Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co dělá dítě na internetu? České rodiče to příliš nezajímá, nemají ani obavy

  • 11
Rodiče nevědí, co jejich děti dělají na internetu. Školáci tak brouzdají po nebezpečných stránkách a odhalují své soukromí na sociálních sítích. Přibývá závislých na internetu. Pětina mladých do 18 let stráví u monitoru i pět hodin denně. "Výchova k bezpečnému zacházení s internetem je důležitější než sexuální výchova," říkají někteří odborníci.

"V oblasti internetu je hlavní problém to, že děti nevědí, co je správné a co ne. Zatímco všichni děti učíme, že nemají přecházet na červenou, jak se chovat na internetu jim nikdo neřekne," připomněl sociolog Petr Soukup na dnešní konferenci o prevenci internetové kriminality.

Soukup představil výsledky rozsáhlého mezinárodního průzkumu o přístupu dětí k internetu. Podle něj se Česko vymyká především lhostejností rodičů. Například jejich obava z nebezpečí číhajícího na internetu na jejich děti je téměř nejmenší v Evropě. Zanedbatelný je i jejich zájem o to, co vlastně děti na síti dělají.

Rodiče českých dětí a teenagerů jsou také extrémně benevolentní v tom, co všechno jejich potomci mohou na síti dělat. Dovolují jim stahovat neznámé soubory, chatovat a vstupovat do různých sociálních sítí.

Drogy? Ne, internet!

Problém je podle Soukupa zřejmě v tom, že rodiče toho o internetu málo vědí a výzkum navíc ukázal, že ani nemají zájem se v této oblasti vzdělávat. Rodiče navíc mají na své děti stále méně času, a internet se tak stává světem, kde se děti můžou realizovat. "Máma má mítink, táta má tetu, já sedím na internetu," popsal tuto situaci Soukup.

Soukup také varoval před nastupující závislostí na internetu. Mladí ve věku mezi 12 a 18 lety totiž tráví na internetu průměrně 2 hodiny denně, třetina z nich až 3 hodiny a pětina pět hodin. Řada z nich už začíná kvůli síti zanedbávat osobní život. Projevem závislosti je podle něj především to, že si i v době, kdy nemohou sedět u počítače, představují, jak by se na internetu proháněli.

Mezi dětmi v kategorii 12 až 15 let je prý už nyní 8 procent na internetu závislých a dalších 8 procent je touto závislostí ohroženo. Odstrašujícím příkladem tak může podle Soukupa být student střední školy, který život na síti končí pravidelně kolem druhé hodiny v noci, zatímco jeho nic netušící rodiče spí ve vedlejším pokoji. "Na dotaz, jak to řeší ve škole, uvedl, že sedí v poslední lavici, takže převážně spí," dodal Soukup.

Předseda úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec vidí hlavní nebezpečí internetu především v sociálních sítích. Ty podle něj přitahují "kriminální aktivity," a jsou snadno zneužitelné. Připomněl příklad sítě Facebook, která ve své původní verzi dovolovala tisícům lidí, kteří nebyli v kategorii přátel, stahovat si osobní údaje uživatelů sítě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video