Každá ze stran si představuje zcela jinou budoucnost České republiky. Ilustrační foto

Každá ze stran si představuje zcela jinou budoucnost České republiky. Ilustrační foto | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Co chtějí udělat ODS a ČSSD hned po volbách?

  • 2133
Nevíte, jestli se rozhodnout pro pravicovou ODS a její Modrou šanci, anebo pro levicovou ČSSD, která se chlubí heslem o jistotě a prosperitě? MF DNES sestavila pět kroků, které chystají tyto dvě velké politické strany jen několik týdnů a měsíců po volbách.

Tyto kroky vycházejí z názorů zástupců obou stran, mezi nimiž se za tři týdny nejspíš rozhodne o vítězi parlamentních voleb. Z názorů politiků obou táborů je přitom jasné, že každá ze stran si představuje zcela jinou budoucnost České republiky.

Co po volbách udělá ODS
1. Zruší zákony, které prosadila ČSSD s komunisty

Jste-li podnikatel, nekupujte si zatím registrační pokladnu. Je-li vaše nemocnice v seznamu tzv. neziskových nemocnic, které mají mít jistotu smluv se zdravotními pojišťovnami, ještě se neradujte. A pokud se už učíte nový zákoník práce, také s tím ještě počkejte.

ODS totiž bude v případě volebního úspěchu spěchat se zrušením některých zákonů, které prosadili sociální demokraté s komunisty, takže by od 1. ledna 2007 vůbec nezačaly platit. Jde například o zákoník práce, zákon o neziskových nemocnicích nebo zavedení registračních pokladen. Vedení ODS slibuje, že tyto zákony změní hned na první schůzi nové Sněmovny po volbách.

2.  Vymění lidi, které dosadila vláda ČSSD
Opoziční strana je připravena hned po volbách "pročistit" státní úřady a další instituce, kde o složení rozhodovaly současné vládní strany. Jak včera potvrdil šéf ODS Mirek Topolánek, jeho strana bude v prvních povolebních týdnech  diskutovat o personálním obsazení různých úřadů, například policie.

"Budeme dělat personální změny ve státem řízených nebo státem zřízených organizacích, kde sociální demokracie dělala v posledních době personální šachy," uvedl Topolánek.

3. Rozjede daňovou revoluci
Slova o reformách zněla v minulých měsících z úst představitelů ODS velmi často a nejinak tomu má být po volbách. Předseda Topolánek i další prohlašují, že je nic neodradí od toho, aby začali s daňovou, sociální a důchodovou reformou. Nejviditelnější změnou bude "revoluce" v daních.

ODS chce uskutečnit plán s jednou, patnáctiprocentní daní. Ta by měla začít platit velmi rychle, už od 1. ledna 2007. Také se sociální a důchodovou reformou by občanští demokraté začali ještě letos.

4. Zahájí prodej firem, kde má stát svůj podíl
Se změnou vlády by nastaly postupně změny i ve velkých státních podnicích typu ČEZ či České aerolinie. ODS plánuje státní podíly v těchto firmách prodat. Upozorňuje však, že prodej nebude rychlý a překotný. "Měli bychom na to celé čtyři roky.

Chceme začít s privatizací ČEZ, ČSA nebo například České pošty, ale chceme předtím udělat důkladnou analýzu. Není jednoduché tyto firmy prodat, protože znamenají pro nás určitou strategickou hodnotu," sdělil včera MF DNES Topolánek.

5. Spustí změnu řady zákonů
ODS chce začít hned po volbách připravovat do Sněmovny návrhy nových zákonů, které budou znamenat velké změny prakticky ve všem, počínaje zdravotnictvím přes školství až například po policii. Zástupci strany přitom chtějí úplně nejdříve založit silnou skupinu odborníků, kteří budou garantovat kvalitu zákonů psaných z pera vlády ODS.

Zda ODS začne se zmíněnými přelomovými změnami, bude velmi záviset na výsledku voleb a složení Sněmovny. Pokud tato pravicová strana vyhraje velkým rozdílem a získá hodně poslanců, budou se jí změny dělat mnohem jednodušeji než za spoluvládnutí s KDU-ČSL nebo i Stranou zelených.

Co po volbách udělá ČSSD
1. Čekají na miliardy z fondů Evropské unie
Sociální demokraté velmi spoléhají na finanční "injekci", která Českou republiku v příštích letech čeká od Evropské unie. Na tom se při víkendovém sjezdu strany shodlo hned několik ministrů za sociální demokracii, které MF DNES oslovila. "V podstatě, když to zjednoduším, je to od ledna 2007 asi 100 miliard korun ročně," připomněl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Ještě v červenci musí vláda dát oficiální žádost Evropské unii a schválit příslušné programy. Více než pětinu částky, kterou Česká republika dostane, chce sociální demokracie investovat do budování infrastruktury, hlavně na urychlené dobudování sítě dálnic a rychlostních komunikací v zemi.

2. Rozdá přídavky na děti
Ze série předvolebních slibů v sociální oblasti chce sociální demokracie nejdříve splnit ten o vyšších přídavcích na děti. Ministr práce a sociálních věcí a nově zvolený místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach řekl, že brzy po volbách bude předložen nový zákon, který by měl rozšířit okruh rodin, které budou mít na přídavky nárok, a zároveň začít přídavky zvyšovat.

"Tak aby už od ledna příštího roku platilo, že na přídavky mají nárok rodiny, které mají příjem do pětinásobku životního minima," uvedl Škromach. Zatím je hranicí trojnásobek životního minima.

Na zvýšení porodného (na 60, 90 či až 120 tisíc korun za první, druhé a třetí dítě) dojde podle ministra financí Bohuslava Sobotky později. "V průběhu příštího roku," upřesnil.

3. Pustí více peněz na vzdělání, upraví pobídky pro investory
Klíčovou prioritou po volbách budou podle vicepremiéra pro ekonomiku Jiřího Havla vyšší investice do vysokého školství a vědy. "Chceme zdvojnásobit financování vědy s využitím evropských fondů," řekl Havel. Podle něj bude ČSSD částečně korigovat investiční pobídky.

"Tak aby byly trochu více zaměřeny na znalostní ekonomiku. Do budoucna nemůžeme konkurovat levnou prací, ale znalostmi," míní vicepremiér. Jako příklady uvedl, že se má rozšířit centrum firmy IBM a že nedávno v Praze otevíral vývojové centrum softwarové společnosti Sun Microsystems, do nějž firma investovala půl miliardy korun.

4. Začne s reformou penzí
Zřejmě nejpřekvapivější prioritu ČSSD po volbách v sobotu zdůraznil ministr financí  Bohuslav Sobotka. "Za důležité považuji to, abychom se hned po volbách dostali k důchodové reformě," uvedl ministr Sobotka.

Překvapivé je toto prohlášení proto, že to byla právě sociální demokracie, která ji před blížícími se volbami zablokovala, a to proto, že na další zvyšování věku pro odchod do důchodu nekývli komunisté a premiér Paroubek dohodu bez komunistů nechtěl.

5. Zavede majetková přiznání
Jedním z prvních zákonů, na který se jeho strana po volbách zaměří, budou podle premiéra Jiřího Paroubka majetková přiznání. Ve volebním programu sociální demokracie píše, že by se měla týkat státních úředníků. Neměla by tedy být plošná pro lidi s majetkem převyšujícím určitou hranici, jak to navrhovali komunisté a před lety také bývalá vláda Miloše Zemana. Sociální demokraté před volbami majetková přiznání nepodpořili, protože jim to zakazovala smlouva s lidovci a unionisty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video