Co Čech, to knihomil: podle průzkumu jsou Češi jedni z největších čtenářů

  9:23
Navzdory televizi a internetu čtou Češi stejně jako dřív. Čeští čtenáři jsou co do množství přečtených knih vysoko nad průměrem Evropské unie. Prokázal to výzkum, který se konal pod patronací Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Řadíme se ke špičce Evropy. Tedy pokud jde o čtení. Tvrdí to literární vědec a vysokoškolský profesor Jiří Trávníček. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Řadíme se ke špičce Evropy. Tedy pokud jde o čtení. Tvrdí to literární vědec a vysokoškolský profesor Jiří Trávníček, který zpracoval výsledky zatím nejrozsáhlejšího průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení v tuzemsku.

Zkusme začít trochu osobně. Kolik knih přečtete za rok?
Ke stovce. Za týden asi dvě, ale to je samozřejmě přibližné. Máte básnickou sbírečku, kterých přečtete třeba tři za den, a tlustý román, který za týden nepřečtete.

Ve své knize píšete o kategorii takzvaných vášnivých čtenářů. Sebe do ní tedy zařadíte?
Ano, máme kategorii čtenářů, kteří přečtou přes 50 knih za rok, tam bych se zařadil. V české populaci nad 15 let je takových čtenářů 6 procent. Je to poměrně dost. I ve srovnání s jinými zeměmi si stojíme velmi dobře.

Jiří Trávníček

Literární vědec. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd a učí na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Zabývá se mimo jiné moderní literaturou, teorií literatury. Je činný i jako editor, literární kritik a publicista. Zpracovával výsledky posledního průzkumu čtení a čtenářů, které publikoval v knize Čteme?.

Kdo je tedy ještě lepší?
Skandinávské státy. Pokud jde o naši čtenářskou kulturu, jsme spíš severská země. Ale nedělejme z toho přebory ve čtení. Každá země je co do čtenářské kultury jedinečná.

Zkusme se podívat po světě. Kde se čte úplně nejvíc?
Pokud jde o západní civilizaci, největší čtenáři jsou Kanaďané. Mají dobře fungující síť knihoven, dostupnost knih a silně se identifikují s vlastní literaturou... Proč jsou ale tak čtenářsky výkonní, nevím. Navíc je tam velký rozdíl mezi anglofonní a frankofonní částí Kanady, ta druhá ten průměr kazí. Obecně se dá říct, že v severských zemích se čte více. Lidé na jihu žijí venku, na severu se zavřou doma a čtou.

Vraťme se do Česka. Čím to je, že jsme dopadli tak dobře?
Jsme knihomilná společnost. Už za první republiky fungovaly domácí knihovny. Za komunismu sloužily často i jako náhradní zdroj informací, ba i vzdělání. Tam se dalo zjistit i to, co jste se nemohl dozvědět jinde, neboť o mnoha věcech se prostě nemluvilo. Navíc knihy byly majetek, který se nedal znárodnit. Ale je třeba říct, že kořeny tohoto fenoménu jsou hlubší. Sahají až do 19. století. Jsme národ zrozený z jazyka a knihy. Novodobá čeština se rodila díky spisovatelům, kněžím, učitelům. Což jsou všichni lidé knihy.

Ale přiznejme si: není to překvapivé? Říká se přece, že lidé moc nečtou.
To je také důvod, proč jsme ten průzkum dělali! Existuje spousta pověr. Ale jedna věc je jistá: čtenářská kultura se mění, sledujeme různá média. Dříve se katastroficky říkalo, že televize krade čas na čtení. Ale takto se to vykládat nedá, spíš se snažíme žít s knihou, internetem, televizí... Hledáme tedy nejlepší způsob soužití. Doba mediální "monogamie“ je dávno pryč.

Pro vás osobně ty výsledky byly překvapením?
Ne. V roce 2003 dělala EU rychlý výzkum čekatelských zemí a v něm jsme se umístili v popředí. Co se týká soukromých knihoven, v tom jsme šampioni.

To platí stále?
Ano. Budujeme třígenerační knihovny. Je to i pozůstatek z komunistické éry. Domácí knihovna byla jakousi soukromou sférou, do které nikdo cizí nemohl. V domácí knihovně jste měli "zašité“ Kundery, Škvorecké, Kosíky, Šiktance.

Nejoblíbenější kniha

Nejoblíbenější knihou v Česku se podle účastníků uvedeného průzkumu stal román Vejce a já od americké spisovatelky Betty MacDonaldové. Na druhém místě se umístil Haškův Švejk, na třetím Harry Potter. Babička Boženy Němcové skončila pátá, hned za Biblí. MacDonaldová je autorkou i sedmé nejoblíbenější knihy: Co život dal a vzal.

Co vás nejvíc překvapilo?
Velký rozdíl mezi muži a ženami. Všude ve světe čtou ženy více, ale v České republice je rozdíl větší. Ženy a muži tvoří dvě samostatné čtenářské kultury. Liší se nejen v množství, ale i ve výběru knih. Ženy jsou trpělivější, daleko méně přeskakují. Co se týká dalších zjištění, u nás neplatí, že kniha je vázána na větší města. Překvapilo mě, že zatím nejsme zvyklí kupovat knížky přes internet, jsme tradicionalisté.

