropu" a neviní Polsko z rozpoutání druhé světové. "Jezevčík má vždycky stejný názor na párek," řekl mi o Rusku trefně jeden český politik. (Nemohu mu dělat reklamu před volbami. Třeba v listopadu budou, v téhle zemi je možné všechno...)

Na druhou stranu se sluší dodat, že jsem upřímně rád, že na mě nebudou apriorně mířit ruské jaderné rakety. Že se nemusím bát (byť asi kvůli své osobní neinformovanosti), vyrazím-li někam do Brd, že mě něco strašlivými mikrovlnami upeče jak popcorn. A že s tím původním plánem asi nebylo všechno v pořádku, když se proti němu postavilo ústy generálního tajemníka Anderse Fogh Rasmussena i NATO, jehož jsme členy.

Důvod k oslavě ale schází

Že bych ale skákal radostí nad rozhodnutím, které udělalo radost zejména Kremlu, českým komunistům (ČSSD nepočítám, té dělá radost soulad jejího postoje s veřejným míněním) a příznivci teroristického (z Íránu financovaného) Hizballáhu Janu Májíčkovi z Ne základnám, to opravdu nemohu říct.

A pozor: hnutí argumentující potřebou míru a odzbrojení - což je jistě ušlechtilý cíl - nad včerejší novinou jásala. Tak trochu stranou zůstal fakt, že samotný "pan Změna" Obama avizoval, že protiraketová obrana tak jako tak bude - silnější, chytřejší a rychlejší. Jen (zatím) nebude v Česku.

Takže mírotvorcům asi nešlo ani tolik o mír, ale jen o to, aby ti "vrazi z Wall Streetu" nebyli zrovna u nás. To je špatné zjištění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video