Co dělají poslanci s vedlejšími příjmy?

  • 4
Někteří poslanci parlamentu se v loňském roce chovali podobně jako svůdná dívka z někdejší televizní reklamy. "Nechtěla bych se s nikým dělit," vzkazovala z obrazovky divákům. Zatímco dívka si pochutnávala na velkém mrazeném nanuku, politici si stejné heslo zřejmě vzali za své, když se rozhodovali, jak naložit s penězi, které si stihli přivydělat ke svým poslaneckým platům.

K desítkám tisíc korun se někteří poslanci přitom dostali jen proto, že jako volení politici byli dosazeni do dozorčích rad různých společností. Například Michal Kraus z ČSSD si v dozorčí radě Fondu národního majetku vydělal v loňském roce 65 tisíc korun. "Peníze jsem si ponechal. Byla to odměna za práci, kterou jsem odvedl."

Podobně se k příjmům z dozorčích rad a vedení firem staví i poslanec za ODS Vladimír Doležal. Kromě více než půlmilionového ročního poslaneckého platu si jako člen dozorčích rad České konsolidační agentury a dvou vodárenských společností přišel za rok 2001 na 264 tisíc korun. Od místního úřadu v Dolních Měcholupech získal dalších 38 tisíc korun.

Jak s těmito penězi naložil, mluví Doležal jen velmi obecně. "Část z nich mám ještě na účtu a nevím, jak je použiju." Na otázku, zda z peněz, ke kterým se dostal díky svým politickým funkcím, přispívá například na charitu, odpovídá neurčitě.

"Něco posílám podle toho, jak mi chodí složenky." Jakou částkou a komu takto konkrétně přispěl, si Doležal nevybavuje. "To je komplikované, nikdy jsem to nepočítal."

V České konsolidační agentuře zasedal Doležal se svým stranickým kolegou Vlastimilem Tlustým. Ten na rozdíl od Doležala svou odměnu ve výši 635 tisíc korun rozdal celou. "Že dám tyto peníze na dobročinné účely, jsem řekl veřejně už v době, kdy jsem do konsolidační agentury kandidoval," uvedl Tlustý.

Ačkoli stovky tisíc korun rozdělil mezi nadaci Kapka naděje, stacionář a školu pro postižené děti, jeho pomoc u posledních dvou organizací nebyla nezištná. "Řeknu rovnou, že jsem záměrně vybral dvě instituce z mého mateřského volebního okresu, a tím je Rakovník," přiznává poslanec.

Proč on peníze získané v agentuře rozdal, ale jeho kolega Doležal si je ponechal, zdůvodňuje tím, že vedení strany pro podobné situace žádné závazné pokyny nevydalo. "Žádné usnesení ani nepsané pravidlo neexistuje. My dáváme přednost osobnímu rozhodnutí," říká Tlustý.

Rozdílně nakládají s příjmy z dozorčí rady České konsolidační agentury i sociální demokraté. Josef Hojdar svých 236 tisíc rozdělil na Mostecku mezi klub národní házené a lékařský přístroj pro postiženého chlapce. Miloslav Vlček si vydělal 238 tisíc korun, ale zda si je ponechal, nebo je věnoval na charitu, ve svém majetkovém přiznání v Senátu neuvedl. "Nevím, jak s nimi naložil. Každý se rozhoduje podle svého uvážení, strana nám žádné pokyny nedává," uvedl Hojdar.

O svých vedlejších příjmech nechce mluvit ani druhý nejvíce vydělávající poslanec za loňský rok, Oldřich Vojíř z ODS. První - Václav Klaus - uvedl do přiznání téměř tři miliony korun honorářů za odborné články a přednášky, Vojíř pak výdělek 1,8 milionu vysvětlil slovy: "Za činnost ve správních radách a ve Fondu národního majetku."

Z čeho se tato částka skládá, Vojíř neprozradil. Pouze uvedl, že část jsou jeho soukromé aktivity a část peněz obdržel z dozorčích rad ČEZ a Fondu národního majetku. Přibližně 200 tisíc korun Vojíř podle svých slov různě rozdal včetně příspěvku do pokladny ODS a zbytek si ponechal.

To místopředseda ODS Miroslav Beneš se svými dary pochlubil v podrobném seznamu. Kolik si vydělal nad svůj poslanecký plat, sice ukryl do dvou položek "čistý příjem" a "daně a pojištění", ale rozdané dary pečlivě vypsal. Každý si tak může v přiznání uloženém v Senátu zjistit, že zatímco na dobročinné účely rozdal v drobných částkách 15 tisíc korun, mateřská strana od Beneše získala téměř šestkrát tolik - 86 tisíc.

Přímo dal Beneš ODS 56 tisíc korun a dalších 30 tisíc pak Sdružení pro celoživotní vzdělávání a rozvoj osobnosti CEVRO, což je organizace propagující politiku ODS. "Mohu vyjmenovat určitě desítky lidí, kteří byli díky akcím CEVRO osloveni, kteří získali zájem o politiku a kteří se následně stali členy Občanské demokratické strany," řekl pro BBC o sdružení jeho předseda Ivan Langer.

Poslanec vydělá za měsíc, co učitelka za rok

Na co musí nová učitelka, která nastupuje na základní školu poprvé od vystudování pedagogické fakulty, pracovat celý školní rok od září do června, to naprostá většina poslanců parlamentu vydělá za jediný měsíc.

Poslanec, který nezíská žádnou placenou funkci, a takových nyní v nové sněmovně zbývá už jen něco málo přes polovinu, dostává každý měsíc základní plat 46 500 korun. Tím však jeho odměny a výhody nekončí.

Sněmovna mu automaticky přidělí mobilní telefon a přenosný počítač. Veřejnou dopravou může poslanec cestovat zdarma. Za reprezentaci může měsíčně utratit další 7500 korun. Protelefonovat může 5000 korun. Pokud nežije trvale v Praze, dostane od státu až 40 000 korun.

Aniž by tak politik přijal v parlamentu jakoukoli funkci, může se jeho měsíční příjem vyšplhat i na 80 000 korun. "Manželka absolvovala pedagogickou fakultu a po prázdninách začne učit na základní škole. Nástupní plat bude mít okolo osmi tisíc korun hrubého," porovnává odměny učitelů a politiků muž z Prahy, který si kvůli manželce nepřeje zveřejnit jméno.

Většina poslanců však bude mít výplatní pásku mnohem bohatší. Jen místopředsedové výborů, kterých je nyní v parlamentu přes šedesát, mají základní plat 55 800 korun. Předsedům čtrnácti výborů pak náleží odměna 65 100 korun a navrch mají k dispozici auto. Na vyšší plat mají nárok rovněž funkcionáři parlamentních podvýborů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video