Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co byste měli vědět, než půjdete ke zkouškám

  12:37aktualizováno  12:37
Většina přijímacích zkoušek má dnes pouze písemnou formu. Při počtech studentů, kteří se na školy hlásí, je písemná forma totiž jedinou možností, jak celé řízení zvládnout. "Například na obor sociální práce se k nám běžně hlásí kolem sedmi set uchazečů. Jak by bylo možné si s každým z nich promluvit?" ptá se proděkan Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Jiří Zach. Písemné zkoušky jsou na všech fakultách anonymní: to aby se zabránilo možnému uplácení. Student dostane číselný kód a během celého přijímacího procesu už figuruje nikoli jako "Karel Škrabal", ale jako číselná kombinace.

Další články z přílohy Vysoké školy aneb Jak složit přijímací zkoušky

Šanci mají čtyři z deseti
Ekonomie: stále hodně uchazečů
Pedagogika: učit chce málokdo
Humanitní obory: umět mluvit
Biologie: držet krok s vývojem
Medicína: těžké zkoušky i studium
Technika: látka ze střední školy stačí
Před zkouškami je vždy dobré zjistit, zda vůbec a jaké je možno vzít s sebou pomůcky. Někde nepovolují žádné, jinde celou řadu. Například na pražský "matfyz" si každý může přinést cokoli: kalkulačku, vypsané vzorečky nebo rovnou i celou učebnici. "Vyjde to nastejno - nikdy bychom přece nezjistili, jaké všechny nápovědy mohou mít studenti v kalkulačkách uložené. Hlavní je, že je dokážou použít. Dozor hlídá pouze to, aby se nikdo neradil se svým sousedem," řekl před časem proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jiří Anděl. U ústní zkoušky se zjišťuje především všeobecný rozhled uchazeče. Zpravidla se vyžaduje seznam nastudované odborné literatury, nad kterým se potom debatuje.

Mohu se podívat, co jsem v testu zkazil?
Student má ze zákona nárok nahlédnout do veškerých materiálů, které mají nějaký význam při rozhodování o jeho přijetí, či nepřijetí. Může si tedy osobně zjistit, co v testu zkazil.

Prohlídce musí asistovat vysokoškolský personál: jednak proto, že se dotyčné dokumenty musí skladovat, a tudíž se nesmějí ztratit, jednak proto, že se mnohde testy vyhodnocují elektronicky, takže jsou data pouze v počítači a student by se k nim bez pomoci nedostal.

Materiály je možné vidět na studijním oddělení v termínech, které většinou oznámí pedagogové ještě před zahájením vlastních zkoušek. Na studijním by měli umět odpovědět, jakou konkrétní chybu student udělal - pokud si jí sám není vědom.

Jak se dozvím výsledky zkoušek?
Výsledky zkoušek bývají k vidění zpravidla během několika dní na internetu. Závazné je ovšem až vyrozumění, kterým musí fakulta písemně studenta obeslat.

Tento dopis má být ze zákona doručen do vlastních rukou: není proto taktické odjíždět do zahraničí, jinak se k dopisu nedostanete. "Nikdo jiný než adresát dopis nemůže vyzvednout. Nepomůže ani plná moc. Na to jsou speciální právní normy," prohlásil mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

V dopisech, jež fakulty uchazečům rozesílají, je zpravidla napsáno, že přijatí studenti mají do určitého termínu potvrdit svůj nástup na školu - jinak bude jejich místo postoupeno jinému uchazeči. (To proto, že si studenti podávají vícero přihlášek a úspěch u zkoušek ještě nemusí znamenat, že na daný obor skutečně nastoupí.)

Pokud se student neozve, přijde mu ještě jedna výzva, aby tak učinil v náhradním termínu. I tato výzva je směřována do vlastních rukou. Ignorování druhé výzvy - ať už z jakéhokoliv důvodů - může znamenat, že fakulta nabídne místo někomu jinému.

Jak se odvolat proti nepřijetí? 
Student, jemuž přijde domů dopis s textem: "Podle paragrafu 50 odst. 2 zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách, Vás nepřijímám do akademického roku 2000/2001 ke studiu ...", má ze zákona právo požádat o přezkoumání tohoto rozhodnutí.

Žádost je nutné adresovat tomu, kdo rozhodnutí vydal, nejčastěji tedy děkanovi. A to ve lhůtě třiceti dnů ode dne doručení dopisu. Děkan může žádosti vyhovět a své rozhodnutí změnit, jinak je předá k rozhodnutí rektorovi.

Důležité je v této souvislosti vědět, že každá fakulta má povinnost zveřejnit v dostatečném, nejméně však čtyřměsíčním předstihu podmínky pro přijetí ke studiu a například i rámcový obsah zkoušky a kritéria pro její vyhodnocení. Fakulta může dále stanovit ještě "další podmínky" pro přijetí a ty musí rovněž zveřejnit.

Když se chcete odvolat proti nepřijetí, zjistěte přesně, které podmínky či kritéria jste nesplnili. Zjistěte si také, zda fakulta na podzim skutečně tyto podmínky zveřejnila. Pokud ne, porušila zákon a vy tím můžete v žádosti o přezkoumání rozhodnutí argumentovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Výpadky volebních webů ČSÚ způsobil hackerský útok, oznámil úřad

Sobotní výpadky volebních webů ČSÚ způsobil masivní hackerský útok. Podle úřadu ale útok neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb. Úřad poznatky předá...  celý článek

Ilustrační foto
Déšť nepustí slunce na oblohu, na horách může o víkendu sněžit

V povolebním týdnu skrze mraky nepronikne příliš slunečních paprsků. Zato při častých přeháňkách přijdou vhod deštníky. V úvodu teploty vystoupí maximálně...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Hrozí předčasné volby? Strany nemají na volební cirkus, říká politolog

Na politické strany čeká obtížné povolební vyjednávání, které by v případě neúspěchu mohlo vést až k předčasným volbám. Podle politologa Josefa Mlejnka by ale...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.