Čte se brak?
Co je to brak? Ano, nejpopulárnější je současná oddechová literatura. Ale nebylo by naopak podivné, kdyby většina lidí četla Kafku a Dostojevského? Čtou se tedy portréty herců, sezonní novinářské knížky, ale nejsem mravokárce, neřeknu, že je to špatně. Naši němečtí kolegové říkají: hlavně ať lidé čtou. Důležité je, aby si vybudovali návyk. Němečtí odborníci vědí, o čem mluví. Mají dvě specializované instituce, odborné ústavy, které zkoumají čtení a média. Mají i rozvinutější podporu čtení. U nás taková jednotná podpora stále chybí. Hodně dělají knihovníci, ale chybí nějaká větší koordinace.

Vraťme se k vašemu průzkumu. K čemu je vlastně dobrý?
Každá kulturní země by se měla nechat takto zrentgenovat. U nás navíc chybí pravidelná čísla informující o knižním trhu, jak je tomu například v sousedním Německu. Ale informace o tom, jak čteme, nám současně řekne i řadu jiných věcí. Například, jak máme zorganizován volný čas. Nebo jak silná je vazba mezi rodinou a školou. Ukazuje se, že čtenáři jsou všeobecně aktivnější lidé. Nejen v kultuře, ale například i ve sportu. Jen mezi chalupáři a zahrádkáři mají nečtenáři navrch. Ale nejde jen o čtení v tom úzkém slova smyslu. Američané dělali v roce 2004 pravidelný průzkum a najednou se ukázalo, že počet čtenářů beletrie dramaticky klesl. Přitom čtenáři beletrie jsou tam považováni za daleko aktivnější v komunitním a společenském životě. Když se zveřejnily výsledky tohoto průzkumu, tak se psalo, že upadá americká demokracie, bilo se na poplach. Ukázalo se v tomto případě, že úroveň čtení souvisí s úrovní demokracie.

Více knih než Němci

Podle průzkumu mají Češi větší domácí knihovny než Němci či Poláci. Více než dvě třetiny jich mají doma nad padesát svazků. V Německu či Polsku je takových majitelů knihoven přibližně polovina tamní populace.

Platí to i u nás?
Tak široký průzkum jsme nedělali. Američané měli 17 tisíc respondentů, my jen patnáct set. Ale souvislost zde být může. Průzkum ukázal, že takový typický čtenář neodpovídá našim představám. Není to vyhublý muž se světlou pokožkou, kostěnými brýlemi, pecivál, introvert a světloplachý intelektuál.

To nejviditelnější poselství?
Pro mne osobně je důležité, že máme před sebou fakta a ta můžeme konfrontovat s předsudky. Samozřejmě, předsudky se budou šířit dál, ale výsledky průzkumu mají svůj význam: Jsou zprávou pro sociology, knihovníky, autory, vydavatele, knihkupce, učitele. Je to stopa, kterou po sobě zanecháváme, zpráva o čtenářské "mlčící většině“.

Říká se, že Češi rádi čtou o vlastních dějinách, je to tak?
Je tu rozdíl mezi ženami a muži. Ženy zůstávají věrné fabulované literatuře, muži čtou více věcnou literaturu. Pak jsou zde ještě různé nostalgie. Prodávají se velmi dobře například knížky o Habsburcích, ale i o nedávné historii. Historická řada knih, to je dnes pro nakladatele víceméně jistota. Podobné je to i v okolních zemích – na Slovensku, v Polsku. V USA je dnes silné téma islám. Což souvisí s událostmi posledních let.

Tak jsme všechno probrali, ale když se zeptáme knihkupců, řeknou, že se stejně nejlépe prodává Harry Potter...
Zaplaťpánbůh za něj! Přitáhl děti ke čtení. A dnes už víme, že přes děti i mnohé rodiče, kteří čtenářský návyk ztratili. To není málo.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Usekni si nohu, vyhneš se odvodům. Rusové „radili“ Evropě lživými e-maily

19. března 2024  10:47

Bezpečnostní experti odhalili dezinformační kampaň cílící na Ukrajince. Morálku jim měly nalomit...

Lupič v červené bundě se snažil ženě sebrat kabelku, natočila ho kamera

19. března 2024  10:38

V Praze 6 se neznámý muž v červené bundě pokusil zezadu okrást ženu o kabelku. Té se podařilo...

První cesta v novém funkčním období. Putin v květnu vyrazí do Číny

19. března 2024  10:32

Ruský prezident Vladimir Putin se v květnu vydá na návštěvu Číny, kde se setká se svým protějškem...

Vojna má špatnou pověst, pomohlo by usnadnit dobrovolný výcvik, navrhl Pavel

19. března 2024  10:32

Obnovovat v Česku povinnou vojenskou službu není podle prezidenta Petra Pavla dobrý nápad. Má podle...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...